2021 GOLDEN FOX WINNERS

GOLDEN FOX AWARDS 2021

WINNER LIST

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WIENERLAND ( PILOT)

Directed by Jan Woletz, Stefan Polasek

Austria

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

STRINGS OF SORROW

Directed by Mehmet Tanrisever

Turkey

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

ANTARCTICA. Slides of Life

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

Flux

Directed by Sal Allarakhia

United Arab Emirates

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

Black On Both Sides Season 1

Directed by Alonge Hawes

United States

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

We give everything for you

Directed by Daniel Díaz, Gloria Tejero

Spain

CATEGORY: BEST ACTOR

Agent 11

Acted by David Jon Foster

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

Thud

Directed by Fella Cederbaum

United States

CATEGORY: SHORT FILMS

Destiny

Directed by Fella Cederbaum

United States

CATEGORY: STUDENT FILMS

Capuchin Culture

Directed by Luca Antonio Marino

United Kingdom

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

TJFI News

Written by Ricardo Soto

United States

CATEGORY: AMATEUR FILM

Marantha Gospel

Directed by Ajibola TAiwo

United Kingdom

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

URBAN

Directed by Miguel Angel Barroso

Spain

CATEGORY: LGBT FILM

RGB

                                                          Directed by J. Achar

United States

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

Floriography.Gypsophila

Directed by Han Chen Chiu

Taiwan

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

Disappeared

Acted by Brenda Mendoza

United States

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

Riding with Sunshine

Directed by Kristian Comer, JT Maguire

United States

CATEGORY: BEST ACTRESS

Black Heart, Red Hands

Acted by Gemma Dart

Australia

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

The Lost Paradise

Directed by Paul de Métairy

France

CATEGORY: SILENT FILM

FAME

Directed by Giuseppe Alessio Nuzzo

Italy

CATEGORY: TRAVEL FILM

Ireland

Directed by Saimanish Prabhakar

United Arab Emirates

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

The Wetland

Directed by Dušan Davidov

Slovakia

CATEGORY: COMEDY SHORT

Old Hearts Café

Directed by Cameron Gallagher and Ken Holmes

United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN

“CIAO ANITA”

Directed by Jacques Lipkau Goyard, Marco Kuveiller

Italy

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

  A 1969   Comet’s tale

VFX By Neil Strawbridge

United States

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

Atoms Orbit

Directed by Scott Hellon

United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

Her Seventh Death

Written by Kavita

United States

CATEGORY: ANIMATED FILMS

The Chair

Directed by Ronnie Cramer

United States

CATEGORY: FREE SPEECH

The Pelican Spirit

Directed by Freddy Moyano

United States

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

Ama’s Momento (Original Soundtrack)

Music Composer Zong Chiang

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

Lindrum: The Uncrowned King

Directed by Peter  Hiscock/Grant Dodwell of Australian Theatre Live

Australia

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

Redemption On Gun Hill Road

Acted by Thomas J.O’Brien

United States

CATEGORY: BEST PRODUCER

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Produced by Frances Sapphire

Italy

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

Breathing Through

Directed by Stan Adard

Switzerland

CATEGORY: TRAILER/TEASER

Charlene

Directed by Hasan Qureshi

Canada

CATEGORY: CRIME SHORT

Shutter

Directed by Andres Ramirez

United States

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

The Dying Japi

Directed by Anogh Acharya

India

CATEGORY: PERFOMING ARTS

Samskara

Directed by Angela Rosales Challis

United States

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

Manasanamaha

Directed by Deepak reddy

India

CATEGORY: FILM ON RELIGION

Identity Theft

Directed by Ali Ahmed

United States

CATEGORY: BEST EDITING

From Charlie, with Love

Edited By Andres Ramirez

United States

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

Suffering in Silence

Photographer By Suffering In Silence

Pakistan

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

NINETEEN

Directed by Tyna Ezenma

Nigeria

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

The Vision of the Shadows (2020) – Cinematography Award-Winning Film

Cinematography By Razvan ILIE

Romania

CATEGORY: SHORT SCRIPT

The Magician’s Assistant

Written by Caledonia Hanson

United States

CATEGORY: BEST DIRECTOR

Pandamonium

Directed by Dina McNeil

United States

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

Deep Inside

Sound desigh by Boloy Kumar Doloi

India

CATEGORY: MOBILE FILM

Tomorrow Spring

Directed by Igor Medvedev

Russian Federation

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

A Selfie With My Great Grandparents

Directed by Kudzi Synos

United States

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

Tomorrow Spring

Directed by Igor Medvedev

Russian Federation

Posted in Monthly Official Selection & Winner.