Calcutta International Cult Film Festival

MONTHLY SELECTION JULY – August 2022

CICFF

Movie of the month

(July – August 2022)

CATEGORY: Amateur Film
WINNER
Lockdown
Directed by Alex Dridger
Germany

CATEGORY: Animated Film
WINNER
The Magnificent Raiders of Dimension War One
Directed  by Dante D’Anthony
United States

CATEGORY: Best Actor
WINNER
Charo’s song
Acted by Keigo Unohara
Japan

CATEGORY: Best Actress
WINNER
Charo’s song
Acted by Ayane Tohmiya
Japan

CATEGORY: Best Director
WINNER
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Directed by Ken Sagoes
United States

CATEGORY: Best Producer
WINNER
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Produced by Ken Sagoes, Jay Deitzel & Karen T. Bolt
United States

CATEGORY: Best Supporting Actor
WINNER
Charo’s song
Acted by Shintaro Yonemoto
Japan

CATEGORY: Best Supporting Actress
WINNER
Flowers
Acted by Dori Rose Levit
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Charo’s song
Acted by Nobb Sueyoshi
Japan

CATEGORY: Debut Filmmaker
WINNER
RIDE TO REMEMBER
Directed by Abhitej Tripurari
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Snow Angel
Directed by Gabriel Allard
Canada

GODSAY
Directed by Chaitanya Matta
India

CATEGORY: Documentary Film
WINNER
The Reencounter. 500 years Moctezuma and Cortés
Directed by Miguel Gleason
Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Family, Japan and Indonesia
Directed by Atsushi Kadowaki

Ballesteros on My Mind – The Film
Directed by Karlo Garcia Gino
Philippines

IN THE MIND’S GARDEN
Directed by Matteo Balsamo
Italy

CRITIC’S CHOICE AWARDS
Remote Energy in Action
Directed by Shihyun Wang
Taiwan

OFFICIAL SELECTION
8:01
Directed by Sparsh Banerjee, Ayush Kasana
India

Queen Elizabeth
Directed by Shihyun Wang
United States

CATEGORY: Family/Children Film
WINNER
Bicycle Days
Directed by Devayni Anant
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
CHANGAYI
Directed by SUDESH KUMAR
India

CATEGORY: Feature Script
WINNER
The Providence
Written by David Garegnani
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Dragon of Locke
Written by John M. Pluff
United States

SOMETIMES IN DREAMS
Written by G. Lloyd Helm
United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
Rot
Directed by Sparsh Banerjee
India

CATEGORY: Indian Short Film
WINNER
The Other Valentine
Directed by Ananya Bhanja Chaudhuri
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
INDIA’S CHILDREN?
Directed by IMTIYAZ KHALID
India

Zelam
Directed by Pratim Bharat Waghmare
India

CRITIC’S CHOICE AWARDS
Prayashchit
Directed by Dharmesh Mehta
India

BIRHA – The Journey Back Home
Directed by Puneet Prakash Pandey
India

CATEGORY: International Narrative Feature
WINNER
ROADS OF FEAR
Directed by Emmanuel SAEZ
France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Snow Angel
Directed by Gabriel Allard
Canada

Rage, Fear, Love
Directed by Charles Stanley
United States

CRITIC’S CHOICE AWARDS
Aadhaar – Calcutta International Cult Film Festival
Directed by Ramnath Palanikumar
India

OFFICIAL SELECTION
The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City
Directed by Mitsuo Kurihara

Charo’s song
Directed by Nobb Sueyoshi
Japan

CATEGORY: International Short Film
WINNER
Red Gaia
Directed by Udesh Chetty
South Africa

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Giovanni e la Bicicletta
Directed by Gianpaolo Pupillo
Italy

The Beauty and The Director
Directed by Subrata Das
India

Unhappy 2 – Plans
Directred by Thomas Goersch, Hasso von Scotch
Germany

CRITIC’S CHOICE AWARDS
Harvest Trilogy
Directed by John Michael Castagna
United States

The one hundred
Directed by Shihyun Wang
United States

OFFICIAL SELECTION
Nostradamus on disaster – “Drought” warnings
Directed by Shihyun Wang
United States

CATEGORY: Music Video
WINNER
“Push Comes to Shove”
Directed by David Doobinin
United States

CATEGORY: One Minute Film
WINNER
Bounty Credited!!
Directed by Athul Edakkalathoor
India

CATEGORY: Postmodern Film
WINNER
What Was Left Behind
Directed by William Anthony Stancik
United States

CATEGORY: Silent Film
WINNER
Five Elements
Directed by Sujatha Rajashekar
India

CATEGORY: Student Film
WINNER
Dark Sea
Directed by Nic Pistorino
Greece
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Whisper In Darkness
Directed by leyang Gu
China

The Ordained
Directed by Shaumit Seth
India

8:01
Directed by Sparsh Banerjee &  Ayush Kasana
India

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360° Video
WINNER
Visiting James Simon
Directed by Gerda Leopold
Germany


Leave a Comment

Your email address will not be published.