FILMS OF THE MONTH – JUNE 2019

CATEGORY: ANIMATED FILMS

 WINNER

 The Ribbon

Directed by Polla-Ilariya Kozino

USA

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Intolerant

Produced by Austin Chunn

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Avant-Gardener

Produced by Lindsay Katt & Daniel Madoff

 USA

CHAINED

Produced by  Dr. Manjusha Gireesh, Mimi Gopinath, Vigil Bose & Jayasanker Karakullath

 

USA

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

CHAINED

VFX BY Jayasanker Karakullath

USA

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

 Okavango

Directed by Chris Schmid

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Intolerant

Directed by Austin Chunn

USA

_

Hell and Hope

Directed by Amish Srivastava

USA

_

AZAADI

Directed by Asif Iqbal

India

FINALIST

 The Avant-Gardener

Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd

USA

_

CHAINED

Directed by Ganesh S Bhat

USA

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Caminhos Longos – Long Paths

Directed by António José de Lemos Ferreira

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

One World – The Ocean of Presence

Directed by Gerald Schank & Slavica Martinovic

Germany

_

Take Your Dream

Directed by E W Helmick

Australia

_

Hell and Hope

Directed by Amish Srivastava

USA

CATEGORY: DRONE FILMS 

WINNER

Okavango

Directed by Chris Schmid

Switzerland

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

The Avant-Gardener

Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TRISKELION

Directed by Stuart T Birchall

United Kingdom

_

CHAINS

Directed by Alberto Martín-Aragón

Spain

_

The Theater

Directed by Natalia Montecinos

Chile

_

AZAADI

Produced by Jyoti Sapru & Rajiv Sapru

India

FINALIST

 Honey

Directed by Natalia Montecinos

USA

 

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

THE OTHER SIDE

Acted By Jonathan Flanders

 USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Intolerant

 Acted By Omer Mughal

USA

FINALIST

CHAINED

Acted By Vigil Bose

USA

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

By no means

Acted By  Joanna Cretella

USA

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Bullet Wasted

Acted by Mia Lacostena

United Kingdom

FINALIST

 

The Avant-Gardener

Acted by Lindsay Katt

USA

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

 A Bullet Wasted

Cinematography by George Milton

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Intolerant

Cinematography by Austin Chunn

USA

_

 The Avant-Gardener

Cinematography by Lindsay Katt

USA

FINALIST

CHAINED

Cinematography by  Jayasanker Karakullath

USA

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

 The Other Side

Directed by Krishna Thirupathy

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TRISKELION

Directed By Stuart T Birchall

United Kingdom

_

A Bullet Wasted

Directed By George Milton

United Kingdom

_

Kanne Kalaimanne

Directed By Seenu Ramasamy

India

_

The Avant-Gardener

Directed By Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd

USA

_

FINALIST

 Intolerant

Directed By Austin Chunn

USA

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

The Avant-Gardener

Edited by Daniel Madoff

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CHAINED

Edited by Mimi Gopinath & Jayasanker Karakullath

USA

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

CHAINED

Sound design by Jayasanker Karakullath

USA

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

CHAINED

Supporting acting by Motti Tadmor

 USA

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

 Okavango

Directed By Chris Schmid

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ARGHYAM

Directed By Y Sreenivas (Auditor Sreenivas )

India

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

 Activism through Enlightenment

Directed By Rebecca Rauch-Thane

USA

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

 The Other You

Directed By Brandon Wade (Wadebe)

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Avant-Gardener

Directed By Lindsay Katt

USA

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

WINNER

 Intolerant: the Poster

Poster Designed by Austin Chunn

USA

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

 U for Usha

Directed by Rohan Parashuram Kanawade

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Avant-Gardener

Directed by Lindsay Katt

USA

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Alter

Directed by Marcos Obregón

Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Activism through Enlightenment

Directed by Rebecca Rauch-Thane

USA

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

 LINOLEUM – Alain Chamfort / Cie Niki Noves

Directed by Niki Noves

 France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Music From Undeterred

Directed by Joseph Villapaz

USA

CATEGORY: BEST NARRATIVE FEATURE

WINNER

 The Therapy Trip

Directed by Wasley Zhang

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Kanne kalaimanne

Directed by Seenu Ramasamy

India

_

Skinny Atlas

Directed by Charles Stanley

USA

CATEGORY: POST-MODERN FILM

WINNER

Moth

Directed by Shu Zhu

USA

CATEGORY: SHORT FILM

WINNER

THE SAME OLD STORY

Directed by Ekaterina Beloborodova

Russia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Bullet Wasted

Directed by George Milton

United Kingdom

_

Log Out

Directed by Alexander Tiliopoulos

Greece

The Testament of Frankenstitch

Directed by Gerald Saul

Canada

_

2:30AM

Directed by Hussain Buhasan

Bahrain

_

THIS LIFE

Directed by Nina Vedmitskaya

Russia

_

BAITULLAH

Directed by Jitendra Rai

India

_

Heart

Directed by Sejiane Belmont

France

_

Home

Directed by Natalia Montecinos

USA

_

CHAINED

Directed by Ganesh S Bhat

USA

_

Okavango

Directed by Chris Schmid

Switzerland

_

Log Out

Directed by Alexander Tiliopoulos

Greece

_

Savannayile Mazhappachakal

Directed by Noushad

United Arab Emirates

_

Nriti

Directed by Keerthi Shekhar, Vyshak Pushpalatha

India

_

Awesome Burger

Directed by Will J Barker

USA

_

The Other Side

Directed by Krishna Thirupathy

USA

_

Upper

Directed by Romina Reyna Quiroz

Mexico

FINALIST

Otorongos

Directed by James Casey

USA

_

“Chinese Angel” in two parts

Directed by Mimi garrard

USA

_
CAKEWALK

Directed by Ram Kamal Mukherjee, Abhra Chakraborty

India

OFFICIAL SELECTION

The Monologue (original name : Swagatha)

Directed by Bharath Chandra

India

CATEGORY: SILENT FILMS

WINNER

 The Avant-Gardener

Directed by Lindsay Katt

USA

CATEGORY: STUDENT FILM

WINNER

 Oh, Brother

Directed by Laurin Gausch

Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bhaap

Directed by Harsh Hudda

India

_

Awesome Burger

Directed by Will J Barker

USA

FINALIST

 Naan Devru (I Am God)

Directed by Uthkarsha Balaram

India

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

 Intolerant

Directed by Austin Chunn

USA

CATEGORY: TRAILER/ TEASER

WINNER

Intolerant

Directed by Austin Chunn

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CHAINED

Directed by Ganesh S Bhat

USA

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

 Upper

Directed by Romina Reyna Quiroz

Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Avant-Gardener

Directed by Lindsay Katt

USA

_

Home

Directed by Natalia Montecinos

USA

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

 A Meeting Gone Wright

Directed by Shravan L Bokadia

India

 

 

 

 

 

 

 

 

If you feel this is a informative article please share this:
Posted in Monthly Official Selection & Winner.