monthly selection – February 2017

FILMS OF THE MONTH  -  FEBRUARY, 2017

CATEGORY - NARRATIVE FEATURE:

BEST NARRATIVE FEATURE

Jat Jatin

Directed By Raghuveer singh

India

OUTSTANDING ACHEVEMENT AWARD

J.KESSELS a.k.a ROAD DUSTER

Directed By Erik de Bruyn

Netherlands

OFFICIAL SELECTION

MARTIN, India

There is a world outside, Italy

The Forresbank Secret, Mexico

 

CATEGORY - DOCUMENTARY FILMS:

BEST DOCUMENTARY FILM

Cape Espichel - In Land of a Lost World

Directed By Carlos Sargedas

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hoda's Story

Directed By Johan Eriksson

State of Palestine

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

For all the World to see

Directed Claudia Schmid

Germany

SEMIFINALIST

Ripples Effect, Sweden

MAXAMBA, Portugal

OFFICIAL SELECTION

Axe - Music of the People of a Place, Brazil

NAKED FOOT, India

Fruition - The Life and Dreams of Nicolas Mueller, Switzerland

GV29 A MEDITATION: WOMEN THE POWER PARADIGM, United States

The Grape Bet, United States

 

CATEGORY - SHORT FILMS:
BEST SHORT FILM

MAYA

Directed By Soumojit Adak

India

OUTSTANDING ACHEIVEMENT AWARD

Chaukat

Directed By Umesh Mohan Bagade

India

 OUTSTANDING ACHEIVEMENT AWARD

In Search of the Man of Heart

Directed By Katarzyna Marcysiak

Poland

FINALIST

La nuit est faite pour dormir, France

SEMIFINALIST

NAAN 8, India

Laugh, India

AMONG THE DEAD, United States

2 Minutes, India

Anamadheya, India

OFFICIAL SELECTION

Requembarren, Spain

The Strings, India

Redemption, Brazil

The most beautiful thing, France

SURGE, India

Falling from Time, Argentina

Stay Awake, United States

Ukli (The Boiling Point), India

BACK PAGE RIPPER, United States

L'Ecluse, Switzerland

Ghost Round, United States

My Radical Valentine, United States

 

CATEGORY – FEATURE SCRIPT:

BEST FEATURE SCRIPT

Parallel Actions

 By Kathy Krantz Stewart

Nigeria

SEMIFINALIST

The Grave Digger, United States

OFFICIAL SELECTION

A house of a crow, India

Reap, United States

 

CATEGORY - WOMEN’S FILM:

BEST WOMEN’S FILM

COLORS

Directed By Roopa Iyer

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Secret Crimes and the Silent Epidemic

Directed By Ritu Chopra

United States

OFFICIAL SELECTION

Like Summer Like Rain, India

 

CATEGORY - ANIMATED FILMS:

BEST ANIMATED FILM

Nil: No Blood for Coffee

Directed By James Turner

Canada

 

CATEGORY - STUDENT’S FILMS

BEST STUDENT’S FILM

Strangers in the Park

Directed By Danilo Zambrano

Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Never Without My Denture

Directed By Hugo Favre

France

SEMIFINALIST

Pixels Festival Opening Titles, Republic of Korea

Moh Dia Tandhaa, India

I'm Free, Norway

Posture, United States

Wine and Eggs, Turkey

Silence, India

The Girl, Bulgaria

OFFICIAL SELECTION

THE NEW GIRL, United States

The Waves, United Kingdom

Catfish, Australia

Cosmopoly, United States

JUVENILE DELINQUENTS, United Kingdom

Life in Cebu: Philippine Show Bands, United States

Without A Good Title, Kosovo 

 

CATEGORY -  FAMILY/CHILDREN FILMS:

BEST FAMILY/CHILDREN FILMS

Soneri

Directed By Nilesh Arun Kunjir

India

OFFICIAL SELECTION

CHILDREN SAFARI

India

 

CATEGORY - YOUNG FILMMAKER:

OFFICIAL SELECTION

RUE

India

 

CATEGORY - DEBUT FILMMAKER:

BEST DEBUT FILMMAKER

The Hidden Corner

Directed By Jaicheng Jai Dohutia

India

SEMIFINALIST

LIVING ON THE EDGE – DEGLAMOURISNG, India

OFFICIAL SELECTION

Dhaap-An unexpected journey of life, India

Mah e mir, Pakistan

 

CATEGORY - MUSIC VIDEO:

BEST MUSIC VIDEO

GOLD - Static & Ben El Tavori | (Prod. by Jordi)

Directed By Roman Buchatsky

Israel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rain in Sahara - Black Water

Directed By Lain Heringman & Ankan Sunuwar

India

SEMIFINALIST

GHOST, Poland

OFFICIAL SELECTION

Wasted, United States

Fun Fun Boogie, Italy

 

CATEGORY - FILM ON NATURE AND ENVIRONMENT:

BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

CHRONICLES OF A WILDLIFER

Directed By AMIT GOSWAMY

India

 

CATEGORY - FILM ON WOMEN:

BEST FILM ON WOMEN

The Cradle of Cultivation

Directed By Stephanie McCarthy

France

 

CATEGORY - MOBILE FILM:

BEST MOBILE FILM

iReal

Directed By Florent Sabatier

France

OFFICIAL SELECTION

The Tales of Knock Na Shee (5896458), Ireland

The Tales of Knock Na Shee (6004812), Ireland

 

CATEGORY - DRONE FILMS:

BEST DRONE FILM

Bavaria

Directed By Paul Hoehenberger

Germany

OFFICIAL SELECTION

Winterdream in Bavaria, Germany

 

CATEGORY - COMMERCIAL/ADVERTISEMENT:

BEST COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

Genesis,

Directed By Robin Piree

Netherlands

SEMIFINALIST

Embrace Life, Netherlands

 

CATEGORY – ONE MINUTE FILM:

WINNER

Decay

Directed By Matilda Wikingson

Sweden

 

CATEGORY - VIRTUAL REALITY:

BEST VIRTUAL REALITY FILM

Out of the Blue

Directed By SOPHIE ANSEL

United States

OFFICIAL SELECTION

NOWHERE | A cinematic virtual reality experience, Netherlands

 

CATEGORY – TRAILER / TEASER:

OFFICIAL SELECTION

The Meaning of War, Sweden

THE HOSPITAL, India

 

CATEGORY – WEB & NEW MEDIA:

BEST FILM WEB & NEW MEDIA

HYPERCONNEXION

Directed By Debru Nicolas aka LASKO

France

SEMIFINALIST

The Charlie Orange Show, United States

 

CATEGORY – EXPERIMENTAL FILMS

BEST EXPERIMENTAL FILM

Water

Directed By Ramses Groeliker

Netherlands

 

CATEGORY- FILMS ON DISABILITY ISSUE

BEST FILM

HEAR ME

Directed By Olga Arlauskas, Svetlana Gorlo

Russian Federation

 

CATEGORY- HORROR / SCIENCE FICTION/ GENRE FEATURE FILM

BEST FILM

I Shall Never Return

Directed By Levin Garbisch

United States

 

CATEGORY- SHORT SCRIPT

Foreigner in Shanghai

By Dannes Zhang

China

 

CATEGORY – SILENT FILM

OFFICIAL SELECTION

Let them play, India

Beneath The Lake, USA

 

CATEGORY- FILM ON RELIGION

BEST FILM

The Sultan and The Saint

Directed By Alexander Kronemer

USA

 

Category Television / Pilot Program or Series

BEST PROGRAM

Upstairs

Directed By Joseph Spadaro

Italy

-------------

 

If you feel this is a informative article please share this:
Posted in Monthly Official Selection & Winner.