Calcutta International Cult Film Festival

MONTHLY SELECTION FEBRUARY – MARCH 2022

CICFF

MOVIE OF THE MONTH

FEBRUARY 2022

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Macrocosm

Directed by Clayton High

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Drawing of 2070

Directed by Rituparno Maity

India

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

PULSE

Acted by Rajat Arora

India

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

LEAVES

Acted by Julia Lima Rosengren

United States

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

ATMAN

Directed by HARIHARAN RAJU

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PULSE

Directed by SAURABH ARORA

India

_

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

The Clay and The Girl | Original Music

Scored by Christos Danakas

Greece

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

PULSE

Acted by Viivek Raaj Sharma

India

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Macrocosm

Directed by Clayton High

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Fronts of War

Directed by Thomas Gardner

United Kingdom

_

Fato Profugus

Directed by Pietro Bonfanti

Italy

_

Nous les braves

Directed by Léonard Calmet

France

_

BOBBIN

Directed by Aarti Vitthal Borade

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Proposal

Directed by Joe joseph

India

_

ATMAN

Directed by HARIHARAN RAJU

India

Bacon

Directed by Geoff Bell

United Kingdom

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

WINNER

Doomsday War and Anti-Christ according to Nostradamus

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

TBF

Directed by Jake Parker Scott

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fulfilled prophecy on quake, Covid, variant and war 2022

Directed by Shihyun Wang

United States

_

ATMAN

Directed by HARIHARAN RAJU

India

_

orteR/Retro

Directed by Thomas Kutschker

Germany

_

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILM

WINNER

Cake

Directed by Kishore Moodabidri

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BORME

Directed by Tapen Natam

India

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Mutiny In The Dugout

Written by Rod Kent

United States

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Our World is on Fire – Oratorio for our Future

Directed by Rainer Bartesch, Alexander Kleinrensing, Vincent Wild

Germany

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LEAVES

Directed by PAUL OLIVER DAVIS

United States

_

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

GuanYin Can’t Help

Directed by Hsiao Jung Chang

Taiwan

_

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

A day will come

Directed by nicolas cazalé

France

_

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Grinders Feature

Directed by Andrew Heller

United States

_

CATEGORY: INDIAN NARRATIVE FEATURE

WINNER

NAMASTEYJI, MAY I COME IN…

Directed by fatema zahra zen

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

GREY -The Spy Who Loved Me

Directed by Raj Madiraju

India

_

The Proposal

Directed by Joe joseph

India

_

CATEGORY: INDIAN SHORT FILM

WINNER

Gaddha

Directed by Rakesh Chimnaram Choudhari, Deepesh mewara

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ATMAN

Directed by HARIHARAN RAJU

India

_

PULSE

Directed by SAURABH ARORA

India

_

“In each of these sands “

Directed by Vishnu Kannan

India

_

CATEGORY: INTERNATIONAL NARRATIVE FEATURES

WINNER

Empty Bullet

Directed by Raj Karthik

India

_

CATEGORY: INTERNATIONAL SHORT FILM

WINNER

My Town, My Rules Our Money

Directed by Martin Michiels

Spain

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A day will come

Directed by nicolas cazalé

France

_

Newtrition

Directed by Ray Brady

United Kingdom

_

False Teeth

Directed by lee goni, Mun bong seob

South Korea

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Skylamp

Directed by Pavel Paul

India

_

GuanYin Can’t Help

Directed by Hsiao Jung Chang

Taiwan

_

LEAVES

Directed by PAUL OLIVER DAVIS

United States

_

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

AAMRAS

Directed by Mayank Pushpam Singh

India

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Abbracciami

Directed by Anthony Dylan Ciliberti

Italy

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Argent Glass

Directed by Katsuyuki Nakanishi

Japan

_

CATEGORY: PERFOMING ARTS

WINNER

GEORGE M. COHAN TONIGHT!

Perfomed by Jon J Peterson

United States

_

CATEGORY: POSTMODERN FILM

WINNER

Blood Road

Directed by William Anthony Stancik

United States

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

I’m Not Crazy

Written by MrzJerzy Productionz

United States

CATEGORY: SILENT FILM

WINNER

ATMAN

Directed by  HARIHARAN RAJU

India

_

CATEGORY: STUDENT FILM

WINNER

GuanYin Can’t Help

Directed by   Hsiao Jung Chang

Taiwan

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fleeting: Here & There

Directed by  Gilnaz Arzpeyma

Canada

_

Madyun

 Directed by Farqalit Gharshin

Pakistan

_

  Taqi

Directed by Aleen Shoufani

Israel

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Crossing Over

Directed by Michael Stavolone

United States

_

How could I not love you ?

Directed by Plume Fabre

France

_

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

Netc@fè

Directed by Massimiliano Tedeschi

Italy

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Warm Winter

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

Leave a Comment

Your email address will not be published.