2020 GOLDEN FOX WINNERS

GOLDEN FOX AWARDS 2020

WINNER LIST

CATEGORY: AMATEUR FILM

MANIFESTATION

Directed by DANNY GERMANSEN

Denmark

CATEGORY: ANIMATED FILMS

Who Won

Directed by Aisha Selime Coşkun

Turkey

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

A Royal Love Extended 2018

Film Score by Guy Renardeau

Netherlands

CATEGORY: BEST PRODUCER

BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Produced by MEHMET TANRISEVER

Turkey

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

Gamer’s Wife

VFX by Brian Morelan & Barry Jesse Smith

Canada

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

“The Openers” Sprite Commercial

Directed by Artur Czerwiński

Poland

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

End of the hunt

Directed by Dr Naomal Perera

Sri Lanka

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story

Directed by Dilip Khatri

United States

CATEGORY: DRONE FILMS

The Heart of Greenland

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

THE NORMANS

Directed by MAURICE MICALLEF

Malta

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

The Theater

Directed by Natalia Montecinos

Chile

CATEGORY: BEST ACTOR

The Dark Cinema

Acted by Nay Toe

Myanmar

CATEGORY: BEST ACTRESS

Quota

Acted by Niharika

India

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

THE SECRET LIFE OF FROGS

Acted by VIJAY BEDI

India

CATEGORY: BEST DIRECTOR

The Wilshire Grand Story: Tech Talk

Acted by Dilip Khatri

United States

CATEGORY: BEST EDITING

DaEMON_The Mirror Lies

Editred by Mark D’Cruz

India

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

Birth of a Pride

Sound Designed by Francis Amat

South Africa

CATEGORY:BEST SUPPORTING ACTOR

The Other Half

Acted by Jackson Anthony

Sri Lanka

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

On the line

Acted by Silvia de Leonardis

Germany

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

My Grandpa is an Alien

Directed by Drazen Zarkovic, Marina Andree Skop

Croatia

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

Gandfather’s Address

Written by U.D. Abdulkareem

Nigeria

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

Okavango

Directed by  Chris Schmid

Switzerland

CATEGORY: FILM ON RELIGION

The Nun’s Kaddish

Directed by  Luis ismael

Portugal

CATEGORY: FILM ON WOMEN

GONE KESH

Directed by  Qasim Khallow

India

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

Raiders of the Hidden Donald Trump Fetish Doll

Designed by Angel Connell, Maryanne Craddock, Matthew McKee

United States

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

Face Rape

Directed by Finn Hellman

Sweden

CATEGORY:FREE SPEECH

FREE SLAVE

Written by MEHMET TANRISEVER

Turkey

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

AFTER THE LETHARGY

Directed by Marc Carreté

Spain

CATEGORY:LGBT FILM

Poncho

Directed by Corin Michalski

United States

CATEGORY: MOBILE FILM

Alter

Directed by Marcos Obregón

Mexico

CATEGORY: MUSIC VIDEO

Walkscape

Directed by Vasco Diogo

Portugal

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

LOST

Directed by SAID KHALLAF

Morocco

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

Every fall drives you further

Directed by Filippos Tsapekis

Greece

CATEGORY:PHOTOGRAPHY

Secrets of the Flower and Willow World

Photography by Robin Yong

Japan

CATEGORY: POSTMODERN FILM

DODGEM

Directed by Christophe Karabache

France

CATEGORY: SHORT FILM

Pearls from the Sky

Directed by Dev Nair

India

CATEGORY: SHORT SCRIPT

Let Me Go(Call me on my name)

Written by Mateus Oazem

Brazil

CATEGORY: SILENT FILM

La Mano

Directed by Not Specified

 Not Specified

CATEGORY: STUDENT FILMS

Voices from Zaatari

Directed by Théo Collet

France

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

Dukla 61

Directed by David  Ondricek

Czech Republic

CATEGORY: TRAILER/TEASER

Frieda – Coming Home TRAILER

Directed by Doc Miguel

Germany

CATEGORY: TRAVEL FILM

Be a Samurai

Directed by Kazuhiko Yamauchi, Sprout Japan

Japan

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

HEARTLESS

Written by Daniele Gangemi

Italy

CATEGORY : VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

PRAJNA PARAMITA (VR)

Directed by Wang Wei-MING

Taiwan

CATEGORY : WEB AND NEW MEDIA

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Directed by Unknown

United States

CATEGORY : WOMEN’S FILMS

Toyota and Windbreaker

Directed by Päivi Kapiainen-Heiskanen

Finland

CATEGORY :YOUNG FILMMAKER

The mask

Directed by srividhya c mouli

India

If you feel this is a informative article please share this:

2020 GOLDEN FOX AWARD NOMINEES

GOLDEN FOX AWARD 2020

NOMINEE LIST

CATEGORY: AMATEUR FILM

Upstate Story
Shaun Rose
United States
_
As We Fall
Directed by Jim Winton Porter
Australia
_
Uncle Fun: You’re The One
Directed by Laura Force Scruggs
United States
_
MANIFESTATION
Directed by DANNY GERMANSEN
Denmark

CATEGORY: ANIMATED FILMS
1(One)
Directed by Ketan Pal
India
_

Togetherness
Directed by Sreemon Das
India
_

The Laws of the Universe-Part I
Directed by Isamu Imakake
USA

_
Who Won
Directed by Aisha Selime Coşkun
Turkey
_
Thatha’s Secret
Directed by Sharanya Ramesh
India
_
The Ribbon
Directed by Polla-Ilariya Kozino
United States
_
Let it be…
Directed by Rajdip Biswas
India
_
Mister Monster
Directed by Guo Site
China

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

AMERICAN GUINEA PIG: SACRIFICE [SOUNDTRACK]
Music by Alexander Cimini
Italy
_

Dream On
Music by Nancy Stafford
United States
_
The Ribbon (Score Only)
United States
_

Farewell
Music by Jaimie Pangan
United States
_
Agatha Christie on stage
Music by GimEnez Bros.
Spain
_
A Royal Love Extended 2018
Music by Guy Renardeau
Netherlands
_
In October
Music by GimEnez Bros.
Spain
_
Henry the VIII
Music by Guy Renardeau
Netherlands

CATEGORY: BEST PRODUCER

Rockumentary: Evolution of Indian Rock
Produced by Elizabeth Coffey, Saurav Dutta & Abhimanyu Kukreja
India
_
1947 Two Soldiers
Produced by Sravan Gajabhinkar
India
_

An Untold Story of Paperboats
Produced by Neeru Khera
India
_

FREE SLAVE
Produced by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS
Produced by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
Intolerant
Produced by Austin Chunn
United States
_
The Avant-Gardener
Produced by Lindsay Katt & Daniel Madoff
United States
_
CHAINED
Produced by Dr. Manjusha Gireesh & Mimi Gopinath
United States
_
The Enemies
Produced by Giorgi Gachava & Alexander Machavariani
Georgia
_
The Other Half
Produced by Ven. Aludeniye Subodhi Thero
Sri Lanka
_
Sei Cheleta
Produced by Mur Salim
India

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

Gamer’s Wife
VFX by Brian Morelan & Barry Jesse Smith
Canada
_

CHAINED
VFX by Jayasanker Karakulath
United States
_

Dark Water
VFX by Mercyll Cooper
Australia

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

Jaguar: Going Electric
Directed by Ben Lawrie
United Kingdom
_
Pianocide
Directed by Brice Blanloeil
Not Specified
_
Atleta
Directed by Felipe Blankenheim
Brazil
_
“The Openers” Sprite Commercial
Directed by Artur Czerwiński
Poland

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

Voices from Zaatari
Directed by Théo Collet
France
_

50 Days
Directed by Chandra Duvvuri
United States
_
Rockumentary: Evolution of Indian Rock
Directed by Abhimanyu Kukreja
India
_
Antervyatha
Directed by Kuldeep Vashisth
India
_
Down the River
Directed by Daniel H. Jacobson
Israel
_
So that’s how it happened
Directed by Aylee Sustrom
Australia
_
Chubby Café
Directed by LI Qia
China
_
Only Beautiful Things
Directed by Kristian Gianfreda
Italy
_
Dream for Happiness
Directed by Irina Velichkova
Bulgaria
_
The Dark Cinema
Directed by Pyae Zaw Phyo
Myanmar
_
Green Army
Directed by Nicolas Kieffer
France
_
THE BAR
Directed by ANEETA PATEL
India

TALK
Directed by Sumit Singh Sandhu
India
_

Black Bud
Directed by Amol Kale
India
_
THE MAN ON THE OTHER SIDE
Directed by Marcus Lim
United Kingdom
_
Main Yahudi Hoon
Directed by Sasha Alahm
India
_
A Gift of Love : Sifar (Emptiness)
Directed by Dhruv Sachdev
India
_
Intolerant
Directed by Austin Chunn
United States
_

Hell and Hope
Directed by AMISH SRIVASTAVA
United States
_

Okavango
Directed by Chris Schmid
Switzerland
_

AZAADI
Directed by Asif
India
_

Ye Saccha Swabhimaan Sahi Sangharsh
Directed by Rohit Aarrya
India
_

Paradise Hotel
Directed by Daniel Rehder Normand
Peru
_

Just Words
Directed by Chanakya
India
_

IHOKAAL (The Present)
Directed by DEV
Australia
_

Lost Tears
Directed by Nicolas VASSEUR
France
_

GONE KESH
Directed by Qasim Khallow
India
_

Ok! Silexatana
Directed by Sonal Mazumder
United States
_
Catakah – To Revive An Old World
Directed by Somapriya Bose
India
_

Speechless Generation
Directed by Pawel Domanski
Poland
_

Plaits
Directed by Livia Sampaio
Brazil
_

Fraction Of An Ounce
Directed by Alok Basnait
India
_

End of the hunt
Directed by Dr Naomal Perera
Sri Lanka
_

The Other Half
Directed by Lalith Rathnayake
Sri Lanka
_

Mother of Tibetans
Directed by Niklas Goslar
Germany
_

Closet
Directed by Takehiro
Japan
_

Paai The Mat
Directed by Sreelaja Mukundakumaran
United Kingdom
_

UNEXPECTED
Directed by Jorge A Zorrilla
Mexico

_

QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India
_

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates
_

Cravings from Within
Directed by Dina McNeil
United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

A Home Away From Home
Directed by Amandine Pras
Canada
_
Rockumentary: Evolution of Indian Rock
Directed by Abhimanyu Kukreja
India
_
INVINCIBLE HERO
Directed by Chetan Kathi
India
_
500 Feet Ahead
Directed by Jason Calhoun, Aaron Robbins
United States
_
LOVE IS TOLERANCE – TOLERANCE IS LOVE- Make Tolerance Great Again!
Directed by Hubertus Hoffmann
Unknown
_

A MINOR GENOCIDE
Directed by Natalia Koryncka-Gruz
Unknown
_

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)
Directed by Bertie Gregory
United States
_

The witness
Directed by KATE HORNE
Colombia
_

The Yellow Days
Directed by Joe O’Connor
United Kingdom
_

THE SECRET LIFE OF FROGS
Directed by AJAY BEDI, VIJAY BEDI
India
_

Darshan – Blessings of Saints
Directed by Burt Chojnowski
India
_
Ten Thousand
Directed by Naveed Mulki
India
_
Exilic Trilogy
Directed by Arsalan Baraheni
Canada
_
SOCIAL BUSINESS
Directed by Amirul Arham
France
_

Qassem Haddad .. The Last Door’S Hour
Directed by Khalid Alrowaie
Bahrain
_
Serendip
Directed by Marco Napoli
Italy
_
Unraveling Athena
Directed by Francis Amat
United States
_
One World – The Ocean of Presence
Directed by Gerald Schank, Slavica Martinovic
Germany
_
Caminhos Longos – Long Paths
Directed by António José de Lemos Ferreira
Portugal
_

Take Your Dream
Directed by E W Helmick
Australia
_
Hell and Hope
Directed by AMISH SRIVASTAVA
United States
_
Tailing Pond
Directed by SAURAV VISHNU
India
_
The Raven and the Seagull
Directed by Lasse Lau
Denmark
_
Buried Seeds
Directed by Andrei Severny
United States
_
Catakah – To Revive An Old World
Directed by Somapriya Bose
India
_
Poland and the Birth of Israel
Directed by Jan Grzyb
Poland
_
The Wilshire Grand Story: Tech Talk
Directed by Dilip Khatri
United States
_
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
United States
_
Unstoppable Irving Fields
Directed by Marty Feinberg
United States
_
Two as One
Directed by Carlo Stoppa
Italy
_
Wheel of the World, One Woman’s Creative Journey for Global Peace
Directed by Vijali Hamilton
United States
_

Savoy: Saga Of An Icon
Directed by Kshitij Sharma
India
_

Green Line
Directed by Ebin Raj Maliakal
India
_

Calcutta Sonata
Directed by Subha Das Mollick
India
_

Mother of Tibetans
Directed by Niklas Goslar
Germany
_

Eyewitness
Directed by fadi Ragheb
Kuwait
_

Please Arrest Me
Directed by Xavier Mairesse
India
_

THE NORMANS
Directed by MAURICE MICALLEF
Malta

CATEGORY: DRONE FILMS
Okavango
Directed by Chris Schmid
Switzerland
_

Human in The Forest
Directed by Wojciech Garus
Poland
_

Colombus
Directed by Ludovic Veltz
France
_
The Heart of Greenland
Directed by Andrii Andreiev
Ukraine

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

Back Bencher
Directed by Kirtan Patel
India
_
The Wilshire Grand Story: Tech Talk
Directed by Dilip Khatri
United States
_
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
United States
_
On the line
Directed by Silvia de Leonardis
Germany
_
The Other Half
Directed by Lalith Rathnayake
Sri Lanka
_
The Roots
Directed by Vikas Patel
India
_

THE NORMANS
Directed by MAURICE MICALLEF
Malta

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

Six Days of Sistine
Directed by Richard J. Perry
United Kingdom
_

50 Days
Directed by Chandra Duvvuri
United States
_

UnderSee
Directed by Margie Kelk, Lynne Slater
Canada
_

1947 Two Soldiers
Directed by Sravan Gajabhinkar
India
_

THE UNIFORM
Directed by Alberto Martín-Aragón
Spain
_

BLEEP (2019)
Directed by Marlin Sandlin
United States
_

Walkscape
Directed by Vasco Diogo
Portugal
_
LIMITLESS
Directed by Radheya Taware
India
_

Mother
Directed by Ewan Gotfryd
United States
_
La Soga Del Muerto (The Rope of Death)
Directed by Dakota Nanton
United States
_
TRISKELION
Directed by Stuart T Birchall
United Kingdom
_
The Avant-Gardener
Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
United States
_
CHAINS
Directed by Alberto Martín-Aragón
Spain
_
The Theater
Directed by Natalia Montecinos
Chile
_
AZAADI
Directed by Asif
India
_
Aragon Alley
Directed by Xavier Lee (Emil Lewis)
United States
_
Let it be…
Directed by Rajdip Biswas
India
_
pencil knife baton
Directed by Kakogiannis Konstantinos
Germany
_
For Sunrise
Directed by Hyonok Kim
United States
_
Upmaarg
Directed by V K Choudhary
India
_
Gravity Well
Directed by Jadi Carboni
Germany
_
PRIAPUS
Directed by TOMÁS PÉREZ TORRELLA
Spain
_
Of Autumn and Spring
Directed by ADITYA CHOWDHURY
India
_

Ab Govind Naa Aaayenga
Directed by Arun Gorasariya
India

CATEGORY: BEST ACTOR

Guruji
Acted by Revant Bhatia
India
_

1947 Two Soldiers
Acted by Shivam Malhottra
India
_

Gamer’s Wife
Acted by Leon Potter
Canada
_

Walter Treppiedi
Acted by Vittorio Ciorcalo
Italy
_

The Dark Cinema
Acted by Nay Toe
Myanmar
_

AGAM THIMIRI
Acted by GAJARAJ
India
_

CHAINED
Acted by Vigil Bose
United States
_

Whose Crime Is It Anyway?
Acted by Matthew Nicholas Phillips
Australia
_
Intolerant
Acted by Omer Mughal
United States
_

The Other Side
Acted by Jonathan Flanders
United States
_

KAYIRU
Acted by SR. Guna
India
_

On Borrowed Time (Director’s Cut)
Acted by Christian Lopez
Derrick J. Johnson
_

Upmaarg
Acted by Raman Bala
India
_

The Game Changer
Acted by Thomas Kadman
United Kingdom
_

On the line
Acted by Bastian Theurich
Germany
_

Cravings from Within
Acted by Ryan McNeil
United States

CATEGORY: BEST ACTRESS

THE ROLE OF A LIFETIME
Acted by Véronique PICCIOTTO
France
_
Whose Crime Is It Anyway?
Acted by Isabella Jacqueline
Australia
_
Eka Veli Ek Diwas / One day at a time
Acted by Maithilee
India
_
Chubby Café
Acted by CAO Yiwen
China
_

ALT + <3
Acted by Lisa Christine Holmberg
United States
_

Love Takes Time
Acted by Lisa Christine Holmberg
United States
_
The Yellow Balloon
Acted by Hailey Kaur
Canada
_
SURVIVE
Acted by Ingrid Hubert
United States
_

A Bullet Wasted
Acted by Mia Lacostena
United Kingdom
_

By no means
Acted by Joanna Cretella
United States
_

Fraction Of An Ounce
Acted by Achint Kaur
India
_

SMALL Chops
Acted by Chika Ike
Nigeria
_

From a Barren State
Acted by Laura Van Yck
United States
_

Mi/As
Acted by Viandka Carrillo
United States
_

On the line
Acted by Silvia de Leonardis
Germany
_

DaEMON_The Mirror Lies
Acted by Sheetal Ramachandran
India
_

Say It with Your Vest
Acted by Lisa Christine Holmberg
United States
_

QUOTA
Acted by NIHARIKA
India

CATEGORY:BEST CINEMATOGRAPHY

INNER CITY
Cinematography by WINSTON JOSE
India
_
1947 Two Soldiers
Cinematography by Nagesh Banell
India
_
Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)
Cinematography by Bertie Gregory & Spencer Millsap
United States
_
Eka Veli Ek Diwas / One day at a time
Cinematography by Matthew Jeniff Joseph
India
_
Good Morning America
Cinematography by Krishna Thirupathy
United States
_

THE SECRET LIFE OF FROGS
Cinematography by VIJAY BEDI
India
_

Birth of a Pride
Cinematography by Dereck Joubert
South Africa
_
SIRI
Cinematography by YOGESHWARA GOPAL
India
_
A Bullet Wasted
Cinematography by Robbie Ryan BSC
United Kingdom
_
Intolerant
Cinematography by Austin Chunn
United States
_
The Avant-Gardener
Cinematography by Lindsay Katt
United States
_
KAYIRU
Cinematography by Jeyan R. Unnithan
India
_
CATAKAH- TO REVIVE AN OLD WORLD
Cinematography by Ajay nag V
India
_
Currency of Love
Cinematography by Clare Chun
United States
_
The Wilshire Grand Story: Tech Talk
Cinematography by Michale Moss & Dylan Moss
United States
_
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Cinematography by Michale Moss & Dylan Moss
United States
_
THE NORMANS
Cinematography by MAURICE MICALLEF
Malta

CATEGORY:BEST DIRECTOR

selfie
Directed by Dr Shubhra Basu Aich
India
_
50 Days
Directed by Chandra Duvvuri
United States
_
Rockumentary: Evolution of Indian Rock
Directed by Abhimanyu Kukreja
India
_
ABHIYOG
Directed by AADITYA BHARDWAJ
India
_
Eka Veli Ek Diwas / One day at a time
Directed by Sarika Joshi
India
_
SIEGE
Directed by Deeptanshu Sinha
India
_
AGAM THIMIRI
Directed by VASANTH BALASUNDARAM
India
_
Good Morning America
Directed by Krishna Thirupathy
United States
_
BLEEP (2019)
Directed by Marlin Sandlin
United States
_
ELEPHANTS DO REMEMBER
Directed by Swati Pandey
India
_
LIMITLESS
Directed by Radheya Taware
India
_
The Alliance 2019
Directed by ROBERT L BUTLER
United States
_
FREE SLAVE
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
SIRI
Directed by YOGESHWARA GOPAL
India
_
CLINGING WITH HATE
Directed by AWW RATHA
Myanmar
_
TRISKELION
Directed by Stuart T Birchall
United Kingdom
_
A Bullet Wasted
Directed by George Milton
United Kingdom
_
Kanne kalaimanne
Directed by Seenu Ramasamy
India
_
The Avant-Gardener
Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
United States
_
The Other Side
Directed by Krishna Thirupathy
United States
_
Catakah – To Revive An Old World
Directed by Somapriya Bose
India
_
The Wilshire Grand Story: Tech Talk
Directed by Dilip Khatri
United States
_
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Directed by Dilip Khatri
United States
_
The silence before the storm
Directed by Saurabh arora
India
_
Manikutty
Directed by Jayakumar
India
_
ARJUN
Directed by Srividhya C Mouli
India
_
Savoy: Saga Of An Icon
Directed by Kshitij Sharma
India
_
THE NORMANS
Directed by MAURICE MICALLEF
Malta
_

QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India
_

Sei Cheleta
Directed by Deb Gopal Mondal
India

CATEGORY:BEST EDITING

Good Morning America
Edited by Krishna Thirupathy
United States
_

THE SECRET LIFE OF FROGS
Edited by Ajay Bedi, Vijay Bedi, Dimple Bedi & Dharmendra Kr Pandey
India
_
Rockumentary: Evolution of Indian Rock
Edited by Sattyajit Gazmer
India
_
1947 Two Soldiers
Edited by Sravan Gajabhinkar
India
_
Birth of a Pride
Edited by Melissa Parry
South Africa
_
FREE SLAVE
Edited by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS
Edited by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
Unraveling Athena
Edited by Pepe Plaza
United States
_
The Avant-Gardener
Edited by Daniel Madoff
United States
_

CHAINED
Edited by Mimi Gopinath & Jayasanker Karakullath
United States
_
Currency of Love
Edited by Tim Krause
United States
_
The Wilshire Grand Story: Tech Talk
Edited by Lauren Freedman, Alisa Khosrovschahi & Elia Urquiza
United States
_
Aspire to the Sky: The Wilshire Grand Story
Edited by Lauren Freedman, Alisa Khosrovschahi
United States
_
Enticing Sugary Boundless or songs and dances about death
Edited by Tetiana Khodakivska
Ukraine
_
Savoy: Saga Of An Icon
Edited by Kshitij Sharma
India
_
Parh – The River Bank
Edited by Dipak Mandal
India
_

DaEMON_The Mirror Lies
Edited by Mark D Cruz
India
_

THE NORMANS
Edited by Chris Micallef
Malta
_

Sei Cheleta
Edited by Ujjwal Mukherjee
India

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

ERASER WARS
Sound Designed by AKIRA
Japan
_

1947 Two Soldiers
Sound Designed by Devi Krishna Kadiyala
India
_

BLEEP (2019)
Sound Designed by Marlin Sandlin
United States
_

Birth of a Pride
Sound Designed by Francis Amat
South Africa
_

CHAINED
Sound design by Jayasanker Karakullath
United States
_

The Wilshire Grand Story: Tech Talk
Sound Design by Lauren Freedman, Alisa Khosrovschahi & Joey Scoma
United States
_

1.4 GB
Sound Design by Titto
India
_

THE NORMANS
Sound design by MAURICE MICALLEF
Malta

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

1947 Two Soldiers
Acted by Abhinav Janak
India

CHAINED
Acted by Motti Tadmor
United States
_

The Other Half
Acted by Jackson Anthony
Sri Lanka
_

Occurrence at Mills Creek
Acted by Fishel
United States

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

AGAM THIMIRI
Acted by VASANTH BALASUNDARAM
India
_

The Other Half
Acted by Thilakshini Rathnayaka
Sri Lanka
_

On the line
Acted by Silvia de Leonardis
Germany

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

GNANAM
Directed by VARADARAJ VENKATASWAMY
India
_

The Ghost in the Kamera
Directed by Shona Charlton
United Kingdom
_

NANNU KSHAMINCHANDI
Directed by RAGHAV OMKAR SASIDHAR
India
_

Back Bencher
Directed by Kirtan Patel
India
_

Good Game: The Beginning
Directed by Umut Aral
Turkey
_

Max Topas – The Book of the Crystal Children
Directed by Doc Miguel
Germany
_

Death of a Saleswoman
Directed by Donna Wheeler
United States
_

The Secret
Directed by Vishnuprasad Sasidharan
India
_

Montu ki Paltan
Directed by Vikrant More
India
_

My Grandpa is an Alien
Directed by Drazen Zarkovic, Marina Andree Skop
Croatia
_

Madhuram Ee Jeevitham {This Life Is Sweet(English)}
Directed by Anil Philip
India
_

Mimi Meets Books
Directed by Yih-Fen Chou
Taiwan
_

QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India

CATEGORY: FEATURE SCRIPT
THE LAST MOON
Written by Kristin Johnson
Unknown
_

Unorthodox
Written by Judah Ray
United States
_

Ajwa
Written by omair nazir
United Kingdom
_

All-American
Written by Jessi Thind
Canada

Gandfather’s Address
Written by U.D. Abdulkareem
Nigeria
_

Chilocco
Written by Phil Lombardi
United States
_

The Middle Diamond
Written by David Law
United States
_

Phaethon
Written by Victor Orel
United States
_

The Duplicate
Written by Victor Orel
United States

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

Now Or Never
Directed by Matt Senior
United Kingdom
_
Requiem
Directed by Alex Godfrey
United Kingdom
_
Wild Australia – Desert of the Red Kangaroo
Directed by Jens Westphalen, Thoralf Grospitz
Germany
_
Birth of a Pride
Directed by Unknown
South Africa
_
An Arctic Fairy Tale
Directed by Christian Uhlig
Norway
_

BOZKIR LOOK AT THE BIRDS
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
Queen without Land (Theatrical)
Directed by Asgeir
Norway
_
Okavango
Directed by Chris Schmid
Switzerland
_
ARGHYAM
Directed by Y SREENIVAS (AUDITOR SREENIVAS )
India
_
Monkey Menace
Directed by Javier Douglas
United Kingdom
_

THE SONGS of LOVE
Directed by Andrii Andreiev
Ukraine
_
LOST KINGS OF BIOKO
Directed by Oliver Goetzl
Germany
_
CHASING MY DREAM
Directed by Rudrajit Roy
India
_
A Living Tree, Means a Living Planet
Directed by Khalid Mokadmine
Morocco
_

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

CATEGORY: FILM ON RELIGION

One-to-one
Directed by Cristian García Zelada
Peru
_
A Tale of Three Trees
Directed by Mark Nicolosi
United States
_
Main Yahudi Hoon
Directed by Sasha Alahm
India
_
FREE SLAVE
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
White Rope
Directed by Mriidu Khosla
India
_

Activism through Enlightenment
Directed by Rebecca Rauch-Thane
United States
_
The Nun’s Kaddish
Directed by Luis ismael
Portugal
_
A Test
Directed by Fella Cederbaum
United States
_
AGONY
Directed by Sohyun Han
Korea, Republic of

CATEGORY: FILM ON WOMEN

Whose Crime Is It Anyway?
Directed by Isabella Jacqueline
Australia
_
PREFECT
Directed by Diana Cignoni
United States
_
Chubby Café
Directed by LI Qia
China
_
Bodhan – The Awakening
Directed by Biplab Sanyal
India
_
Sketches from a Dancer’s Album
Directed by Arman S. Haghi
Australia
_
OdeToSay
Directed by Aleksandra Zdziech
Poland
_
Hypocrisy
Directed by Sohaib Zaman
India
_
Unraveling Athena
Directed by Francis Amat
United States
_
The Avant-Gardener
Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
United States
_
The Other You
Directed by Brandon Wade (Wadebe)
United Kingdom
_
GONE KESH
Directed by Qasim Khallow
India
_
Dhumkkudiya
Directed by Nandlal Nayak
India
_
Maternity Blues
Directed by Ritam Srivastav
India
_
Fraction Of An Ounce
Directed by Alok Basnait
India
_
Please Arrest Me
Directed by Xavier Mairesse
India

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER

Raiders of the Hidden Donald Trump Fetish Doll
Designed by Angel Connell, Maryanne Craddock, Matthew McKee
United States
_

Intolerant: the Poster
Designed by Austin Chunn
Not Specified
_

1957 (Poster)
Photography by Robin Yong
Cuba
_

Plaits – Poster
Designed by Julia Gutmann and Nadia Paz
Brazil

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

PREFECT
Directed by Diana Cignoni
United States
_

Face Rape
Directed by Finn Hellman
Sweden
_

The Puzzle of Christina
Directed by Pål Winsents
Norway

CATEGORY: FREE SPEECH

FREE SLAVE
Written by MEHMET TANRISEVER
Turkey

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

Time Perspectives
Directed by Ciro Sorrentino
Italy
_

AFTER THE LETHARGY
Directed by Marc Carreté
Spain
_

The Dark Cinema
Directed by Pyae Zaw Phyo
Myanmar
_

Unmatta
Directed by Mahesh Rajmane
India
_

Supervivere (The Escape)
Directed by Paco Arasanz
Spain
_

Anna 2 Freaky Links
Directed by Michael Crum
United States
_

DaEMON_The Mirror Lies
Directed by Puneet Panesar
India

CATEGORY: LGBT FILM

One Last Time
Directed by artegg-yumi
Japan
_
Poncho
Directed by Corin Michalski
United States
_

The Avant-Gardener
Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
United States
_
U for Usha
Directed by Rohan Parashuram Kanawade
India
_
Valor
Directed by Tina Zimmer
United States
_
Uncle Fun: You’re The One
Directed by Laura Force Scruggs
United States
_

THE BREATH OF CELIA
Directed by MIguel Angel Barrroso
Spain

CATEGORY: MOBILE FILM

Darshan – Blessings of Saints
Directed by Burt Chojnowski
India
_
#STEALTH
Directed by Inga Vosk
Russian Federation
_
Conversation(s)
Directed by Franky D Gonzalez
United States
_
Alter
Directed by Marcos Obregón
Mexico
_
Activism through Enlightenment
Directed by Rebecca Rauch-Thane
United States
_
WASTERS
Directed by Molotov Mitchell
United States
_
Enemy of the State
Directed by Tarun Sardana
India
_
The silence before the storm
Directed by Saurabh arora
India
_
One Point Seven: The Reluctant Urbaniser
Directed by Andreas van de Laar
India
_
Donna On The Go: REALLY!
Directed by Vince Deadrick Jr.
United States
_

Selfie!
Directed by Shahsaan Malik
United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO
Remembering Love Eterne
Directed by Joseph Villapaz
United States
_
MAYBETHEPROBLEMISYOU – GiiRL
Directed by Alexander Kohn
Germany
_
The LaFontaines – All In (Directors Cut)
Directed by Oscar Sansom, Ainsley Bowman
United Kingdom
_
Walkscape
Directed by Vasco Diogo
Portugal
_
Prophecy
Directed by Barbara Estelle DeJesus
United States
_

Her Rebirth
Directed by Adarsh N Krishna, Dr. Shani Hafees
India
_

Know You
Directed by Omri Malka
Israel
_

Everybody
Directed by Joseph Villapaz
United States
_

Doing That (Time. Love. Happiness)
Directed by Oliver Sean
United Kingdom
_

LINOLEUM – Alain Chamfort / Cie Niki Noves
Directed by Niki Noves
France
_

Music From Undeterred
Directed by Joseph Villapaz
United States
_

Lady Lamarr
Directed by Eric Huang
United States
_

Oreo & Mariegold
Directed by George Jacob
India
_

Vandemataram Jana Gana Mana Rap
Directed by Maximilian & Nani Pramod
India
_

The Descent
Directed by AK Srikanth
India

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

Eight out of ten
Directed by Sergio Umansky
Unknown
_

Toren
Directed by Nawzad Shekhany
Germany
_

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time
Directed by Sarika Joshi
India
_

Humans of Someone
Directed by Sumesh Lal
India
_

Chubby Café
Directed by LI Qia
China
_

AGAM THIMIRI
Directed by VASANTH BALASUNDARAM
India
_

Surveillance Zone
Directed by Rathina Kumar
India
_

The Alliance 2019
Directed by ROBERT L BUTLER
United States
_
Moral Compensation
Directed by Ali Adnan Ozgur
Turkey
_
FREE SLAVE
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
BOZKIR LOOK AT THE BIRDS
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey
_
CLINGING WITH HATE
Directed by AWW RATHA
Myanmar
_
The Therapy Trip
Directed by Wasley Zhang
United States
_
Kanne kalaimanne
Directed by Seenu Ramasamy
India
_
Skinny Atlas
Directed by Charles Stanley
United States
_
Lost Tears
Directed by Nicolas VASSEUR
France
_
Crocodylus
Directed by Myles Erfurth
United States
_
Beg for Life
Directed by Suvendu Das
India
_
Immortal Hero
Directed by Hiroshi Akabane
Japan
_
Perfect Present
Directed by Martijn Hullegie
Netherlands
_
Blondie Maxwell never loses
Directed by Julien Ivanowich
France
_
LOST
Directed by SAID KHALLAF
Morocco
_
La Città Vuota – Out of the Blue
Directed by Fabrizio Fiore, Thomas Battista
Italy
_
GAM CAM GRRL
Directed by Michael Paul Girard
United States
_
Balkan trinity
Directed by Michael Paul Girard
United States
_
Balkan trinity
Directed by Jere Valdevit
Croatia
_
The Game Changer
Directed by Thomas Kadman
United Kingdom
_

Hello Darlin’
Directed Gary Delaney
United Kingdom
_

QUOTA
Directed AMUDHAVANAN P
India
_

Tale of Rising Rani
Directed Prakash Saini
India

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

Every fall drives you further
Directed by Filippos Tsapekis
Greece
_

Mr CIGGY & BUDDHA…!!
Directed by MANISHA GUPTA
India
_
Paaneer
Directed by Anubhav Chatterjee
India
_
John from Liverpool
Directed by Shihyun Wang
United States
_
American Meals
Directed by Haruka Motohashi
United States
_
eggsecution
Directed by Wojciech Garus, Zuzia Garus
Poland
_
The mask
Directed by srividhya c mouli
India

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

Secrets of the Flower and Willow World
Photography by Robin Yong
Japan
_

Red Wind
Photography by Valentina Ippolito
India

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

DODGEM
Directed by Christophe Karabache
France
_

Moth
Directed by Shu Zhu
United States
_
VORTEX
Directed by Christophe Karabache
France
_
Prarabdh
Directed by Abhinav Thanda, Krishna Bhushan Chaudhary
India

CATEGORY:SHORT FILMS

selfie
Directed by Dr Shubhra Basu Aich
India
_

Lat
Directed by Hemant Shirsat
India
_

SAOLI
Directed by KUMAR KULDIP MEDHI
India
_

9to5
Directed by Filippos Tsapekis
Greece
_

Me And Daddy ( Main aur papa )
Directed by RAJA RAM MUKERJI
India
_

The Priest
Directed by K. Upali Nimal
Sri Lanka
_

Whose Crime Is It Anyway?
Directed by Isabella Jacqueline
Australia
_

Aas -a pursuit of rainbow
Directed by Shilpa Jadhav
India
_

Interrupted Mind
Directed by Soumadeep Sen
Unknown
_

HEARTY’S DAY OUT
Directed by Vivek Joseph Varughese
Unknown
_
Lull
Directed by shuichi kawanobe
Unknown
_

Winners & Losers
Directed by J. Achar
United States
_

Second Prize
Directed by Sreeraj Rajeev S
India
_

Wild_Life: Resurrection Island (Episode 3: Wandering Albatross)
Directed by Unknown
United States
_

KARMA
Directed by Armando del Río
Spain
_

Anacronte
Directed by Raúl Koler
Argentina
_

“Gaslight” (Three sections)
Directed by Mimi Garrard
United States
_

ICON
Directed by Zhora Ferorenko
Ukraine
_

My Nature
Directed by Ulya Aviral
Turkey
_

Bubble
Directed by Gourav Ghosh
India
_

Imparfecto
Directed by Cristian García Zelada
Peru
_

One-to-one
Directed by Cristian García Zelada
Peru
_

Madness
Directed by Jakub Drobczynski
Poland
_
” THE HOSPITAL CORRIDOR ”
Directed by FARHAD SHAHI
Bangladesh
_
A Piece of Stone
Directed by Anshumaan Bajaj
United Kingdom
_
Beyond Her Lens
Directed by Tereza Hirsch
Czech Republic
_
Good Morning America
Directed by Krishna Thirupathy
United States
_
Ferris Wheel
Directed by Roman Bataev
Russian Federation
_
“Live life”
Directed by Valerio Manisi e Giovanni Siliberto
Italy
_
Blue
Directed by Yifan Du
China
_
Two Down
Directed by Rolfin Nyhus
United Kingdom
_
The Handsomest Town – Episode One (Audacious)
Directed by Ranjan Das-Gupta
United Kingdom
_
TALK
Directed by Sumit Singh Sandhu
India
_
The Hire
Directed by Aditya Bhattacharya
United States
_
Woman of No Religion
Directed by Towfique Elahi
Bangladesh
_
THE GLUTTON
Directed by Arun Paul
India
_
Ab Nunu Ka Kya Hoga?
Directed by NITESH PANDEY
India
_
Jale Tere Hoat
Directed by NITESH PANDEY
India
_
Sketches from a Dancer’s Album
Directed by Arman S. Haghi
Australia
_
#itoo
Directed by sudeep sohni
India
_
METAMORPHOSIS
Directed by SHUBHAM DUBEY
India
_
Female Of Flame
Directed by Takuya Matsumoto
Japan
_
The Void In Joy
Directed by Si Berg
Australia
_
“Time 2019”
Directed by Mimi Garrard
United States
_
beauty
Directed by Dicle Tiryaki
France
_
Glenda
Directed by Davide Como
Italy
_
25 Years After the Last Poem
Directed by Ananjan Majumdar
India
_
idLi
Directed by Aditya Shah
Canada
_
DYSCONNECTED
Directed by Tom Schlagkamp
United States
_
A Bullet Wasted
Directed by George Milton
United Kingdom
_
The Testament of Frankenstitch
Directed by Gerald Saul
Canada
_
2:30AM
Directed by Hussain Buhasan
Bahrain
_
THIS LIFE
Directed by Nina Vedmitskaya
Russian Federation
_
BAITULLAH
Directed by Jitendra Rai
India
_
Heart
Directed by Sejiane Belmont
France
_
Home
Directed by Natalia Montecinos
United States
_
CHAINED
Directed by Ganesh S Bhat
United States
_
Okavango
Directed by Chris Schmid
Switzerland
_
Log Out
Directed by Alexander Tiliopoulos
Greece
_
Savannayile Mazhappachakal
Directed by Noushad
United Arab Emirates
_
Nriti
Directed by Keerthi Shekhar, Vyshak Pushpalatha
India
_
Awesome Burger
Directed by Will J Barker
United States
_
The Other Side
Directed by Krishna Thirupathy
United States
_
Upper
Directed by Romina Reyna Quiroz
Mexico
_
THE SAME OLD STORY
Directed by Ekaterina Beloborodova
Russian Federation
_
the Wallet
Directed by Saumitra Singh
India
_
The Way To Snow
Directed by Fong Win
China
_
Rush
Directed by Adam Brashaw
United Kingdom
_
CAKEWALK
Directed by Ram Kamal Mukherjee, Abhra Chakraborty
India
_
Supervivere (The Escape)
Directed by Paco Arasanz
Spain
_
EKALAIVAN – The Unsung Hero
Directed by Elango
India
_
Devil’s Choice
Directed by Partha Banerjee
India
_
Town Hall
Directed by Casey Lock, Ross Zuchowski
United States
_
Housou
Directed by Ariyasu Ari
Japan
_
Eugene vs Humanity
Directed by Michael David Charles Hicks
United States
_

Stuck
Directed by Muhammad K. Smith
Korea, Republic of
_
KRANTODORSHI(FORESIGHTED)
Directed by RITUPARNA DASDATTA
India
_
Let it be…
Directed by Rajdip Biswas
India
_
IKSHA
Directed by Karthik Juvvala
India
_
Ok! Silexatana
Directed by Sonal Mazumder
United States
_
Currency of Love
Directed by Clare Chun
United States
_
IZAN
Directed by Manuel Navarro Forcada
Spain
_
Behrupiya ( बहरूपिया )
Directed by Ravi singh
India
_

Directed by Alok Basnait
India
_
Hypnosis
Directed by Grégoire Vaillant, Charles-Edouard Dangelser
France
_

The Nun’s Kaddish
Directed by Luis ismael
Portugal
_
RIP
Directed by Madhan Jaganathan
India
_
Racing To Enlightenment
Directed by Fella Cederbaum
United States
_
Manikutty
Directed by Jayakumar
India
_
The silence before the storm
Directed by Saurabh arora
India
_
COMET
Directed by Giorgio Messina, Stefania Simoni
Italy
_
Some men
Directed by Tanmay Saxena
United Kingdom
_
VALARI (The Boomerang)
Directed by Jayakumar Barade
India
_
Level 13
Directed by Samir Tewari
India
_
Dead seasons
Directed by Pietro Porporati
Italy
_
MARRAS
Directed by Sami Mustonen
Finland
_

Glove
Directed by Blake Gamble
Australia
_

Portrait
Directed by Blake Gamble
Australia
_

PICKPOCKETER
Directed by Somu Mitra
India
_

CHOR
Directed by Somu Mira, Anuraag (Santu) Pati, Santanu De, Manik Saha, Riju Roy, Purna Das Baul Samrat, Nirmal Chakravorty, Parul Chawla, DIGILOOX
India
_

Queen
Directed by Vivek Kumar
Australia
_

Worthless
Directed by Dave Fulton
United Kingdom
_

MAADHAVI – SHORT FILM
Directed by Sarathy G
India
_

UPMA- Tasty Emotional Unfiltered
Directed by Saurabh Jain Samta
India
_

Roots
Directed by Saurabh Jain Samta
India
_

Albert Pinto ! Ab Bhi Karoge Gussa?
Directed by Abhinav Dubey
India
_

“Dreaming of Broadway” Cube
Directed by Mimi Garrard
United States
_

The Peasant of the Danube by Jean de La Fontaine (eng. subtitles)
Directed by Jean-Arneau Filtness
France
_

The Lamp Post
Directed by Saurabh Jain
India
_

Mi/As
Directed by Guillermo Orozco
United States
_

Wake From Death & Return To Life
Directed by Andrew Ferrer, Javier Gonzalez
United States
_

Blueberry Flytrap
Directed by Ali Matlock
United States
_

“SpaceTime”
Directed by AMimi Garrard
United States
_

DODICIeQUINDICI (English title: 12:15)
Directed by GIORGIO MESSINA, STEFANIA SIMONI
Italy
_

UNEXPECTED
Directed by Jorge A Zorrilla
Mexico
_

Iddah
Directed by Shammas Jamsheer
India
_
CHEYENNE
Directed by Gerard Corporon
France
_

MAITANE
Directed by Carlos Gonzalez
Spain
_

‘CRACK IN THE WALL’
Directed by HAKAN ÜNAL
Turkey
_

The Snow in Venice
Directed by Erland Kelter
Russian Federation
_

“Junk Journey 2019”
Directed by Mimi Garrard
United States
_

Cravings from Within
Directed by Dina McNeil
United States

CATEGORY: SHORT SCRIPT
Let Me Go (Call Me By My Name)
Written by Mateus Oazem
Brazil
_

RABBIT STILL HIDING
Written by HAKAN ÜNAL
Turkey
_
MY RIDE’S HERE
Written by Malcolm Holt
United Kingdom

CATEGORY: SILENT FILM

LIMITLESS
Directed by Radheya Taware
India
_
The Yellow Balloon
Directed by Jessi Thind
Canada
_
Glenda
Directed by Davide Como
Italy
_
The Avant-Gardener
Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
United States
_
New Heaven
Directed by Swati Chugh
India
_
Black Rose
Directed by Reetwika Banerjee
India
_
La Mano
Directed by Not Specified
Not Specified
_

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

CATEGORY: STUDENT FILMS

Inhibited
Directed by Sonya Moorjani
Canada
_
Voices from Zaatari
Directed by Théo Collet
France
_
ABHIYOG
Directed by AADITYA BHARDWAJ
India
_
Pas à Pas
Directed by Lachaud Marie
France
_
Mara Dada
Directed by Yash Solanki
India
_
F=MALE
Directed by VIKESH SINGH, HARSH BAGRODIA
India
_
Wheeled Wings
Directed by Divy Bhagia
India
_
SIEGE
Directed by Unknown
India
_
Homecoming
Directed by Jennifer Blair
United States
_
Stains
Directed by Rhea Mathews
India
_
Masks
Directed by Bartek Cebula
Poland
_
Take the Next Bus, Honey
Directed by Hirokawa Hayashida
United States
_
A Bohemian Musician
Directed by Directed by rochak sahu
India
_
The Devil’s Lamp
Directed by Chetna Vaidyanathan
United Kingdom
_
And Again, Her
Directed by Sinclair Suhood
Australia
_
Matinée
Directed by Alejandro Ortega Zaldívar
Mexico
_
Oh, Brother
Directed by Laurin Gausch
Austria
_
Bhaap
Directed by Harsh Hudda
India
_
Awesome Burger
Directed by Will J Barker
United States
_
PIT STOP
Directed by Mikail Ekiz
United States
_
On Borrowed Time (Director’s Cut)
Directed by Derrick J. Johnson
United States
_
Teenage Love
Directed by NISHI DOSHI
India
_
The Weighing of the Heart
Directed by Rosemarie E. Benson and Laura M. Weber
Switzerland
_
Unbinding
Directed by Mauraya Sharma
India
_
Sophie’s Map
Directed by Maciej Stolarczyk
United Kingdom
_
Catakah – To Revive An Old World
Directed by Somapriya Bose
India
_
Winfield Historical Times…And Other Oddities
Directed by Julia Cowle
United States
_
Nerissa
Directed by Giacomo Ropa
Italy
_

Ghazaal
Directed by Ragini Bhasin
United States
_
Chopsticks!!
Directed by Aeddan Sussex
United Kingdom
_
Treatment
Directed by Saranya Nayak
United States
_
Pietà
Directed by Zhi Hao Koh
Singapore
_
Gravity Well
Directed by Jadi Carboni
Germany
_
Sudejo: The Middle Man
Directed by Jacinta Filiaci
United States
_
Consequences
Directed by Matt Toronto
United States
_
WALD
Directed by Floortje Pols
Netherlands
_
Headless Chicken
Directed by Wenkai Wang
United States
_

Chitthiyaan – The Letters
Directed by Swati Chugh
India
_

Gay as in Happy: A Queer Anti-Tragedy
Directed by Jordana Valerie Allen-Shim
Canada

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

SWITCH
Directed by Stavroula Toska, Cady McClain, Laurie Weltz, Katie Maguire
United States
_

Dukla 61
Directed by David Ondricek
Czech Republic
_

Wolfe’s House of Weed
Directed by Matt Jenkins
United States
_
Intolerant
Directed by Austin Chunn
United States
_
Queen’s English (pilot)
Directed by Harris Ansari
United States
_
Perfect! King of Fist
Directed by Alessandro Mignacca
Italy
_
Comic Oops Tonic
Directed by Grigoriy Mironov
Canada
_
Spirits & Spice
Directed by Peter Sacco
Canada
_
Cancer
Directed by Vatsal Patel
United States

CATEGORY : TRAILER/TEASER

Oxford Through the Lens
Directed by Douglas Vernimmen, Robbie Dickson
United Kingdom
_

Rockumentary: Evolution of Indian Rock
Directed by Abhimanyu Kukreja
India
_

Frieda – Coming Home TRAILER
Directed by Doc Miguel
Germany
_

Vadoba
Directed by Vishal Sawant
India
_

GOT CANCER !
Directed by Kankana Chakraborty
United States
_
BLUE FUNK
Directed by ASHUTOSH JHA
India
_
WOLFSBANE “HELL ON EARTH”
Directed by Jon Guerra
United States
_
Intolerant
Directed by Austin Chunn
United States
_
CHAINED
Directed by Ganesh S Bhat
United States
_
2 Below 0 (Trailer)
Directed by Tim Cash
United States
_
菊のダンス chrysanthemum dance
Directed by José F. Sánchez
Spain
_
ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS’ EVE trailer
Directed by JAROSLAW GOGOLIN
United Kingdom
_
A Test
Directed by Fella Cederbaum
United States
_
Far Far Away (<5min)
Directed by Tony Ardolino
United States
_
THE NORMANS
Directed by MAURICE MICALLEF
Malta

CATEGORY :TRAVEL FILMS

Be a Samurai
Directed by Kazuhiko Yamauchi, Sprout Japan
Japan
_
JAPAN
Directed by Nils Hünerfürst
Germany
_
USA with Paganel
Directed by Andrii Andreiev, Olga Andreieva
Ukraine

CATEGORY : TREATMENT / SYNOPSIS

8 Days with a Militant
Written by Harshwardhan Patil
India
_

13-1-7 (You are the only support)
Written by chaitanya desale
India
_

Inside
Written by Bijoy Raveendran
Singapore
_
Fossil
Written by Bijoy Raveendran
Singapore
_
HEARTLESS
Written by Daniele Gangemi
Italy
_

Dating Hollywood
Written by Ricardo Soto
United States

CATEGORY : VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

Tops of Memory
Directed by JIALIANG LIU
Japan
_

Warsaw Rising
Directed by Tomasz Dobosz
Poland
_

Everest – The VR film Experience
Directed by Jonathan Griffith
United Kingdom
_

PRAJNA PARAMITA (VR)
Directed by Wang Wei-MING
Taiwan

CATEGORY : WEB AND NEW MEDIA

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)
Directed by Unknown
United States

_

Lion’s Return
Thomas Bernecker
Germany
_

Mi/As
Directed by Guillermo Orozco
United States

CATEGORY : WOMEN’S FILMS

selfie
Directed by Dr Shubhra Basu Aich
India
_

Whose Crime Is It Anyway?
Directed by Isabella Jacqueline
Australia
_

PREFECT
Directed by Diana Cignoni
United States
_

MADHA
Directed by Film MADHA
India
_

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time
Directed by Sarika Joshi
India
_

Chubby Café
Directed by LI Qia
China
_

Code blue
Directed by saba anjum
India
_

The Girl Next Door (short)
Directed by Donna Bonilla Wheeler
United States
_

THE BAR
Directed by ANEETA PATEL
India
_
Prophecy
Directed by Barbara Estelle DeJesus
United States
_
Menu
Directed by Zuzanna Lis
United Kingdom
_
Icarus Stops For Breakfast
Directed by Abigail Zealey Bess
United States
_
32 White
Directed by Mriidu Khosla
India
_
Home
Directed by Natalia Montecinos
United States
_
The Avant-Gardener
Directed by Lindsay Katt, Heather Matarazzo, Jeremiah Kipp, Carl Byrd
United States
_
Upper
Directed by Romina Reyna Quiroz
Mexico
_
Under the weight of remorse
Directed by Lília Moema Santana
Brazil
_
Love and Empty Words
Directed by Malgorzata Imielska
Poland
_
Plaits
Directed by Livia Sampaio
Brazil
_
Faust, a return from the future
Directed by Maria Alexea
Greece
_
Toyota and Windbreaker
Directed by Päivi Kapiainen-Heiskanen
Finland
_
Mining The Unconscious: The Artist’s Journey
Directed by Marcelina Martin
United States
_
Pardon
Directed by Rositsa Trayanova
France
_
I Am Who I Am
Directed by Davina Hader
Canada

CATEGORY : YOUNG FILMMAKER

Whose Crime Is It Anyway?
Directed by Isabella Jacqueline
Australia
_

A Night Out
Directed by Alex Stevens
Unknown
_

A Meeting Gone Wright
Directed by Shravan L Bokadia
India
_
Priorities
Directed by Laura Barley-Tayler
Australia
_
ἀλήθεια
Directed by Thotti Cardoso
Brazil
_
flicker
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates
_
The Sons of Bolivar
Directed by Alex Matheus
United States
_
The mask
Directed by srividhya c mouli
India
_

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – DECEMBER 2019

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER

Cravings from Within
Directed by Dina McNeil
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India
_
Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM
WINNER

Ab Govind Naa Aaayenga
Directed by Arun Gorasariya
India

CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER

Cravings from Within
Acted by Ryan McNeil
United States

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

QUOTA
Acted by NIHARIKA
India

CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER

Sei Cheleta
Directed by Deb Gopal Mondal
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India

CATEGORY: BEST EDITOR
WINNER

Sei Cheleta
Edited by Ujjwal Mukherjee
India

CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER

Sei Cheleta
Produced by Mur Salim
India

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR
WINNER

Occurrence at Mills Creek
Acted by Joe Fishel
United States

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS
WINNER

QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER

Selfie!
Directed by Shahsaan Malik
United States

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER

Hello Darlin’
Directed by Gary Delaney
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
QUOTA
Directed by AMUDHAVANAN P
India
_
Tale of Rising Rani
Directed by Prakash Saini
India

CATEGORY: SHORT FILMS
WINNER

Cravings from Within
Directed by Dina McNeil
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
“Junk Journey 2019”
Directed by Mimi Garrard
United States

CATEGORY: SILENT FILM
WINNER

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
Gay as in Happy: A Queer Anti-Tragedy
Directed by Jordana Valerie Allen-Shim
Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Chitthiyaan – The Letters
Directed by Swati Chugh
India

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER

Metanoia
Directed by Saimanish Prabhakar
United Arab Emirates

If you feel this is a informative article please share this: