Monthly Selection – DECEMBER 2020

FILMS OF THE MONTH – DECEMBER  2020

CATEGORY : Animated Films

WINNER

Kuleshov and the virus

Directed by Gunga Guerra

Brazil

CATEGORY : Best Film Score – Soundtrack

WINNER

Just A Father

Film Score by prateek rajagopal

United States

CATEGORY : Comedy short

WINNER

Hinterland – Election Night

Directed by Katisha Shaw

Canada

CATEGORY : Crime short

WINNER

The Electric Sign

Directed by Daniele Nicolini

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Happy moments

Directed by Alexandros Zarbis

Greece

CATEGORY : Debut Filmmaker

WINNER

Exchange Offer

Directed by Saunak Mitra

India

CATEGORY : Documentary Films

WINNER

A letter to my Dad

Directed by ibrahim Selman

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ride Aletsch

Directed by Géraldine Fasnacht

Switzerland

The Rise of Foreign Group:Falun Gong

Directed by Adam Davis

United States

UNDER THREAT

Directed by Ewa Stankiewicz

Poland

LAND of the Spoon-billed Sandpiper, two parts

Directed by Iuliia Darkova

Russian Federation

CATEGORY : Educational Film

WINNER

DIVASWAPNA

Directed by Satish Davara

India

CATEGORY : Experimental Films

WINNER

A moment of whiteness just before…

Directed by Johanne Chagnon

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CRUMPLED

Directed by CV Ramana

India

Caring for your carcass

Directed by Johanne Chagnon

Canada

A walk in the forest

Directed by Johanne Chagnon

Canada

INSIDIOUS

Directed by Jett Sinn

United States

CATEGORY : Best Actor

WINNER

The Great Artist

Acted by Matthew Postlethwaite

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Foot notes..

Acted by Vikram Kochhar

India

CATEGORY : Best Director

WINNER

CRUMPLED

Directed by CV Ramana

India

CATEGORY : Best Editing

WINNER

Foot notes..

Edited by Sunil Yadav

India

CATEGORY : Best Sound Designing

WINNER

Foot notes..

Edited by Jatin Sharma

India

CATEGORY : Family/Children Films

WINNER

I Can Do This

Directed by Jayakumar

India

CATEGORY : Feature Script

WINNER

A Crack in the Aquarium

Written by Ahmed Khattab

United Arab Emirates

CATEGORY : Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

Kaali Maati

Directed by Hemantkumar Mahale

India

CATEGORY : Film on Religion

WINNER

The Rise of Foreign Group:Falun Gong

Directed by Adam Davis

United States

CATEGORY : Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

WINNER

Tabernacle 101 Premium

Directed by Colm O’Murchu

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Butcher

Directed by Michael Moutsatsos

United States

CATEGORY : Mobile Film

WINNER

Pranayam- A Modern Love Story

Directed by Harsiddhi Mody

Australia

CATEGORY : Music Video

WINNER

Tomari Jibone (Bengali)

Directed by Gintare Gaidamavicute, Shayan Ali

Bangladesh

CATEGORY : Narrative Features

WINNER

THE SWITCH UP

Directed by Maria Whatley and Robbie Countryman

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

One Night

Directed by Fabian Farina

United States

ALL OR NOTHING

Directed by Jon Guerra , Donna Guerra

United States

CATEGORY : One Minute Film

WINNER

Perspective

Directed by Katisha Shaw, Jamie Oxenham , Katisha Shaw

Canada

CATEGORY : Postmodern Films

WINNER

Red Hill Phantasia

Directed by William Stancik

United States

CATEGORY : Romantic short

WINNER

Foot notes..

Directed by Monjoy Mukerji

India

CATEGORY : Short Films

WINNER

Jayne & Elvis

Directed by Thanh Ingle-Lai

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Foot notes..

Directed by Monjoy Mukerji

India

Exchange Offer

Directed by Saunak Mitra

India

The Rise of Foreign Group:Falun Gong

Directed by Adam Davis

United States

Agni-Taskar: Story of a traitor

Directed by Agniv Sengupta

Netherlands

“On the Road 2021”

Directed by Mimi Garrard

United States

“Meta”

Directed by Mimi Garrard

United States

PIRAVI

Directed by Ganesh Guru

India

mahalaya

Directed by Pritam Chakrabortyy

India

The Girl and The Egg

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

Kontroll

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

A Problem

Directed by Tomasz Wolski

Poland

Breathing hole

Directed by Lee Jae-seok

Korea, Republic of

STEPPE

Directed by JOSE ALFREDO MONTES MORALES

Mexico

Matty Boy

Directed by Dr Shahid Kamal

United Kingdom

OBSESSIONS

Directed by Sergio A. Delgado

Peru

CATEGORY : Student Films

WINNER

Akaal Bodhon – The Untimely Arrival

Directed by Esha Debnath

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mirage

Directed by Vainat Desai

India

CATEGORY : Television / Pilot Program or Series

WINNER

TempaKILL (Season Two)

Directed by Rick Williamson

United States

CATEGORY : Trailer/Teaser

WINNER

After Party

Directed by Alexandros Zarbis

Greece

CATEGORY : Web and New Media

WINNER

Assigned Female at Birth

Directed by Lyralen Kaye, Lyralen Kaye

United States

If you feel this is a informative article please share this: