Monthly Selection – NOVEMBER 2020

FILMS OF THE MONTH – NOVEMBER  2020

CATEGORY :Best Producer

WINNER

Deep Inside

Produced by Karuunaa Bhushan

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ENIGMA – The Fallen Angel

Produced by Abhay Thakur

India

Chhuti

Produced by Dinajpur Kristi

India

CATEGORY : Commercial / Advertisement

WINNER

Coincidence?

Directed by Yegor Lymarev

Kazakhstan

CATEGORY : Debut Filmmaker

WINNER

That’s Bob

Directed by Robert Larrabee

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

I love Films

Directed by Enrico Borrometi

United Kingdom

Deep Inside

Directed by Bharath Bhushan Nethi

India

CATEGORY : Documentary Films

WINNER

The Lost Shoes

Directed by Tomaso Aramini, Rafiqfuad Yarahmadi

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I AM ARBESU

Directed by Christiane Arbesu

United States

WAS I NEXT?  THE SEAN CRIBBIN STORY

Directed by Craig Huckerby

Canada

Dancing With Cortés

Directed by Peter Melaragno

United States

Uncaught

Directed by Paul Kelly , Shabbir Ghadiali

United States

PIERROT ON THE TRACKS

Directed by Massimiliano Battistella

Italy

Bend or Break

Directed by Karan Sharma, Sidhant Sharma

Canada

CATEGORY : Experimental Films

WINNER

Tomorrow Spring

Directed by Igor Medvedev

Russian Federation

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Yours Sincerely

Directed by Craig Bingham

United Kingdom

IN WOMB ONCE AND FOREVER

Directed by KALYAMAR GOPINATH

India

Paint On Paint # 3

Directed by Vasco Diogo

Portugal

Deep Inside

Directed by Bharath Bhushan Nethi

India

CATEGORY : Best Actor

WINNER

Chhuti

Acted by Surojit

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dream Catcher

Acted by dharmendra deol

Australia

Pandamonium

Acted by Ryan McNeil

United States

The Confession

Acted by Stephen Drury Phillips

United States

Deep Inside

Acted by Pavan Aryaveer Rajput

India

CATEGORY : Best Actress

WINNER

Number9

Acted by Aishi Sarkar

India

CATEGORY : Best Cinematography

WINNER

Deep Inside

Cinematography by Sajeesh Rajendran

India

CATEGORY : Best Director

WINNER

Dream Catcher

Directed by Santoshh Shivamm

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

ENIGMA – The Fallen Angel

Directed by Abhay Thakur

India

Deep Inside

Directed by Bharath Bhushan Nethi

India

Bend or Break

Directed by Karan Sharma, Sidhant Sharma

Canada

CATEGORY : Best Editing

WINNER

Lockdown — Manav Badlega?

Edited by Shatadip Som

India

CATEGORY : Best Sound Designing

WINNER

Deep Inside

Sound desigh by Boloy Kumar Doloi

India

CATEGORY : Best Supporting Actress

WINNER

Just the Tip

Acted by Lisa Christine Holmberg

United States

CATEGORY : Family/Children Films

WINNER

Folktale

Directed by Ajitesh Sharma

India

CATEGORY : Feature Script

WINNER

Alex*

Written by Joachim H. Böttcher

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PUT A PRICE ON EMOTION

Written by Giuseppe De Vuono

Italy

CATEGORY : Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

A Piglet’s Tale

Directed by Fabrizio Gammardella

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AFTER THE WILDFIRES

Directed by Cian O’Clery

Australia

CATEGORY : Film on Religion

WINNER

Deep Inside

Directed by Bharath Bhushan Nethi

India

CATEGORY : Film on Women

WINNER

Number9

Directed by Priyanka Jasani

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MAANS

Directed by Prakash Ghai

India

An Indian Girl

Directed by Sourabh Lakshkar

India

CATEGORY : Films on Disability Issue

WINNER

Ali – the Blind Boxer

Directed by Bijoy Banerjee (Co-director), Kaushik Mondal (Co-director)

India

CATEGORY : LGBT Film

WINNER

WAS I NEXT?  THE SEAN CRIBBIN STORY

Directed by Craig Huckerby

Canada

CATEGORY : Mobile Film

WINNER

BLUE SAREE – A Story of Modern Love

Directed by Harsiddhi Mody

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WHO AM I TALKING TO?

Directed by Nitin Kumar

India

Tomorrow Spring

Directed by Igor Medvedev

Russian Federation

CATEGORY : Music Video

WINNER

The Skys – Communication

Directed by Jonas Čiurlionis, Indrė Juškutė (assistant)

Lithuania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mephis 21 – The Shadows

written “Created by Nicolas Cailloux”

France

BRAINWASHED – RELIGIOUS GAMES

Directed by Toby Wulff

Germany

Love´s worst nightmare (ft. Liz Kretschmer) – Music video

Directed by Philippe Funk

Luxembourg

2 Down (Official Music Video)

Directed by Sam Farage

Finland

India Calling

Directed by AISHI SARKAR

India

Marry Me, Marriott Mussoorie

Directed by Aishi Sarkar

India

We’ll Be Alright

Directed by Kyle Jeffrey

United States

CATEGORY : Narrative Features

WINNER

Deep Inside

Directed by Bharath Bhushan Nethi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Beast Rose Up!

Directed by Moyche Litchtenstein

United States

CATEGORY : One Minute Film

WINNER

Equal

Directed by Hanane Bendisari

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Treachery of Movies

Directed by Ankit Kadam

India

A Selfie With My Great Grandparents

Directed by Kudzi Synos

United States

CATEGORY : Perfoming Arts

WINNER

Anachronism

Directed by Evi Tzortzi

Greece

CATEGORY : Postmodern Films

WINNER

Tomorrow Spring

Directed by Igor Medvedev

Russian Federation

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Three Calls

Directed by Luiza Galina, Cissa Tarasconi, Joe Zumba, William Stancik

United States

CATEGORY : Short Films

WINNER

Still I Rise

Directed by Jeni Lee

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dream Catcher

Directed by Santoshh Shivamm

Australia

2 Farrar ( Two at large )

Directed by rajat verma

India

The Body

Directed by David C. Brame Jr.

United States

The Gift of Years

Directed by Josiah Dunjey

Australia

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

The Ticket to Be

Directed by Joachim H. Böttcher

Germany

Lockdown — Manav Badlega?

Directed by Shatadip Som

India

ALEPH

Directed by Joao Butoh

Brazil

Dilemma

Directed by Sean Mukherjee

United Kingdom

Vegan And Then Sum

Directed by Dale Fabrigar

United States

A NEW STRONG SPRING

Directed by LUCIANO  D.  URIETTI., LUCA  G. GABRIELE

Italy

Tomorrow Spring

Directed by Igor Medvedev

Russian Federation

CATEGORY : Student Films

WINNER

Carnival

Directed by Lia Wang

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Priya Kanha

Directed by JHANVI GADHVI

India

HOLY FOCARA

Directed by Claudio D´Attis

United States

CATEGORY : Trailer/Teaser

WINNER

Fate’s Shadow

Directed by Michelle Arthur

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

How to Escape an Arranged Marriage in High Heels

Directed by Artie Romero

United States

WAS I NEXT?  THE SEAN CRIBBIN STORY

Directed by Craig Huckerby

Canada

CATEGORY : Trailer/Teaser

WINNER

Fate’s Shadow

Directed by Michelle Arthur

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

How to Escape an Arranged Marriage in High Heels

Directed by Artie Romero

United States

WAS I NEXT?  THE SEAN CRIBBIN STORY

Directed by Craig Huckerby

Canada

CATEGORY : Young Filmmaker

WINNER

Dreamy Girl

Directed by Mohammad Montaser Dawood

Jordan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Gift of Years

Directed by Josiah Dunjey

Australia

Posted in Monthly Official Selection & Winner.