Monthly Selection – JULY 2020

FILMS OF THE MONTH – JULY 2020

CATEGORY :Amateur Film

WINNER

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Directed by Frances Sapphire

Italy

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

The Open Window

Directed by Arnav Roy Choudhury

India

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

The Moment of Glory (Soundtrack for Taiwan Lita Warriors)

Filmscore by Zong Chiang

Taiwan

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Alaska Long Hunters

Produced by Mark D. Rose

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Produced by Frances Sapphire

Italy

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

Cash Stash

Directed by Martin Darondeau, Enya Baroux

France

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Directed by Frances Sapphire

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sleeping Pills

Directed by Sourav Das

India

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Spy-type Model

Directed by Kim Young il

Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Simile

Directed by SS Jishnu Dev

India

The Dancers of Dubi

Directed by Mr. Rana Dutt

India

Saudade

Directed by Mark D’Cruz

India

Mr.Deshee

Directed by Neel Esh patel

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Alone Across The Arctic

Directed by Francis Luta

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Oasis

Directed by Anirban Chakraborty

India

Miguel Wise

Directed by Rick and Me

 United States

Bamboo Ballads

Directed by Sajeed Naduthody

India

Taiwan Lita Warriors: 1

Directed by Chou Tsai

Taiwan

Alaska Long Hunters

Directed by Mark Rose, Mark Rose

United States

Stromboli – as long as the heart beats

Directed by Hanspeter Aliesch, Zürich

Switzerland

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Before Sunrise

Directed by Rogerio Takashi

United States

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Acted by Frances Sapphire

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Last Vacation

Acted by Omar Casillas, Fernando Rodriguez

United States

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Alaska Long Hunters

Cinematography by Mark Rose, Mark Rose

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Cinematography by Frances Sapphire

Italy

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Alaska Long Hunters

Sound design by Mark Rose, Mark Rose

United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Saudade

Directed by Mark D’Cruz

India

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Brother’s Keeper

Directed by Owen Squire Smith

United States

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Spy-type Model

Directed by Kim Young il

Korea, Republic of

CATEGORY: MOBILE FILM

 WINNER

 Ek Tukro Bhalolaga (A Small Piece of Happiness)

Directed by Sandipan Dey

India

 CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 WINNER

THE SECOND AUDITION

Directed by Pouya Gourabi

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Crocodylus Directors Cut

Directed by Michael McLaren

United States

Charlene

Directed by Hasan Qureshi

Canada

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

 WINNER

Luna

Directed by Leopoldo Rivera

United States

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

 WINNER

Bone Dry

Directed by William Stancik

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Method

Directed by William Stancik

United States

The Past Has Yet To Begin

Directed by William Stancik

United States

Bipolar Kubrick Ventilator Wallpaper Dream

Directed by William Stancik

United States

CATEGORY: SHORT FILMS

 WINNER

Blurred Lines

Directed by Sid Moulik

Czech Republic

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Are you watching?

Directed by Adithya Suresh

India

Soy No Soy

Directed by Frederik Paludan

Denmark

Certamente

Directed by Selina Leone

Bulgaria

Mai kal marega (I’ll die tomorrow)

Directed by Nishant Jethva

India

Which Bapu ?

Directed by Mehul Devkala

India

Ave Maria

Directed by Vanita Omung Kumar

India

It Happened Suddenly

Directed by Anirban Chakraborty

India

Before Sunrise

Directed by Rogerio Takashi

United States

Things that Grow

Directed by Josh Mathieson

United Kingdom

#RAJESH

Directed by Sumesh Mundakkal

India

The Dinner

Directed by Noura bint Hussam Al Saud

United Arab Emirates

CATEGORY: SHORT SCRIPT

 WINNER

Bucket

Directed by Milethia Thomas

United Kingdom

CATEGORY: SILENT FILMS

 WINNER

Brother’s Keeper

Directed by Owen Squire Smith

United States

CATEGORY: STUDENT FILMS

 WINNER

FATAL

Directed by Hrishikesh Jadhav

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hands of Time

Directed by Pranay Singh

India

Silver City

Directed by Scott Dexter

United Kingdom

Naam Kya Hai?

Directed by Tejas Shukul

India

CATEGORY: TRAILER / TEASER

 WINNER

Charlene

Directed by Hasan Qureshi

Canada

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) / 360° VIDEO

 

WINNER

Wiktoria 1920

Directed by Tomasz Dobosz

Poland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Breathing Through

Directed by Stan Adard

Switzerland

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

 WINNER

Cowgirls and Indians

Directed by Kate Davis

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CRIME NEVER DIES (Il crimine non paga)

Directed by Frances Sapphire

Italy

CATEGORY:Young Filmmaker

WINNER

All Grown Up

Directed by Detroit Hamell

United States

If you feel this is a informative article please share this: