Monthly Selection – JANUARY 2020

FILMS OF THE MONTH – JANUARY 2020

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Anacronte

Directed by Raúl Koler, Emiliano Sette

Argentina

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 KITE

Directed by HongWei  Wang

China

 

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

 Anacronte

Produced by Emiliano Sette, Yashira Jordán & Francisco Zamudio

Argentina

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 UYIRKKODI

Produced by J.P.Amalraj

India

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

 The Patagonia Triple Crown

Directed by Nomade Media

Chile

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

RED-HANDED

Directed by Prabhu Selvaraj

India

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

 WINNER

 The Patagonia Triple Crown

Directed by Nomade Media

Chile

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The Rhino Cup

Directed by Myles Pizzey

United Kingdom

_

 LOCO-MOTIONS: TAVARES BASTOS

Directed by Johan Granberg

Qatar

_

 Where Shall I Find Home

Directed by Vrushab Maitri & Vivek Alankar

India

 

 FINALIST

 

The Shell

Directed by Xav Langton

United States

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

 Mullaperiyare Chathikkalle

Directed by Jose Sunny

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The animal that therefore I am

Directed by Bea de Visser

Netherlands

_

 MUTATIONS

Directed by Alberto Martín-Aragón

Spain

 CATEGORY:BEST ACTOR

WINNER

 STRINGS OF SORROW

Acted by TARIK TANRISEVER

Turkey

 

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Rain Man Parody

Acted by Andy Magro

Germany

 

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

 The Little Chapel

Cinematography by Richard Schertzer

United States

 

CATEGORY:BEST DIRECTOR

WINNER

 MASCARENES

Directed by Pulkit Arora

India

 

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

 ANTARCTICA. Slides of Life

Directed by ANDRII ANDREIEV

Ukraine

 

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

 STRINGS OF SORROW

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

 Fall of Grace

Directed by Michael Crum

United States

 

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

 PALINDROME

Directed by Marcus Flemmings

United Kingdom

 

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

 Mixed Movie

Directed by Vasco Diogo

Portugal

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Fat Punk

Directed by Robert David Duncan

Canada

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

 Something More

Directed by Sebastian Mayr

Austria

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

 ONCE UPON A JUDGMENT DAY

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PALINDROME

Directed by Marcus Flemmings

United Kingdom

_

 UYIRKKODI

Directed by PR.Ravi

India

_

 MASCARENES

Directed by Pulkit Arora

India

_

 The Voyage

Directed by Christy Shelton Fernando

Sri Lanka

_

 Silhouette

Directed by Mitch McLEod

United States

_

 The Doors Between Us

Directed by Maximillian Aguiar

United States

_

 STRINGS OF SORROW

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

_

 Sleight

Directed by Noelani Mei Lee

United States

 

FINALIST

 Brick Force

Directed by William Stancik

United States

 

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

WINNER

 Ed Gein In Hollywood

Directed by William Stancik

United States

 

CATEGORY:SHORT FILMS

WINNER

 Requiem for the Living

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Beautiful

Directed by Konstantinos Mousoulis

United States

_

 Día de Las Carpas

Directed by JOÃO DALL’STELLA

United States

_

Ed Gein In Hollywood

Directed by William Stancik

United States

_

 Bareilly Ki Beti -The Youngest Survivor

Directed by Abhinav Shukla

India

_

 Painful Pride

Directed by Saumitra Singh & Maansi

India

_

 Belle

Directed by Eduardo Cintron

United States

_

 NI kelkkunnudho

Directed by wilson malayatoor

India

_

 Rain Man Parody

Directed by Richard Ruisi

Germany

_

 Nice

Directed by Ria Patel, Federico Mallet

United States

FINALIST

 Death Offers Life – last moments of Vincent Van Gogh

Directed by Saheer Abbas

India

_

 Cigarette

Directed by Sasha Alahm

India

_

 Bully

Directed by Adhip Iyer

India

_

 “Looking Back Part 4”

Directed by Mimi Garrard

United States

_

 Kadal

Directed by Ramji

India

_

 THOUGHTS

Directed by Harsh Gupta

India

CATEGORY: SILENT FILMS

WINNER

In Search Of Life

Directed by Neha Sharma

India

 CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

 The Little Chapel

Directed by Richard Schertzer

United States

_

 Pursuit Of Escapes

Directed by Sanath Rahul Pawar

India

 

Real Blossoms

 Directed by Neha Sharma

India

 CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

 WIENERLAND ( PILOT)

Directed by Jan Woletz, Stefan Polasek

Austria

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

 The Beautiful Sky

Directed by Harshwardhan Patil

India

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

 24 Hours in Basecamp

Directed by Manne Nyman

Sweden

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

 Sil and the Devil Seeds of Arodor

Directed by Keith Edward Barnfather

United Kingdom

 

 CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

 Cmd-Del

Directed by Sara Yen, Jason Lin, Amar Karoshi

United States

If you feel this is a informative article please share this: