FILMS OF THE SEASON : APRIL – JUNE 2018

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 BEST NARRATIVE FEATURE

Central Bloc

Directed by Michel Finazzi

Switzerland

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Call Me Brother

Directed by David Howe

USA

NAWAL THE JEWEL

Directed by RENJILAL DAMODARAN

India

 

FINALIST

Quintessential The Movie

Directed by Sammie Johnson

United States

PORNOMOCHI

Directed by KOUSHIK KAR

India

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

The Broken Key

Directed by Louis Nero

Italy

 

OFFICIAL SELECTION

Little Rose

Directed by Charles Stanley

USA

Melody of Ceylon

Directed by Arvind Appadourai

France

Famous Pandey

Directed by Ekant

India

Andh: Let’s Play Blind

Directed by Vijay Shankar Sharma

India

VIVEKANANDA-1

Directed by YOGESH MEHTA

India

 

 

CATEGORY: SHORT FILM

BEST SHORT FILM

Indian Salmon

Directed by Prateek Prajosh

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Alone

Directed by Antoine Laurens

France

Memories of a Saint in August

Directed by Samuele Portera

Italy

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

ROSHAM

Directed by Vishnu Dev

India

THE SUICIDE COMPANY PVT LTD

Directed by JEHANGIR IRRONI

India

Number Two

Directed by Devvrat Mishra

United States

Expectations

Directed by Manish Kumar Pran

India

Until we meet again

Directed by Tetsuya Okabe

Japan

The Camel Boy

Directed by Chabname Zariab

France

Ankahee(The Unspoken)

Directed by Farhan Khan

India

MUKTI the wrong way

Directed by MANISH GHOSH

India

 

FINALIST

Notes

Directed by Aashish D’Mello

India

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

Left Behind

Directed by Anusha Rao

United States

Savaari (The Ride)

Directed by Balaji SBR

India

In Loving Memory…

Directed by Chandradeep Das

India

Touch me not

Directed by Harri prakash.M

India

Studio

Directed by Jer Sklar

United States

No Wonder!

Directed by Anjani K Pandey

United States

THE REHABILITATION

Directed by NAVARAJ R S

India

The blood

Directed by Sergi Rubia

Spain

Silence

Directed by Sergi Rubio

Spain

A Shadow on my Path

Directed by Sergi Rubio

Spain

RETUKIRI TUKIRI

Directed by DANIEL MARTIN & GERMAN RODRIGUEZ & TEJADA

France

Troubles

Directed by Yassin Bouhaïk

France

 

OFFICIAL SELECTION

Is That All There Is?

Directed by Eiman Mirghani

Sudan

The Teacher

Directed by Mitchell Gibson MD

United States

Mohamed

Directed by Sergi Rubio

Spain

Dead Drop Love

Directed by Jeff Doyle

Norway

Outside In

Directed by Sapan Taneja

India

Worthy is the Lamb

Directed by Toby Matthews

United Kingdom

Strangers In Love

Directed by Mark Stolzenberg

USA

Snowfall Time

Directed by Cevahir Cokbilir

Turkey

Agony

Directed by Hammad Sheikh

United Arab Emirates

Lil Mouse (What Are You Looking At?)

Directed by Harrison Witt

USA

Daehantharam

Directed by Ashad SIVARAMAN N

India

 

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 BEST DOCUMENTARY FILM

The Big Picture

Directed by Diego Errazuriz

Chile

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Uri In The Sky

Directed by Amir Har-Gil
Israel

طريق الهروب

Directed by tommaso cotronei

Italy

A RAY of Light

Directed by Anirban Mitra, Tirtha Dasgupta

India

The Jazz Ambassadors

Directed by Hugo Berkeley

United Kingdom

THE MULES

Directed by MARTYNAS STARKUS

Lithuania

The Kampala Boxing Club

Directed by Sean Kernan

USA

Sirocco: Winds of Resistance

Directed by Josh Campbell

Canada

 

FINALIST

The Silent Glow – Recovering the Present

Directed by Anja Krug-Metzinger

Germany

LIKE DOLLS, I’LL RISE

Directed by Nora PHILIPPE

France

Crownsville Hospital: From Lunacy to Legacy

Directed by R. Todd Stevens

United States

Drugs as Weapons Against Us: The CIA War on Musicians and Activists

Directed by John L Potash

United States

Singfest: The Literacy of Music

Directed by Amel Tresnjic

Australia

Bigas Luna: The entomologist gaze

Directed by Sergi Rubió

Spain

 

OFFICIAL SELECTION

Ancestral Repatriation 85 years later The human remains of Ainu return to Kineusu Kotan.

Directed by Tomoaki FUJINO

Japan

The Colour of My Home

Directed by Sanjay Barnela & Farah Naqvi

India

Qalandar Code ‘Rise of the Divine Feminine’

Directed by Atiya Khan

Pakistan

Wolves Unleashed – Against All Odds

Directed by Andrew Simpson

Canada

Reinventing Rosalee

Directed by Lillian Glass

USA

 

 

CATEGORY: ANIMATION FILM

 BEST ANIMATION FILM

Lemon & Elderflower

Directed by Ilenia Cotardo

United Kingdom

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The One-8 Project

Directed by Andrea Aviles, Tim Collins

Mexico

 

 

CATEGORY: DEBUT FILM

BEST DEBUT FILM

Amudhan

Directed by Ranjith Joseph

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Drugs as Weapons Against Us: The CIA War on Musicians and Activists

Directed by John L Potash

United States

A Wish Filled Summer

Directed by Bas Goossens

Netherlands

Barking Bruno

Directed by Sanket Verma

India

 

FINALIST

The Forest

Directed by Viktor Gasic

Germany

The Opaque

Directed by Anish Kunnath

Singapore

 

OFFICIAL SELECTION

Ascetical

Directed by Ansar Shaiju

India

Touttay (Parrots)

Directed by Shashank Singh

USA

 

 

CATEGORY: BEST PRODUCER

 BEST PRODUCER

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

PLANCHETTE

Directed by SUMITRO BANERJEE

India

 

 

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

BEST EDUCATIONAL FILM

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

 

OFFICIAL SELECTION

MALATI KATHA (Malati’s Tale)

Directed by MANISH GHOSH

India

Quantum Earth

Directed by FREDERIC EGER

Israel

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

 BEST EXPERIMENTAL FILM

FELICITY OF A RICE GRAIN

Directed by Margreet Kramer

Netherlands

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Intelligence

Directed by MITCHELL GIBSON

United States

 

OFFICIAL SELECTION

Lean On Me

Directed by David Fowler

United States

A P E X

Directed by Stuart T Birchall

United Kingdom

The Blue Redemption

Directed by Shivdeep Shinde, Prabandh Bhise

India

UNUSUAL

Directed by Srinu Pandranki

India

Trippy Trip

Directed by Sanket Verma

India

 

 

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILM

 BEST FAMILY/CHILDREN FILM

Lemon & Elderflower

Directed by Ilenia Cotardo

United Kingdom

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

 

 

CATEGORY: FILM ON NATURE

 BEST FILM ON NATURE

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Directed by Oliver Goetzl

Germany

 

FINALIST

Muthalidam Nokki ( Towards No. 1)

Directed by Arudra

India

 

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

BEST FILM ON RELIGION

The Christ in the Village

Directed by Shao Jiajia

China

 

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

LIKE DOLLS, I’LL RISE

Directed by Nora PHILIPPE

France

Endless?

Directed by Maryam Zahirimehr

Iran

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

What happened to Evie

Directed by Kate Cheeseman

United Kingdom

 

FINALIST

SHE

Directed by Philip Rachid

United Arab Emirates

Mehndi & Me

Directed by Laura P. Valtorta

United States

 

OFFICIAL SELECTION

TRUSHART

Directed by Arun Mavnoor

India

 

 

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

 BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dunham Deaf Boy

Directed by Ladan Sahraei

Canada

 

 

CATEGORY: FREE SPEECH

 BEST FREE SPEECH

The History of Everything Circa 1993 to the Present Formerly Known as Kissy Cousins Monster Babies and Morphing Elvis

Directed by Wayne J. Keeley

United States

 

 

CATEGORY: HORROR/ SCIENCE FICTION FILM

BEST HORROR FILM

Jasper

Directed by Julien Nicaud

Switzerland

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aliens With Knives

Directed by Struan Sutherland, Nicole Steeves

Canada

 

CATEGORY: LGBT FILM

BEST LGBT FILM

Menage A Trois

Directed by Feather Zhong

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sadoum

Directed by Christophe Karabache

France

 

FINALIST

Loop

Directed by Texas Black

Germany

The Opaque

Directed by Anish Kunnath

Singapore

 

OFFICIAL SELECTION

Several conversations about a very tall girl

Directed by Bogdan Theodor Olteanu

Romania

 

 

CATEGORY: MOBILE FILM

 BEST MOBILE FILM

A Country In Moving Pictures

Directed by Arjanmar Rebeta

Philippines

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

 BEST MUSIC VIDEO

The Heart and The Void – A House by the sea

Directed by Daniele De Muro

Italy

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I Can Make You Disappear

Directed by Yuval Semo

United States

 

FINALIST

OUT by Matthew Wood

Directed by Michael Knofler, Laura N. Junghanns

Germany

 

OFFICIAL SELECTION

PSYRUS – Hitcher

Directed by Sergei Filatov / Andrew Komarov

Russia

 

 

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

 BEST ONE MINUTE FILM

A believer

Directed by Kenta CrisÃ

Italy

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cut Off

Directed by Ryan Cauchi

Australia

 

OFFICIAL SELECTION

Wake Up Call

Directed by Harshal Alurkar

India

 

CATEGORY: POSTMODERN FILM

BEST POSTMODERN FILM

The Forest

Directed by Viktor Gasic

Germany

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

IN THE FURY! (If a Peacock Screams)

Directed by John Fireman

USA

 

OFFICIAL SELECTION

A P E X

Directed by Stuart T Birchall

United Kingdom

 

CATEGORY: SILENT FILM

 BEST SILENT FILM

Help Wanted

Directed by Mac Estelle (Michael Madden)

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ADAVI

Directed by VELMURUGAN PERIAVAN

India

 

OFFICIAL SELECTION

Who ordered love ?!

Directed by Anban Govindarajan

United Arab Emirates

 

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

The Girl In The Blue Bra

Directed by Ayesha Abouelazm

USA

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Palayan

Directed by Manvi Duggal

India

A Lucky Man

Directed by Anna Gutto

United States

NO ACCENT

Directed by Llanit Shlosberg Moreno

Israel

The Bunny

Directed by Ruochen Zhao

United Kingdom

 

FINALIST

BINODINI

Directed by Mallika Subramanian

India

The Shadows Await

Directed by Tomas Stark

Sweden

Benazir

Directed by Hardik Aswani

United States

Shraddha

Directed by Jasraj Padhye

India

The Projection

Directed by Oleksandr Herasymenko

Ukraine

Form

Directed by Donguk Yim

United States

RIGOR MORTIS

Directed by Chandrika Abhang

United States

 

OFFICIAL SELECTION

Lemon & Elderflower

Directed by Ilenia Cotardo

United Kingdom

Red Crown

Directed by Mert Amasyalı

Turkey

Bachpan Se Pare

Directed by Himanshu Lambra & Varesh Chaudhary

India

 

 

CATEGORY: TV PILOT PROGRAM OR SERIES

 BEST TV PILOT PROGRAM

Some When

Directed by Neil Enock

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Breakfast in Bangalore

Directed by Mike Fontana and Ashwin Koushan

India

 

FINALIST

You Feel Me?

Directed by Laura P. Valtorta

United States

 

CATEGORY: TRAILER/ TEASER

BEST TRAILER

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

The flying of Leaves ( IL VOLO DELLE FOGLIE)

Directed by FABIO TERIACA

Italy

 

OFFICIAL SELECTION

Real Love (Teaser)

Directed by Robert L Butler Jr

United States

 

 

CATEGORY: TRAVEL FILM

 BEST TRAVEL FILM

Namibia

Directed by Matthieu Vinel

France

 

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR)/ AUGMENTED REALITY (AR) FILM

 BEST VIRTUAL REALITY (VR) FILM

The Green Line

Directed by Loannis Bekiaris, Alexis Mavros

Cyprus

 

 

CATEGORY: WEB & NEW MEDIA

 BEST WEB & NEW MEDIA

Nemausus

Directed by Quentin Uriel

France

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Good Cop Black Cop

Directed by Ashley Karp, Alejandro Etcheagaray

United States

Quantum Earth

Directed by FREDERIC EGER

Israel

 

OFFICIAL SELECTION

De Felipe, episode 2

Directed by Juan Rodrigo

Spain

 

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

 BEST WOMEN’S FILM

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LIKE DOLLS, I’LL RISE

Directed by Nora PHILIPPE

France

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Ana

Directed by Manuela Berlanga

Brazil

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Tashi

Directed by Shilpa Krishnan Shukla

Singapore

 

OFFICIAL SELECTION

Belong to Us

Directed by Patrick Rea

USA

Eighty and Counting

Directed by Lina Chaplin

Israel

 

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER (UNDER18)

 BEST YOUNG FILMMAKER (UNDER 18)

The Water Bottle’s Adventure

Directed by Robert Macartney

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Milky Way

Directed by Adam Onishi

Sweden

 

 

CATEGORY: TREATMENT/ SYNOPSIS

 BEST TREATMENT/ SYNOPSIS

The Tournament

Written by Andrew Delannoy

Australia

 

 

CATEGORY: SHORT SCRIPT

 BEST SHORT SCRIPT

The House

Written by Varunn Pandya

United States

 

 

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

 BEST PHOTOGRAPHY

Mudra of Strength

Photographer Ed Benkowski

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

City Lights

Photographer Daniel Chan

Australia

 

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

 BEST FEATURE SCRIPT

Where do the Clouds go?

Written by Serge loan Celebidachi & James Olivier

Romania

 

 

CATEGORY: FILMSCORE – SOUNDTRACK

 BEST FILMSCORE

Santia Starlight

Scored by Nancy Stafford

United States

 

 

CATEGORY: BEST ACTOR

BEST ACTOR

A World of Contradictions

Actor Bobby Coyne

United States

 

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

BEST SUPPORTING ACTOR

Famous Little Girls

Actor Michael Joseph

United States

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

BEST ACTRESS

Famous Little Girls

Actress Kate Bolshakova

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Torment

Actress Melinda DeKay

United States

Dum Dum Dumroo

Actress Sanaya Irani

India

 

FINALIST

Aakashee Pullover

Actress Aloknanda Roy

India

Aliens With Knives

Actress Holly Stevens

Canada

 

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

BEST SUPPORTING ACTRESS

A World of Contradictions

Actress Kate Bolshakova

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Famous Little Girls

Actress Sofia Koemfie

United States

 

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Cinematographer IVO NORENBERG

Germany

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Torment

Cinematographer Sophano Van

United States

Famous Little Girls

Cinematographer Sophano Van

United States

Benazir

Cinematographer Sathish Shankutty

United States

 

CATEGORY: DIRECTION

BEST DIRECTOR

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Directed by Oliver Goetzl

Germany

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

Left Behind

Directed by Anusha Rao

United States

 

FINALIST

A World of Contradictions

Directed by Chaaritha Dheerasinghe

United States

 

 

CATEGORY: EDITING

BEST EDITOR

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Edited by Oliver Goetzl

Germany

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Notes

Edited by Aashish D’Mello

India

Torment

Edited by Sophano Van

United States

Sergiu Celibidache’s Garden

Edited by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Edited by Sophano Van

United States

 

FINALIST

A World of Contradictions

Edited by Kiyanoush Jahaandideh & Roberto H. Roquer

United States

 

 

CATEGORY: SOUND DESIGNING

BEST SOUND DESIGNING

Torment

Sound Designed by Max Herve

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sergiu Celibidache’s Garden

Sound Designed by Herve Poissonnier

United Kingdom

 

 

CATEGORY: DRONE FILM

BEST DRONE FILM

Namibia

Directed by Matthieu Vinel

France

 

 

If you feel this is a informative article please share this:
Posted in Monthly Official Selection & Winner.