monthly selection – january 2017

FILMS OF THE MONTH  -  JANUARY, 2017

NARRATIVE FEATURES:

WINNER

THE SINKING OF SOZOPOL

DIRECTED BY KOSTADIN BONEV

BULGARIA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

RAGE

DIRECTED BY MICHAŁ WĘGRZYN

POLAND

SEMI-FINALIST

APE LASAGNA, ARGENTINA

OFFICIAL SELECTION

KANYAVANANGAL-3D (VIRGIN WOODS-3D), INDIA

 

DOCUMENTARY FILMS:

WINNER

PARIVARA

DIRECTED BY ALEX KRUZ, ALEX LORA,

UNITED STATES

FINALIST

NOBODY KNOWS MY SONGS, CANADA

SEMI-FINALIST

SWIM FOR LIFE, FRANCE

THE LORD OF THE UNIVERSE, INDIA

"A TALE OF WATER, PALM TREES AND FAMILY", UNITED ARAB EMIRATES

THE WOUNDS WE CANNOT SEE , UNITED STATES

OFFICIAL SELECTION

HEARING VOICES, GERMANY

 

SHORT FILMS
WINNER

TAKE ME AWAY

DIRECTED BY SUN JI

SINGAPORE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

EVERYTHING IS FINE

DIRECTED BY RAJA RAM MUKERJI

INDIA

 CAPUT MUNDI

DIRECTED BY CLELIA DI BRIGGIDO

ITALY

CHRISTIAN LOVE

DIRECTED BY SIMON PILARSKI

GERMANY

SEMI-FINALIST

#WHOWEKILL , RUSSIAN FEDERATION

NOLENS VOLENS,

CONNECTED, UNITED KINGDOM

THE BRONZE AGE : DISCOVERY OF PREHISTORIC SETTLEMENT, SLOVAKIA

THE BRONZE AGE : CRAFTS, SLOVAKIA

THE BRONZE AGE : THE SPIRITUAL LIFE AND RITUALS, SLOVAKIA

LOVE IS EVERYWHERE, FRANCE

WISTFUL, UNITED STATES

LIVING IDLE, INDIA

NATIVITY, ITALY

A REAL FAMILY, SPAIN

CANTAGALO NEIGHBORHOOD,  BRAZIL

OFFICIAL SELECTION

I HAVE ADOPTED A FATHER, INDIA

BHOGIRAM'S 2 LABORER, INDIA

MANOLITA, BELGIUM

A GRAVE AFFAIR, INDIA

RETIREMENT, AUSTRALIA

THE DARK NIGHT, INDIA

CACTUS, INDIA

QUIET GENERATION, ITALY

YUYUDHAAN, INDIA

 

WOMEN’S FILM:

WINNER

THE TRESS OF HAIR

DIRECTED BY LISA SOLOTSINSKYA

RUSSIAN FEDERATION

SEMI-FINALIST

THE COLOR OF RAGE, NIGERIA

SOPHIA, NORWAY

 

ANIMATED FILMS:

WINNER

CUPID IS NOT A TERRORIST

DIRECTED BY BELLOPROPELLO

SWITZERLAND

 OFFICIAL SELECTION

GANGS OF WASSEYPUR 2D ANIMATION FILM, INDIA

 

STUDENT’S FILMS

WINNER

BLUES AIN'T NOTHIN' BUT

DIRECTED BY ASHOK GAZULA

INDIA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CHINMOY (SUPREME CONSCIOUSNESS)

DIRECTED BY PRITHVIRAJ DAS GUPTA

 

INDIA

FIRST LESSON IN LOVE

DIRECTED BY TOMER WERECHSON

ISRAEL

SEMI-FINALIST

 WRITINGS ON THE EDGE, PORTUGAL

NOCEBO, CZECH REPUBLIC

OFFICIAL SELECTION

LUIZA, BRAZIL

THE THRONE OF CLOACINA, INDIA

 

YOUNG FILMMAKER

WINNER

GIFTED [THANKSGIVING POST MORTEM]

DIRECTED BY FREDDY MACDONALD

SWITZERLAND

 

DEBUT FILMMAKER

WINNER

SUGGI

DIRECTED BY S RAJ KAMAL

INDIA

OFFICIAL SELECTION

THE WRESTLER: A Q.T. MARSHALL STORY, UNITED STATES

 

MUSIC VIDEO

WINNER

ADAM

DIRECTED BY MARTIN DEL CARPIO, WILLIAM MURRAY

UNITED STATES

SEMI-FINALIST

BORING I LOVE YOU, INDIA

TELL ME WHY YOU OBSESS ME, FRANCE

WHITE LIGHTERS - THE SEA, CANADA

VOLUPTUOUS, BRAZIL

OFFICIAL SELECTION

AS I SCREAM, INDIA

FOOD TO ATE, UNITED STATES

TERE BINA (WITHOUT YOU), INDIA

A WINTER'S JAZZ FANTASY, UNITED STATES

 

FILM ON NATURE AND ENVIRONMENT

WINNER

WINTER CONTINUOUS CYCLE

DIRECTED BY MICHELE MOLINARI

ITALY

 

TRAVEL FILM

WINNER

NYC IMPRESSIONS

DIRECTED BY MARTIN ZEMAN

CZECH REPUBLIC

 

LGBT FILMS

OFFICIAL SELECTION

THE LAST FITNESS INSTRUCTOR, UNITED STATES

 

SILENT FILM

WINNER

PUGAI PUNNAGAI ( SMOKE IGNORE SMILE)

DIRECTED BY A. ASKAR

INDIA

 

MOBILE FILM

WINNER

AUIKYANI

DIRECTED BY HAROLD GONZÁLEZ CHAVARRÍA

NICARAGUA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE VOYAGE

DIRECTED BY PRADIP SAVALIYA

INDIA

 

DRONE FILMS

WINNER

THE MOUNTAIN WITHIN

DIRECTED BY PHILIPPE WOODTLI

SWITZERLAND

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DRIFT

DIRECTED BY FRANK DEWAELE

BELGIUM

OFFICIAL SELECTION

GREAT WHITES TO SKYSCRAPERS, UNITED STATES

VASARELY FOUNDATION, FRANCE

HAITI – DR BINATIONAL MARKET, DOMINICAN REPUBLIC

 

ONE MINUTE FILM

WINNER

ONE DAY IN JULY

DIRECTED BY HERMES MANGIALARDO

ITALY

OFFICIAL SELECTION

THINK ABOUT IT, NETHERLANDS

 

EDUCATIONAL FILM

WINNER

BEHIND THE COVE

DIRECTED BY KEIKO YAGI

JAPAN

 

EXPERIMENTAL FILM

WINNER

HUM DO

DIRECTED BY SACHIN SANJAY KADAM

INDIA

 

FILM ON RELIGION

WINNER

GODS

DIRECTED BY GUSTAVO COLETTI

UNITED STATES

 

FILM SCORE- SOUNDTRACK

WINNER

DARK WAVES – BELLEROFONTE

COMPOSED BY ALEXENDER CIMINI

ITALY

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE WOUNDS WE CANNOT SEE

COMPOSED BY MIRO KEPINSKI

UNITED STATES

SEMI-FINALIST

CLOSER, ITALY

 

FILM ON DISABILITY

WINNER

FORGOTTEN LIFE

DIRECTED BY PHILIP SPAAR

SWITZERLAND

SEMI-FINALIST

WELL DONE, ITALY

PANJARADA GINI, INDIA

 

POST MODERN FILM

 OFFICIAL SELECTION

THE SAVANNAH RESISTANCE

DIRECTED BY PERRY MARK STRATYCHUK

CANADA

 

PHOTOGRAPHY

WINNER

GHOST MAN WALKING

BY THOMAS KUHN

GERMANY

 

WEB & NEW MEDIA

WINNER

CUBA LIBRE

DIRECTED BY FÉLIXE DE BECKER, COLIN BATES

UNITED STATES

OFFICIAL SELECTION

AGORO THE PHOBIC MONSTER - SEASON 1, AUSTRALIA

 

TRAILER/TEASER

WINNER

WHO IS THE SUPERHERO

BY ANTONINO VALVO

ITALY

SEMI-FINALIST

SURINANDI, FRANCE

FIVE MINUTES WITH MARY , UNITED STATES

OFFICIAL SELECTION

I HAVE ADOPTED A FATHER-  INDIA

 

 

If you feel this is a informative article please share this:
Posted in Monthly Official Selection & Winner.