Monthly Selection – APRIL 2020

FILMS OF THE MONTH – APRIL 2020

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

EXTRA

Directed by kioumras ahmadi

Islamic Republic of Iran

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

Pin Galant 30th Season

Directed by Brice Blanloeil

France

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

Black Heart, Red Hands

Directed by Russell Southam

Australia

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

In Orbit

Directed by Katie McNeice

Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

INSIGHT

Directed by Rajaraman

India

_

Die Like A Shark (Me Mate Ururoa)

Directed by Nick Epstein

New Zealand

_

Riding with Sunshine

Directed by Kristian Comer, JT Maguire

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Succumbing

Directed by Alla Gopsha

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

20.20 SOCIAL READAPATION

Directed by Amedeo Staiano

Italy

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Phylum Sipuncula

Directed by Matt Orefice, Austin Rich

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

through the window of unrest

Directed by Sibi Sekar

India

_

Chatter

Directed by Ken Holmes, Audrey Seybold

United States

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Die Like A Shark (Me Mate Ururoa)

Acted by Shane Rangi

New Zealand

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Disappeared

Acted by Breanne Marestin

United States

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Succumbing

Alla Gopsha

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Disappeared

Jedediah Parker

United States

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Disappeared

Directed by Jedediah Parker

United States

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Disappeared

Acted by Brenda Mendoza

United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Alta California

Written by Lynn Elliott

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LIGHT YEARS

Written by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

_

Love Like the 80’s

Written by Jedediah Parker & Christan Van Slyke

United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Sister Angelique, the hand of god

Directed by Hindi Rayan

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Succumbing

Directed by Alla Gopsha

Australia

_

The Stork Saviours

Directed by Vijay Bedi , Ajay Bedi

India

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

RGB

Directed by J. Achar

United States

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Quintuplets

Directed by Yaro Ghillis

Poland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Home

Directed by Dhananjay Khanna

India

_

Who is waiting for GODOT

Directed by Shemej Kumar K.K

Kuwait

_

The New Normal

Directed by Starina Johnson

United States

_

Chatter

Directed by Ken Holmes, Audrey Seybold

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

cabin fever

Directed by Jonathan Tilley

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“What Am I Afraid Of”

Directed by Calvin Kai Ku, Ken Newman

United States

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

Calypso

Directed by Luca Severi

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

No More Wasted Kisses

Directed by Charles Stanley

United States

_

EDUARDO AND MONICA

Directed by René Sampaio

Brazil

CATEGORY: ROMANTIC SHORT

WINNER

Floriography.Gypsophila

Directed by Han Chen Chiu

Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

One Last Shot

Directed by Saram Jaffery

Canada

 

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

In Orbit

Directed by Katie McNeice

Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Return of Warren Murphy

Directed by LUKE STANLEY

Australia

_

The Conflict

Directed by Jaydeep Jethwa

India

_

Black Heart, Red Hands

Directed by Russell Southam

Australia

_

Disappeared

Directed by Jedediah Parker

United States

_

“Speeds 2019”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

Forse ti incontro

Directed by Ludovico Marazzani Visconti

Italy

_

The Creator

Directed by Gary Gananian

Brazil

_

Die Like A Shark (Me Mate Ururoa)

Directed by Nick Epstein

New Zealand

_

TREATMENT VALUE

Anna Nikolaidis production

Directed by Michail Mavromoustakos

Greece

_

Astray

Directed by Josh Brainin, Ernest Kabashi

United States

FINALIST

One Last Shot

Directed by Saram Jaffery

Canada

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Floriography.Gypsophila

Directed by Han Chen Chiu

Taiwan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Investigations of A Dog

Directed by Utsha Sarkar

India

_

Chips

Directed by Raghul Sukumar

India

_

Come Wander With Me

Directed by Molly Mayhew, Mia Moore

United Kingdom

_

The Birds of Play

Directed by Upamanyu Das

New Zealand

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

The Resentful Angel

Directed by Shelley Daniels & Cheryl Graeff

United States

CATEGORY: TRAVEL FILMS

WINNER

Tilman-passages of india

Directed by Enrique Arechavala Garay

Mexico

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Riding with Sunshine

Directed by Kristian Comer, JT Maguire

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Succumbing

Directed by Alla Gopsha

Australia

 

If you feel this is a informative article please share this: