FILMS OF THE MONTH – FEBRUARY 2018

 

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 

BEST NARRATIVE FEATURE

Elvis Walks Home

Directed by Fatmir Koci

Albania

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

INDIGO LAKE

Directed by MARTIN SIMPSON

Australia

Du Satin Blanc

Directed by Gloria Rodenas

France

FINALIST

One Of These Days

Directed by Nadim Tabet

Lebanon

The Radicalization of Jeff Boyd

Directed by Uwe Schwarzwalder

Switzerland

OFFICIAL SELECTION

Leave Now

Directed by Stephen Frost

United Kingdom

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

 

 BEST DOCUMENTARY FILM

THE CIRCLE

Directed by Philippa Frisby

United Kingdom

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

RAW

Directed by Carlos Ruiz

Portugal

I AM WHAT I HAVE LEARNED TO BE

Directed by Adela Vrinceanu Celebidachi

Romania

ZAVAR, THE KID AND PARTRIDGES

Directed by Zeynep Kececiler

Turkey

OFFICIAL SELECTION

Time Weavers

Directed by Vani Kaul

India

Easter Island

Directed by De Zaklika

Poland

AFTER THE STORM

Directed by Ava  ST.Pierre

USA

CATEGORY: SHORT FILMS

BEST SHORT FILM

Mia and the owl

Directed by Constantin Müller

Germany

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Soch

Directed by Sumit Sumar

India

Sandwich

Directed by Lorand Banner Szucs

Hungary

LAKSH

Directed by Jennifer  Rosen

United Kingdom

Scratch

Directed by Danielle Boesenberg

Australia

FINALIST

The Birth of Venus

Directed by Melano Sokhadze, Aidan Büchi

Switzerland

Epilog

Directed by David Reynie

United States

Ode To An Urn

Directed by Zak Mir

United States

121 – Ondrum Irandum Ondru

Directed by Yuvaraj Krishnasamy

Malaysia

Love at the End of Earth

Directed by Evan Morton

United States

Master Plan

Directed by Rahil Vadsariya

India

Kingdom of Bliss

Directed by Malachi Whitten

United States

Courage

Directed by Jean-Luc Julien

Germany

OFFICIAL SELECTION

’64 Koufax

Directed by Kobus Louw

United States

tasty desire

Directed By yudi zhang

USA

First Love

Directed by Jules Carrin

Switzerland

Spectrum

Directed by Fareed Kairon

France

Wyrmwood: Chronicles of the Dead

Directed by Kiah Roache-Turner

Australia

Good Mourning

Directed by Ian Morgan

South Africa

Fourth Wall Short Movie

Directed by Nishanth Gopinath

India

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Directed by Arul Sankar S

India

Adam’s Ploy

Directed by Komal Ravinuthula

United States

A BITTER PILL

Directed by ASHUTOSH  JHA

India

The Easter Tide

Directed by Danielle Boesenberg

Australia

Outside as inside

Directed by Paul Barrios

Colombia

Craniac!

Directed by Paul Villanova

USA

VINASHI

Directed by Abhilash Shetty

USA

SUPER MOVIE: The Power of Light

Directed by Nathanael Burns

USA

Courtier

Directed by Sukhpreet S. Gill

India

The Tell Tale Heart

Directed by Charles Sharman-Cox

United Kingdom

Time Weavers

Directed by Vani Kaul

India

Easter Island

Directed by De Zaklika

Poland

AFTER THE STORM

Directed by Ava  ST.Pierre

USA

CATEGORY: DIRECTOR

 

BEST DIRECTOR

Komal Ravinuthula

For Adam’s Ploy

United States

 

CATEGORY: ACTOR

BEST ACTOR

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Uwe Schwarzwalder

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Only God Knows

Actor by Sunny Dhillon

United Kingdom

OFFICIAL SELECTION

’64 Koufax

Actor by Christian Bulich

United States

CATEGORY: ACTRESS

BEST ACTRESS

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Actress Jaqlene Prakash

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Actress Zarina Tadjibaeva

Switzerland

CATEGORY: SUPPORTING ACTOR

BEST SUPPORTING ACTOR

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor by Joerg Reichlin

Switzerland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Brian Pinkus

Switzerland

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

BEST SUPPORTING ACTRESS

The Radicalization of Jeff Boyd

Actress Yessica Sanchez

Switzerland

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

BAMA

Directed by Himalay Debnath

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Cinematography by Brian Pinkus, Uwe Schwarzwalder

Switzerland

CATEGORY: EDITING

BEST EDITING

The Radicalization of Jeff Boyd

Edited by Uwe Schwarzwalder, Paco Periago

Switzerland

 CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

The Leader

Directed by Amar Deokar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Birth of Venus

Directed by Melano Sokhadze, Aidan Büchi

Switzerland

Karim Mohammed

Directed by Pawan Kumar Sharma

India

OFFICIAL SELECTION

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Directed by Arul Sankar S

India

HIJRAT

Directed by Gurmeet Brar

India

Body Farm

Directed by Brandon Keenan

USA

CATEGORY: STUDENT FILMS

BEST STUDENT FILM

Life Ink

Directed by YenJu Wu

Taiwan

FINALIST

My Dear Friend

Directed by Kevin Shadrach

India

OFFICIAL SELECTION

I Love My Robot Boyfriend!

Directed by Sariah May

Wakey Wakey

Directed by Adrian Goodman

Australia

A Distant Song

Directed by Anuradha Bansal

India

LUCHA: fight, wrestle, struggle

Directed by Eddie Rubio

Mexico

Protected

Directed by Riva Razdan

India

Seymour

Directed by Daniel Fernandez

USA

Cops and Daughters

Directed by Max Ardron

United Kingdom

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER (UNDER 18)

BEST YOUNG FILMMAKER

OVERDOSE

Directed by Emre Yapici

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ojalá

Directed by George Hawke

United States

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

BEST EXPERIMENTAL FILM

PLANCHETTE

Directed by SUMITRO  BANERJEE

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Holy Cow

Directed by Daanish Shastri

India

UNDO

Directed by CV Ramana

India

OFFICIAL SELECTION

Guzargaah

Directed by Vani Kaul

India

CATEGORY: SILENT FILMS

BEST SILENT FILM

Perspective

Directed by Adinath Kothare

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Magdalena’s File

Directed by Konrad Bogusław Bach

Germany

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

BEST ONE MINUTE FILM

NASTY WATER!

Directed by Frank Luchs

Switzerland

 

CATEGORY: FILMS ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

Adam’s Ploy

Directed by Komal Ravinuthula

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Visit

Directed by Ashay Vyas

India

OFFICIAL SELECTION

Who Am I ?

Directed by Jibin  James

India

CATEGORY: LGBT FILMS

BEST LGBT FILM

Killer Unicorn

Directed by Drew Bolton

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Oh No Pedro

Directed by Annlin Chao

United Kingdom

OFFICIAL SELECTION

A Magic Thread

Directed by Eduardo Jansen

Canada

CATEGORY: ANIMATED FILMS

BEST ANIMATED FILM

The Milky Way

Directed by Barabás Árpád, Fazakas Szabolcs

Romania

CATEGORY: FAMILY / CHILDREN FILMS

BEST FAMILY / CHILDREN FILM

Ellie, Heart Warrior

Directed by JOSH TRAN

USA

OFFICIAL SELECTION

Mera Sahara (My Recourse)

Directed by Lokesh Bitra

India

CATEGORY: FILMS ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

The Stolen River

Directed by Krisztina Danka

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

In the Shadow of Mother Tree

Directed by Jibin James

India

CATEGORY: MUSIC VIDEOS

BEST MUSIC VIDEO

Oh No Pedro

Directed by Annlin Chao

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CELLO

Directed by Dora Somrani

United Kingdom

Tere vede ( Music video)

Directed by Manpreet Dhami and Shiv Parkash

India

OFFICIAL SELECTION

HERE I AM

Directed by Meng Zhou

United Kingdom

Five Foot Feisty

Directed By Cathryn Farnsworth

USA

Insects vs Robots – TheyllKillYaa

Directed by Micah Nelson

USA

CATEGORY: TRAILER / TEASER

BEST TRAILER

The Astronot

Directed by Tim Cash

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Adam’s Ploy

Directed by Komal Ravinuthula

United States

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

BEST PHOTOGRAPHY

Il Solenne Ingresso

Photographer Robin Yong

Italy

OFFICIAL SELECTION

motel rooms in san francisco

Directed by Samudranil Chatterjee

USA

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

BEST EDUCATIONAL FILM

My Teacher Hilda: Nora Finds New Friends

Directed by Pawan Mishra

United States

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

BEST FESTURE SCRIPT

The Living Soul

Written by Alan Rosen, Mitchell Gibson, Kathy Gibson

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

KillJoy

Written by Timipre Presley Prebor

Nigeria

CATEGORY: WEB & NEW MEDIA

BEST WEB & NEW MEDIA

The Wonderful World of Hunter Wood

Directed by Stephen Kurowski

USA

CATEGORY: WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

Du Satin Blanc

Directed by Gloria Rodenas

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Birth of Venus

Directed by Melano Sokhadze, Aidan Büchi

Switzerland

OFFICIAL SELECTION

SOUND

Directed by Dr S KOKILA

India

Bournonville Today

Directed by Signe Roderik

Denmark

Bowery and Delancey

Directed by Stephanie Ward

USA

CATEGORY: HORROR /SCIENCE FICTION /GENRE FEATURE FILM

BEST HORROR FILM

Steven Berkoff’s Tell Tale Heart

Directed by Stephen Cookson

United Kingdom

CATEGORY: POSTMODERN FILM

BEST POSTMODERN FILM

The Longneck Goodbye

Directed by Creighton Satterfield

USA

CATEGORY: COMMERCIAL /ADVERTISEMENT

BEST COMMERCIAL

Platinum Air Commercial

Directed by Samudranil Chatterjee

USA

CATEGORY: VIRTUAL REALITY(VR) / AUGMENTED REALITY(AR) & 360° VIDEO (ANY LENGTH)

 

BEST VR/AR/360° VIDEO

Dragonfly

Directed by Jayesh Pillai

INDIA

 

If you feel this is a informative article please share this:
Posted in Monthly Official Selection & Winner.