Calcutta International Cult Film Festival

monthly Selection : September-october 2021

CICFF

MOVIE OF THE MONTH

SEPTEMBER 2021


CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Global Warming – Penguins

Directed by David Joseph Fleshman

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Thanksgiving Day

Directed by David Joseph Fleshman

United States

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Rescue Story – Saving Companion Animals

Produced by Kimberly Resch

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Water We Doing! The Global Mission to Clean Water

Produced by Joshua Murphy

United States

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Say What Now?

Directed by Chris Bacchus

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Damage and Shame

Directed by William Anthony Stancik

United States

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

The Lockdown

Directed by Ziyaad Jina

South Africa

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

From end to end

Directed by Soohack Lee

South Korea

_

Home in the bushfire

Directed by darren clark

Australia

_

Assassin League

Directed by Matthew Michael Wasiewicz

United States

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

ORGAN

Directed by FRANC KOPIC

Slovenia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TETHERED,  ARE WE THE EXPERIMENT?

Directed by Daniel Gartzke

United States

_

Water We Doing! The Global Mission to Clean Water

Directed by Daniel Gartzke

United States

_

Rescue Story – Saving Companion Animals

Directed by Daniel Gartzke

United States

_

Ian Cognito: A Life And A Death Onstage

Directed by Joe Bor, Danny Ward

United Kingdom

_


Boneyard Alaska

Directed by Paul Andrew Lawrence

United States

_

CATEGORY: DRONE FILMS

WINNER

BALIDISE

Directed by Chris Grewe

Germany

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

TETHERED,  ARE WE THE EXPERIMENT?

Directed by Daniel Gartzke

United States

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

The 4000 Blows

Directed by Frédéric Liver

Belgium

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

IJAAD (JOURNEY OF DISCOVERY)

Directed by PIYUSH RAMAKANT KULKARNI

India

_

SINGING TO LOVE

Directed by ANTONIO BELLIDO MARIN

Spain

_

Aphorisms for a Wounded World

Directed by Robert David Duncan

Canada

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

From end to end

Cinematography by Seunghyun Ryu

South Korea

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

From end to end

Directed by Soohack Lee

South Korea

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mad As Hell

Directed by Robert Parham

United States

_

Colors: Saffron

Directed by AK Srikanth

India

_

Alice Memorial Park

Directed by Ritendra Datta

United States

_

Makhom

Directed by Leila Rastyamovna Salakhatdinova

Russian Federation

_

Warm Breeze – Body, Soul, Spirit

Directed by Andrea Toy Bonvicini

Italy

_

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Boneyard Alaska

 Designed by Paul Andrew Lawrence

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

From end to end

Designed by Jaehun Sim

South Korea

_

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

The Gift

Directed by Suman Bhattacharya

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Madappally United – a feature film

Directed by Ajay Govind

India

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

 Room Mate

Written by Torin Penwell

United States

_

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER
Makhom

Directed by Leila Rastyamovna Salakhatdinova

Russian Federation

_

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER
LIKE YOU

Directed by Marco Gosalvez

Spain

_

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Sister

Directed by Colin Denhart

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Induction to Purgatory

Directed by Ray Brady

United Kingdom

_

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER
The Washroom

Directed by Ruchir Kulkarni

India

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER
Mountain Bear

Directed by Jeremy Northcote

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The Case of the No Good Low-Down Creep, a LoFi Film Noir Classic

Directed by Jay Carney, Penny Towers

United States

_

Drumtalk

Directed by Magic Steven

Australia

_

Kiana Rogers: Track Practice

Directed by Sammie Johnson

United States

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Forbidden Love

Directed by jb brown

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mad As Hell

Directed by Robert Parham

United States

_

The Taste of Blood

Directed by Allen Kool

Canada

_

A Father’s Diary

Directed by Golam Mustofa

Canada

_

Makhom

Directed by Leila Rastyamovna Salakhatdinova

Russian Federation

_

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Swan In Spring

Directed by Bruce Petschek

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

EL JINETE PRESUMIDO

Directed by Antonio Bellido Marín

Spain

_

Sole Mates

Directed by Brooke deRosa

United States

_

Say What Now?

Directed by Chris Bacchus

Canada

_

CATEGORY: PERFOMING ARTS

WINNER

Chainmail

Directed by Brandon Urrutia

United States

_

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Edgar Palm in Otrabanda

Directed by Harrie Verstappen

Curaçao

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Colors: Saffron

Directed by AK Srikanth

India

_

Invidious

Directed by Deuandra T Brown

United States

_

From end to end

Directed by Soohack Lee

South Korea

_

The Only Beautiful Woman in Denver

Directed by mick cusimano

United States

_

Journey from beginning to end

Directed by ABHIJIT ROY

India

_

Say What Now?

Directed by Chris Bacchus

Canada

_

KHATMAL KHILANE WALA

Directed by Picon Bhattacherjee

India

_

FEED

Directed by Damon Clindinin, Jennifer Dominguez

United States

_

Masters of Illusion 2: After Party

Directed by Jordan Tofalo

United States

_

Alice Memorial Park

Directed by Ritendra Datta

United States

_

Boy in His Thoughts

Directed by David Joseph Fleshman

United States

_

Warm Breeze – Body, Soul, Spirit

Directed by Andrea Toy Bonvicini

Italy

_

NACHIKETA

Directed by Bobby vats

India

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Stuck

Written by Adam Swimmer

Canada

_

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

Warm Breeze – Body, Soul, Spirit

Directed by Andrea Toy Bonvicini

Italy

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Good Feng Shui

Directed by  Yurong Xu

China

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

My Grandmother Is an Egg

Directed by Wu-Ching Chang

Taiwan

_

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Combat Nuns  “All Or Nothing”

Directed by Rick Williamson

United States

_

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

VIK.

Directed by Vignesh Nagabushanam

India

_

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Seeking New Paths

Directed by Päivi Kapiainen-Heiskanen

Finland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TETHERED,  ARE WE THE EXPERIMENT?

Directed by Daniel Gartzke

United States

_

Makhom

Directed by Leila Rastyamovna Salakhatdinova

Russian Federation

_

CATEGORY: BEST ACTOR (Fiction) (Any Length)

WINNER

Mad As Hell

Acted by The Original G-Man of Hip Hop

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Say What Now?

Acted by Chris Bacchus

Canada

_

CATEGORY: BEST ACTRESS (Fiction) (Any Length)

WINNER

The Taste of Blood

Acted by Amelia Phillips

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

From end to end

Acted by Soojeong Juh

South Korea

_

Mad As Hell

Acted by Cynda Williams

United States

1 thought on “monthly Selection : September-october 2021”

Leave a Comment

Your email address will not be published.