Calcutta International Cult Film Festival

Monthly Results December-January

CICFF

MOVIE OF THE MONTH

DECEMBER 2021

CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER

The escape of the century

Directed by Jacques MICKE

France

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Stellar Dunes – The Animated Movie –

Directed by Philipe Desmarais

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

16 Cherubs

Directed by William J Thinnes

United States

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Not To Forget

Produced by Valerio Zanoli

United States

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Love Affair in the Afternoon

Directed by Katsuhide Yamago

Japan

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Beepasha2.0

Directed by Prabesh Barua

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Giri

Directed by Petya Iossifova

Bulgaria

_

Lady Of Light

Directed by Adam Scarborough

Not Specified

_

SOOLAGITTI

Directed by Pruthvi Sagar

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Prarombho – The Beginning

Directed by Amitava Datta

India

_

Club Habana

Directed by Jorge Herrera

Cuba

_

SELECTED

The thirsty bird

Directed by onkar dattatray dhage

India

_

Some Moments In Stagnancy

Directed by Ayan Adhikary

India

_

WORLDS FIRST 360 DEGREES SCREENPLAY MOVIE  – TIGER CAME GOAT DIED ( PULI VACHINDI MEKA CHACHINDI )

Directed by ANGAJALA RAJA SEKHAR

India

_

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Shots: Eugenics to Pandemics

Directed by John L Potash

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sawaari

Directed by Ashwin guru

India

_

Creators

Directed by Shamil Aliyev

Azerbaijan

_

Daivam Nadakkum Vazhikal

Directed by Francis Joseph Jeera

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Future in prophecies

Directed by Shihyun Wang

United States

_

SELECTED

A Communist, the Scam

Directed by BIRAT ROY CHOUDHURY

India

_

Ashura

Directed by Akmal Nazer

India

_

Empty America

Directed by Joel Bryant

United States

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

Teacher

Directed by Mukesh Kumar Singh

India

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Do Not Open The Door

Directed by Kris De Meester

Belgium

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Josef is in the Stable

Directed by Sonja Toepfer

Germany

_

Over the World

Directed by Matt Orefice

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Anti-Utopia

Directed by Mikael Roth

Sweden

_

Precious Balance Walk

Directed by Felicia Konrad, Johan Haugen

Sweden

_

SELECTED

Missy Jubilee 175 BEAUTIPHUL

Directed by Missy Jubilee

Australia

_

Charlie the lonely

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

STAY STILL SO YOU DON’T HURT (the sick body and its shadow)

Directed by Nina Rapi, Nina Rapi, Nina Rapi

Greece

_

The PCR Song (Triptych-Experimental)

Directed by Ivanka Apostolova Baskar

Macedonia, the former Yugoslav Republic of

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Wounds

Cinematography by Richard Schertzer

United States

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Anti-Utopia

Directed by Mikael Roth

Sweden

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

Deceived

Directed by Priscilla Catania

Australia

_

WORLDS FIRST 360 DEGREES SCREENPLAY MOVIE  – TIGER CAME GOAT DIED ( PULI VACHINDI MEKA CHACHINDI )

Directed by ANGAJALA RAJA SEKHAR

India

_

Club Habana

Directed by Jorge Herrera

Cuba

_

Wounds

Directed by Richard Schertzer

United States

_

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Over the World

Sound designing Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Shiro – A Story of Hope and Faith

Directed by Akash Paavan Solanki

India

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

New Moon Killer

Written by Dean Harakas

United States

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Neighbird: A Documentary on Urban Wildlife

Directed by Manon Verchot, Sanshey Biswas

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pond Life

Directed by Dean Sills, Rebecca Sills

United Kingdom

_

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

A dead soul on my neck

Directed by Janos Tari

Hungary

_

CATEGORY: MICRO SHORTS

WINNER

First Light

Directed by Christopher Sammut

Malta

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Subscribe 

Directed by kenny hotz

Canada

_

#meet_BelmontMansion_Tennessee

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Detrimental

Directed by Mikael Roth

Sweden

_

Bruno

Directed by Mukesh Kumar Singh

India

_

Unfinished

Directed by Sudeep Mehta

India

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Ghuri

Directed by ROHIT MAZUMDAR

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

Wanderer – The Short Film

Directed by Joseph N/A Antony

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

The Terror Adaptors – ‘Blast Off!’

Directed by Peter Renzullo

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Impetuous attraction

Directed by Rita Figueiredo

Brazil

_

SELECTED

We Yearn – Oberbaum

Directed by Gilles de Voghel

Belgium

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Adrift in Time

Directed by Alexander Hugo

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pessoas

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

_

she Q

Directed by Tomoaki Yanai

Japan

_

Mixtape

Directed by Kshitij Joshi

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

VEIL

Directed by RUPAM MALLICK, SHRAMANA CHAKRABORTY

India

_

Semaforo Rosso

Directed by Guglielmo Brancato

Italy

_

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

CATEGORY: PERFOMING ARTS

WINNER

Precious Balance Walk

Directed by Felicia Konrad, Johan Haugen

Sweden

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Showreel Henk Brugge 2021 (Festival Edit)

Directed by Henk Brugge

Netherlands

_

CATEGORY: SELFIE VIDEO

WINNER

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Elbows

 Directed by Hayden Hewitt

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Come te

Directed by SIMONE BIANCHI

Italy

_

Available  Position

Directed by UMUT ULAS ER

Turkey

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Brave

Directed by Michael Ringdal

Spain

_

Wounds

Directed by Richard Schertzer

United States

_

SELECTED

Home Sweet Home

Directed by Mukesh Kumar Singh

India

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Monsters of the Mind

Written by Kelly Copeland

United States

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Mother’s Day

Directed by Patryk Kaflowski

Poland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

5 Easy Steps To Make An Important Short Film

Directed by Aryan Singh

India

_

The Cry Of Silence

Directed by Mara Cracaleanu

Romania

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Wounds

Directed by Richard Schertzer

United States

_

Lovely Atrophy

Directed by Deven Patel

United States

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Trailer – Two Drunk Dudes & a Female-Identifying Chatbot Write a Story!

Directed by Paul Goodwyn Bernhard

United States

_

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

EXPERIENCE GOLDEN SLAVONIA

Directed by BOBBY BOSKO GRUBIC

Croatia

_

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

Unframed: Paul Klee’s hand Puppets

Directed by Martin Charrière

Switzerland

_

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Giri

Directed by Petya Iossifova

Bulgaria

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

The Interrogation

Directed by Carter Stoudt, Bryce Solly, Mirr

United States

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Deceived

Acted Priscilla Catania

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Club Habana

Acted Yori Gómez

Cuba

_

Wounds

Acted by Courtney Crimson

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Skeleton

Acted by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

SELECTED

Over the World

Acted by Karen Wetterhahn

United States

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Available Position

Acted UMUT ULAS ER

Turkey

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Wounds

Acted by Jesse Milliner

United States

_

Skeleton

Acted by Adam Hawkins

United Kingdom

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Club Habana

Acted Enrique Molina

Cuba

_

SELECTED

Over the World

Acted by Travis Doane

United States

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Club Habana

Acted Luis Alberto García

Cuba

_

CICFF

MOVIE OF THE MONTH

DECEMBER 2021

CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER

The escape of the century

Directed by Jacques MICKE

France

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cov-Idiot

Directed by Mayukh Roy

India

_

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Stellar Dunes – The Animated Movie –

Directed by Philipe Desmarais

Canada

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

16 Cherubs

Directed by William J Thinnes

United States

_

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Not To Forget

Produced by Valerio Zanoli

United States

_

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Love Affair in the Afternoon

Directed by Katsuhide Yamago

Japan

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Beepasha2.0

Directed by Prabesh Barua

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Giri

Directed by Petya Iossifova

Bulgaria

_

Lady Of Light

Directed by Adam Scarborough

Not Specified

_

SOOLAGITTI

Directed by Pruthvi Sagar

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Prarombho – The Beginning

Directed by Amitava Datta

India

_

Club Habana

Directed by Jorge Herrera

Cuba

_

SELECTED

The thirsty bird

Directed by onkar dattatray dhage

India

_

Some Moments In Stagnancy

Directed by Ayan Adhikary

India

_

WORLDS FIRST 360 DEGREES SCREENPLAY MOVIE  – TIGER CAME GOAT DIED ( PULI VACHINDI MEKA CHACHINDI )

Directed by ANGAJALA RAJA SEKHAR

India

_

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Shots: Eugenics to Pandemics

Directed by John L Potash

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sawaari

Directed by Ashwin guru

India

_

Creators

Directed by Shamil Aliyev

Azerbaijan

_

Daivam Nadakkum Vazhikal

Directed by Francis Joseph Jeera

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Future in prophecies

Directed by Shihyun Wang

United States

_

SELECTED

A Communist, the Scam

Directed by BIRAT ROY CHOUDHURY

India

_

Ashura

Directed by Akmal Nazer

India

_

Empty America

Directed by Joel Bryant

United States

_

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER

Teacher

Directed by Mukesh Kumar Singh

India

_

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Do Not Open The Door

Directed by Kris De Meester

Belgium

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Josef is in the Stable

Directed by Sonja Toepfer

Germany

_

Over the World

Directed by Matt Orefice

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Anti-Utopia

Directed by Mikael Roth

Sweden

_

Precious Balance Walk

Directed by Felicia Konrad, Johan Haugen

Sweden

_

SELECTED

Missy Jubilee 175 BEAUTIPHUL

Directed by Missy Jubilee

Australia

_

Charlie the lonely

Directed by Shihyun Wang

Taiwan

_

STAY STILL SO YOU DON’T HURT (the sick body and its shadow)

Directed by Nina Rapi, Nina Rapi, Nina Rapi

Greece

_

The PCR Song (Triptych-Experimental)

Directed by Ivanka Apostolova Baskar

Macedonia, the former Yugoslav Republic of

_

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Wounds

Cinematography by Richard Schertzer

United States

_

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Anti-Utopia

Directed by Mikael Roth

Sweden

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

Deceived

Directed by Priscilla Catania

Australia

_

WORLDS FIRST 360 DEGREES SCREENPLAY MOVIE  – TIGER CAME GOAT DIED ( PULI VACHINDI MEKA CHACHINDI )

Directed by ANGAJALA RAJA SEKHAR

India

_

Club Habana

Directed by Jorge Herrera

Cuba

_

Wounds

Directed by Richard Schertzer

United States

_

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Over the World

Sound designing Matt Orefice

United States

_

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Shiro – A Story of Hope and Faith

Directed by Akash Paavan Solanki

India

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

New Moon Killer

Written by Dean Harakas

United States

_

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Neighbird: A Documentary on Urban Wildlife

Directed by Manon Verchot, Sanshey Biswas

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pond Life

Directed by Dean Sills, Rebecca Sills

United Kingdom

_

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

A dead soul on my neck

Directed by János Tari

Hungary

_

CATEGORY: MICRO SHORTS

WINNER

First Light

Directed by Christopher Sammut

Malta

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Subscribe 

Directed by kenny hotz

Canada

_

#meet_BelmontMansion_Tennessee

Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Detrimental

Directed by Mikael Roth

Sweden

_

Bruno

Directed by Mukesh Kumar Singh

India

_

Unfinished

Directed by Sudeep Mehta

India

_

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Ghuri

Directed by ROHIT MAZUMDAR

India

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

Wanderer – The Short Film

Directed by Joseph N/A Antony

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Cov-Idiot

Directed by Mayukh roy

India

_

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

The Terror Adaptors – ‘Blast Off!’

Directed by Peter Renzullo

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Impetuous attraction

Directed by Rita Figueiredo

Brazil

_

SELECTED

We Yearn – Oberbaum

Directed by Gilles de Voghel

Belgium

_

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Adrift in Time

Directed by Alexander Hugo

United States

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pessoas

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

_

she Q

Directed by Tomoaki Yanai

Japan

_

Mixtape

Directed by Kshitij Joshi

India

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

VEIL

Directed by RUPAM MALLICK, SHRAMANA CHAKRABORTY

India

_

Semaforo Rosso

Directed by Guglielmo Brancato

Italy

_

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

CATEGORY: PERFOMING ARTS

WINNER

Precious Balance Walk

Directed by Felicia Konrad, Johan Haugen

Sweden

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Showreel Henk Brugge 2021 (Festival Edit)

Directed by Henk Brugge

Netherlands

_

CATEGORY: SELFIE VIDEO

WINNER

Skeleton

Directed by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Elbows

 Directed by Hayden Hewitt

United Kingdom

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Come te

Directed by SIMONE BIANCHI

Italy

_

Available  Position

Directed by UMUT ULAS ER

Turkey

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Brave

Directed by Michael Ringdal

Spain

_

Wounds

Directed by Richard Schertzer

United States

_

SELECTED

Home Sweet Home

Directed by Mukesh Kumar Singh

India

_

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

Monsters of the Mind

Written by Kelly Copeland

United States

_

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Mother’s Day

Directed by Patryk Kaflowski

Poland

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

5 Easy Steps To Make An Important Short Film

Directed by Aryan Singh

India

_

The Cry Of Silence

Directed by Mara Cracaleanu

Romania

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Wounds

Directed by Richard Schertzer

United States

_

Lovely Atrophy

Directed by Deven Patel

United States

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

Trailer – Two Drunk Dudes & a Female-Identifying Chatbot Write a Story!

Directed by Paul Goodwyn Bernhard

United States

_

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

EXPERIENCE GOLDEN SLAVONIA

Directed by BOBBY BOSKO GRUBIC

Croatia

_

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

Unframed: Paul Klee’s hand Puppets

Directed by Martin Charrière

Switzerland

_

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Giri

Directed by Petya Iossifova

Bulgaria

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

The Interrogation

Directed by Carter Stoudt, Bryce Solly, Mirr

United States

_

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Deceived

Acted Priscilla Catania

Australia

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Club Habana

Acted Yori Gómez

Cuba

_

Wounds

Acted by Courtney Crimson

United States

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Skeleton

Acted by Katarzyna Adamus

United Kingdom

_

SELECTED

Over the World

Acted by Karen Wetterhahn

United States

_

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Available Position

Acted UMUT ULAS ER

Turkey

_

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Wounds

Acted by Jesse Milliner

United States

_

Skeleton

Acted by Adam Hawkins

United Kingdom

_

CRITICS’ CHOICE AWARD

Club Habana

Acted Enrique Molina

Cuba

_

SELECTED

Over the World

Acted by Travis Doane

United States

_

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Club Habana

Acted Lourdes Torres

Cuba

_

Leave a Comment

Your email address will not be published.