Monthly Selection – MAY 2019

FILMS OF THE MONTH – MAY 2019

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

THE MAN ON THE OTHER SIDE

Directed by Marcus Lim

United Kingdom

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Main Yahudi Hoon

Directed by Sasha Alahm

India

A Gift of Love : Sifar (Emptiness)

Directed by Dhruv Sachdev

India

 

FINALIST

 SIRI

Directed by YOGESHWARA GOPAL

India

SPACE

Directed by Sonia Mackwani

India

 

OFFICIAL SELECTION

 Trapped

Directed by Shan Tong

United States

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

BEST DOCUMENTARY FILM

SOCIAL BUSINESS

Directed by Amirul Arham

France

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Qassem Haddad .. The Last Door’S Hour

Directed by Khalid Alrowaie

Bahrain

Serendip

Directed by Marco Napoli

Italy

Unraveling Athena

Directed by Francis Amat

United States

 

FINALIST

 NIDHI

Directed by PRASANTH KOYILANDY, SARATH KATTOOR

Kuwait

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

BEST EXPERIMENTAL FILM

La Soga Del Muerto (The Rope of Death)

Directed by Dakota Nanton

United States

 

CATEGORY: FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT / WILDLIFE

BEST FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT/ WILDLIFE

Queen without Land (Theatrical)

Directed by Asgeir

Norway

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

BEST FILM ON RELIGION

FREE SLAVE

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Main Yahudi Hoon

Directed by Sasha Alahm

India

BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

White Rope

Directed by Mriidu Khosla

India

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

OdeToSay

Directed by Aleksandra Zdziech

Poland

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Hypocrisy

Directed by Sohaib Zaman

India

Unraveling Athena

Directed by Francis Amat

United States

 

FINALIST

 Lacchavva

Directed by Jai Shankar

India

 

CATEGORY: FREE SPEECH

BEST FREE SPEECH

FREE SLAVE

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: MOBILE FILM

BEST MOBILE FILM

Conversation(s)

Directed by Franky D Gonzalez

United States

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

Everybody

Directed by Joseph Villapaz

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Her Rebirth

Directed by Adarsh N Krishna, Dr. Shani Hafees

India

Know You

Directed by Omri Malka

Israel

Doing That (Time. Love. Happiness)

Directed by Oliver Sean

United Kingdom

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

BEST NARRATIVE FEATURE

CLINGING WITH HATE

Directed by AWW RATHA

Myanmar

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 FREE SLAVE

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: SHORT FILM

BEST SHORT FILM

The Void In Joy

Directed by Si Berg

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 DYSCONNECTED

Directed by Tom Schlagkamp

United States

idLi

Directed by Aditya Shah

Canada

25 Years After the Last Poem

Directed by Ananjan Majumdar

India

Glenda

Directed by Davide Como

Italy

beauty

Directed by Dicle Tiryaki

France

“Time 2019”

Directed by Mimi Garrard

United States

Female Of Flame

Directed by Takuya Matsumoto

Japan

METAMORPHOSIS

Directed by SHUBHAM DUBEY

India

 

FINALIST

 WANDERBOY

Directed by Thomas Bernos

United States

Never Again

Directed by Preetie Bijlani

India

Trapped

Directed by Shan Tong

United States

A Requiem for Jenny

Directed by Soumadeep Sen

India

Flow

Directed by Mansi Bhajanka

India

SILENT SCISSOR

Directed by AZAM KHAN

India

SPACE

Directed by Sonia Mackwani

India

SIRI

Directed by YOGESHWARA GOPAL

India

 

CATEGORY: SILENT FILM

BEST SILENT FILM

The Yellow Balloon

Directed by Jessi Thind

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Glenda

Directed by Davide Como

Italy

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

And Again, Her

Directed by Sinclair Suhood

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Matinée

Directed by Alejandro Ortega Zaldívar

Mexico

 

FINALIST

 We´re Still Here

Directed by Alejandro Ortega Zaldívar

Mexico

Just A Coincidence

Directed by Oleksandr Herasymenko

Poland

 

OFFICIAL SELECTION

 Disseminare

Directed by Jools Beardon

Spain

 

CATEGORY: TRAILER/ TEASER

BEST TRAILER/ TEASER

WOLFSBANE “HELL ON EARTH”

Directed by Jon Guerra

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 GOT CANCER !

Directed by Kankana Chakraborty

United States

BLUE FUNK

Directed by ASHUTOSH JHA

India

 

CATEGORY: WOMEN FILM’S

BEST WOMEN FILM’S

Icarus Stops For Breakfast

Directed by Abigail Zealey Bess

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Menu

Directed by Zuzanna Lis

United Kingdom

32 White

Directed by Mriidu Khosla

India

 

CATEGORY: SHORT SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

MY RIDE’S HERE

Written by Malcolm Holt

United Kingdom

 

CATEGORY: FILMSCORE – SOUNDTRACK

BEST FILMSCORE – SOUNDTRACK

The Ribbon (Score Only)

Scored by Jonathan Galland

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Dream On

Scored by Nancy Stafford

United States

 

CATEGORY: PRODUCER

BEST PRODUCER

FREE SLAVE

Produced by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Produced by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: ACTRESS

BEST ACTRESS

SURVIVE

Actress Ingrid Hubert

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The Yellow Balloon

Actress Hailey Kaur

Canada

 

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

Birth of a Pride

Cinematography by Dereck Joubert

South Africa

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 SIRI

Cinematography by YOGESHWARA GOPAL

India

 

CATEGORY: DIRECTION

BEST DIRECTOR

FREE SLAVE

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

SIRI

Directed by YOGESHWARA GOPAL

India

CLINGING WITH HATE

Directed by AWW RATHA

Myanmar

 

FINALIST

 Trapped

Directed by Shan Tong

United States

Glenda

Directed by Davide Como

Italy

 

CATEGORY: EDITING

BEST EDITOR

Birth of a Pride

Edited by Melissa Parry

South Africa

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 FREE SLAVE

Edited by MEHMET TANRISEVER

Turkey

BOZKIR LOOK AT THE BIRDS

Edited by MEHMET TANRISEVER

Turkey

Unraveling Athena

Edited by Pepe Plaza

United States

 

CATEGORY: SOUND DESIGNING

BEST SOUND DESIGNING

Birth of a Pride

Sound Designed by Francis Amat

South Africa

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

BEST FEATURE SCRIPT

Gandfather’s Address

Written by U.D. Abdulkareem

Nigeria

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 All-American

Written by Jessi Thind

Canada

 

FINALIST

 You Will Never Walk Alone

Written by Amrith Singh Purewal

India

 

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

BEST COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

Pianocide

Directed by Brice Blanloeil

France

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – April 2019

FILMS OF THE MONTH – APRIL 2019

CATEGORY: AMATEUR FILM

BEST AMATEUR FILM

As We Fall

Directed by Jim Winton Porter

Australia

CATEGORY: ANIMATED FILM

 

BEST ANIMATED FILM

 Who Won

Directed by Aisha Selime Coşkun

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Thatha’s Secret

Directed By Sharanya Ramesh

India

CATEGORY:DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

 Black Bud

Directed by Amol Kale

India

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TALK

Directed by Sumit Singh Sandhu

India

CATEGORY:DOCUMENTARY FILMS

BEST DOCUMENTARY FILMS

 Ten Thousand

Directed by Naveed Mulki

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Exilic Trilogy

Directed by Arsalan Baraheni

Canada

Darshan – Blessings of Saints

Directed by Burt Chojnowski

India

FINALIST

 Five Faces of Shiva

Directed by R.A. Fedde

USA

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

BEST EXPERIMENTAL FILMS

 Walkscape

Directed by Vasco Diogo

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mother

Directed by Ewan Gotfryd

USA

LIMITLESS

Directed by Radheya Taware

India

CATEGORY:BEST ACTRESS

 

BEST ACTRESS

 Love Takes Time

Acted by Brian Larios

USA

CATEGORY:BEST DIRECTOR

BEST DIRECTOR

 The Alliance 2019

Directed by Robert L. Butler

USA

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LIMITLESS

Directed by Radheya Taware

India

ELEPHANTS DO REMEMBER

Directed by Swati Pandey

India

CATEGORY: FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT/ WILDLIFE

BEST FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT/ WILDLIFE

 Birth of a Pride

Directed by Dereck Joubert

South Africa

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

An Arctic Fairy Tale

Directed by Christian Uhlig

Norway

CATEGORY:FILM ON RELIGION

BEST FILM ON RELIGION

 A Tale of Three Trees

Directed by Mark Nicolosi

USA

CATEGORY:FILM ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

 Sketches from a Dancer’s Album

Directed by Arman S. Haghi

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bodhan – The Awakening

Directed by Biplab Sanyal

India

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

 

BEST HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

 Unmatta

Directed by Mahesh Rajmane

India

 

 

CATEGORY: MOBILE FILM

BEST MOBILE FILM

 Darshan – Blessings of Saints

Directed by Burt Chojnowski

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

#STEALTH

Directed by Inga Vosk

Russia

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

 Prophecy

Directed by Barbara Estelle DeJesus

USA

FINALIST

 A Tale of Three Trees

Directed by Mark Nicolosi

USA

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

BEST NARRATIVE FEATURES

 The Alliance 2019

Directed by Robert L Butler

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Moral Compensation

Directed by Ali Adnan Ozgur

Turkey

CATEGORY:ONE MINUTE FILM

BEST ONE MINUTE FILM

 Mr CIGGY & BUDDHA…!!

Directed by Manisha Gupta

India

CATEGORY:PHOTOGRAPHY

BEST PHOTOGRAPHY

 Red Wind

Photography by Valentina Ippolito

India

CATEGORY: SHORT FILM

BEST SHORT FILM

 Blue

Directed by Yifan Du

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Two Down

Directed by Rolfin Nyhus

United Kingdom

The Handsomest Town – Episode One (Audacious)

Directed by Ranjan Das-Gupta

United Kingdom

TALK

Directed by Sumit Singh Sandhu

India

The Hire

Directed by Aditya Bhattacharya

USA

Woman of No Religion

Directed by Towfique Elahi

Bangladesh

THE GLUTTON

Directed by Arun Paul

India

Ab Nunu Ka Kya Hoga?

Directed by Nitesh Pandey

India

Jale Tere Hoat

Directed by Nitesh Pandey

India

Sketches from a Dancer’s Album

Directed by Arman S. Haghi

Australia

#itoo

Directed by Sudeep Sohni

India

FINALIST

 Once Bitten…

Directed by Pete Tomkies

United Kingdom

 

From up there

Directed by Teresa Paoli

Italy

Pearls from the Sky

Directed by Dev Nair

India

Unica Zürn

Directed by Eddy Falconer

USA

The Handsomest Town – Episode 2 (Bard from Bengal)

Directed by Ranjan Das-Gupta

India

The Handsomest Town – Episode Three (Reverence)

Directed by Ranjan Das-Gupta

United Kingdom

The Solace of the Wild

Directed by David C. Steyn

South Africa

Repentance | Short Film 2018

Directed by Debashish Saha

India

Flour

Directed by Joanna Nelson

Bolivarian Republic of Venezuela

Savvy?

Directed by Ramgopal A

India

DHATRI

Directed by Vishwanath Kote

India

As We Fall

Directed by Jim Winton Porter

Australia

OFFICIAL SELECTION

 ECHOES

 Directed by Payal Saxena

India

CATEGORY: SHORT SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

 RABBIT STILL HIDING

Written by Hakan Unal

Turkey

 

CATEGORY: SILENT FILM

BEST SILENT FILM

LIMITLESS

Directed by Radheya Taware

India

CATEGORY: STUDENT FILMS

BEST STUDENT FILMS

 A Bohemian Musician

Directed by Rochak Sahu

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The Devil’s Lamp

Directed by Chetna Vaidyanathan

United Kingdom

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

BEST TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 Wolfe’s House of Weed

Directed by Matt Jenkins

USA

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

 Inside

By Bijoy Raveendran

Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fossil

By Bijoy Raveendran

Singapore

FINALIST

 Forbidden Secrets

By Caretta O’Neal

USA

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

 

BEST WOMEN’S FILM

Prophecy

Directed by Barbara Estelle DeJesus

USA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – March 2019

FILMS OF THE MONTH – March 2019

 

CATEGORY: ANIMATED FILM

BEST ANIMATED FILM

Shadowland

Directed by bellopropello

Switzerland

FINALIST

Where does the heart call?

Directed by  Mansur Sarsembayev, Maxud Sarsembayev

Kazakhstan

DREAM OF A WRITER

Directed by Ajay Jadhav

India

 

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

Dream for Happiness

Directed by Irina Velichkova

Bulgaria

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Dark Cinema

Directed by Pyae Zaw Phyo

Myanmar

THE BAR

Directed by ANEETA PATEL

India

FINALIST

Green Army

Directed by Nicolas Kieffer

France

Manai

Directed by Sunder Govindaraju

India

OFFICIAL SELECTION

Vadoba

Directed by Vishal Sawant

India

 

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

BEST DOCUMENTARY FILM

The Yellow Days

Directed by Joe O’Connor

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE SECRET LIFE OF FROGS

Directed by AJAY BEDI, VIJAY BEDI

India

FINALIST

Fluxus In Contemporary America

Directed by Chihiro Ito

Japan

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

BEST EXPERIMENTAL FILM

1947 Two Soldiers

Directed by Sravan Gajabhinkar

India

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BLEEP (2019)

Directed by Marlin Sandlin

United States

FINALIST

THE UNIFORM

Directed by Alberto Martín-Aragón

Spain

 

CATEGORY: ACTOR

BEST ACTOR

AGAM THIMIRI

Acted by GAJARAJ

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Dark Cinema

Acted by Nay Toe

Myanmar

OFFICIAL SELECTION

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Acted by Athvik Jalandar

India

CATEGORY: ACTRESS

BEST ACTRESS

ALT + <3 Lisa

Acted by Christine Holmberg

 United States

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

Good Morning America

Cinematographed by Krishna Thirupathy

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

THE SECRET LIFE OF FROGS

Cinematographed by VIJAY BEDI & AJAY BEDI

India

CATEGORY: DIRECTOR

BEST DIRECTOR

AGAM THIMIRI

Directed by VASANTH BALASUNDARAM

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Good Morning America

Directed by Krishna Thirupathy

United States

BLEEP (2019)

Directed by Marlin Sandlin

United States

FINALIST

Away from the shore

Directed by Kostadin Bonev

Bulgaria

Vinveli Payana Kurippugal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

My Nature

Directed by Ulya Aviral

Turkey

CATEGORY: EDITOR

BEST EDITOR

BLEEP (2019)

Edited by Marlin Sandlin

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Good Morning America

Edited by Krishna Thirupathy

United States

THE SECRET LIFE OF FROGS

Edited by AJAY BEDI, VIJAY BEDI

India

CATEGORY: PRODUCER

BEST PRODUCER

An Untold Story of Paperboats

Produced by Neeru Khera

India

CATEGORY: SOUND DESIGNING

BEST SOUND DESIGNING

BLEEP (2019)

Designed by Marlin Sandlin

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Dark Cinema

Designed by Creative Mahar Studio

Myanmar

THE SECRET LIFE OF FROGS

Edited by Ajay Bedi and Pratik Biswas

India

 

CATEGORY: SUPPORTING ACTOR

BEST SUPPORTING ACTOR

1947 Two Soldiers

Acted by Abhinav Janak

India

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

BEST SUPPORTING ACTRESS

AGAM THIMIRI

Acted by Sana Ram

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

1947 Two Soldiers

Acted by Sahaja Chowdary

India

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILM

BEST FAMILY/CHILDREN FILM

Max Topas – The Book of the Crystal Children

Directed by Doc Miguel

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Death of a Saleswoman

Directed by Donna Wheeler

United States

FINALIST

Vadoba

Directed by Vishal Sawant

India

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

BEST FEATURE SCRIPT

Trouble Inherited

Written by Harish kumar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

All-American

Written by Jessi Thind

Canada

Ari vs. Raj

Written by Miriam Rahimi-Cholensky

Australia

 

CATEGORY: FILM ON NATURE/ENVIRONMENT/WILDLIFE

 BEST FILM ON NATURE/ENVIRONMENT/WILDLIFE

Wild Australia – Desert of the Red Kangaroo

Directed by Jens Westphalen, Thoralf Grospitz

Germany

FINALIST

 Once upon a time – An old canal

Directed by Robert Henno

Belgium

THE SECRET LIFE OF FROGS

Directed by AJAY BEDI, VIJAY BEDI

India

CATEGORY: FILM ON RELIGION

 BEST FILM ON RELIGION

 One-to-one

Directed by Cristian García Zelada

Peru

 

 

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

Imparfecto

Directed by Cristian García Zelada

Peru

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Face Rape

 Directed by Finn Hellman

Sweden

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FILM

BEST FILM ON HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FILM

The Dark Cinema

Directed by Pyae Zaw Phyo

Myanmar

CATEGORY: MOBILE FILM (Any length)

BEST MOBILE FILM

Vadoba

Directed by Vishal Sawant

India

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

The LaFontaines – All In (Directors Cut)

Directed by Oscar Sansom, Ainsley Bowman

United kingdom

FINALIST

Walkscape

Directed by Vasco Diogo

Portugal

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE (Above 40 minutes)

BEST NARRATIVE FEATURE

AGAM THIMIRI

Directed by VASANTH BALASUNDARAM

India

FINALIST

Away from the shore

Directed by Kostadin Bonev

Bulgaria

Surveillance Zone

Directed by Rathina Kumar

India

CATEGORY: SHORT FILM (Less than 30 minutes)

BEST SHORT FILM

Bubble

Directed by Gourav Ghosh

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“Gaslight”  (Three sections)

Directed by Mimi Garrard

United States

ICON

Directed by Zhora Ferorenko

Ukraine

My Nature

Directed by Ulya Aviral

Turkey

Imparfecto

Directed by Cristian García Zelada

Peru

” THE HOSPITAL CORRIDOR “

Directed by FARHAD SHAHI

Bangladesh

MORSEL OF HOPE

Directed by Clinton Immanuel Banze

India

Beyond Her Lens

Directed by Tereza Hirsch

Czech Republic

Good Morning America

Directed by Krishna Thirupathy

United States

Ferris Wheel

Directed by Roman Bataev

Russian Federation

M LIKE MOBIUS

Directed by Faranak Moradi

Islamic Republic of Iran

HUMANS

Directed by Calliopi Beku

Greece

FINALIST

Dear Pondicherry

Directed by Soham Pujara

India

AFTER HUNDRED THOUSAND HOURS

Directed by MOHAMMAD HASSAN ZADEH

Italy

I WANT TO DO IT

Directed by Roshan hill

Australia

Pretty Animals

Directed by Sebastian Iversen Søgård

Norway

Bramharahasyam

Directed by Lakshminarasimhan KR

India

FRED WOOD

Directed by Don grace

United States

Madness

Directed by Jakub Drobczynski

Poland

A Piece of Stone

Directed by Anshumaan Bajaj

United Kingdom

“Live life”

Directed by Valerio Manisi e Giovanni Siliberto

Italy

The Great Bharat Bandman

Directed by Shristipal Singh

India

OFFICIAL SELECTION

One-to-one

Directed by Cristian García Zelada

Peru

CATEGORY: SHORT SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

Let Me Go (Call Me By My Name)

Written by Mateus Oazem

Brazil

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

Stains

Directed by Rhea Mathews

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Take the Next Bus, Honey

Directed by Hirokawa Hayashida

United States

FINALIST

The Ancestors’ Memories

Directed by Arata Shigeno

Myanmar

A Place in Between

Directed by Selin Bonfil

United States

OFFICIAL SELECTION

Masks

Directed by Bartek Cebula

Poland

CATEGORY: TRAILER/TEASER (5 minutes or less)

BEST TRAILER/TEASER

Vadoba

Directed by Vishal Sawant

India

CATEGORY: TRAVEL FILM

BEST TRAVEL FILM

Chadar

Directed by Piyush Batra

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

USA with Paganel

Directed by Andrii Andreiev, Olga Andreieva

Ukraine

CATEGORY: WEB & NEW MEDIA

BEST WEB & NEW MEDIA

Lion’s Return

Directed by Thomas Bernecker

Germany

CATEGORY: WOMEN’S FILM (Any length)

 BEST WOMEN’S FILM

The Girl Next Door (short)

Directed by Donna Bonilla Wheeler

United States

THE BAR

Directed by ANEETA PATEL

India

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – February 2019

FILMS OF THE MONTH – FEBRUARY 2019

CATEGORY: ANIMATION FILM

 

BEST ANIMATION FILM

 

Togetherness

Directed By Sreemon Das

INDIA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Laws of the Universe-Part I

Directed By Isamu Imakake

USA

CATEGORY: FILM SCORE

 

BEST FILM SCORE

AMERICAN GUINEA PIG: SACRIFICE [SOUNDTRACK]

Scored By Alexander Cimini

Italy

 

CATEGORY: PRODUCER

 

BEST PRODUCER

1947 Two Soldiers

Produced by Sravan Gajabhinkar

India

CATEGORY: Best VFX Artist

 

Best VFX Artist

Gamer’s Wife

VFX by Brian Morelan and Barry Jesse Smith

Canada

CATEGORY: Debut Filmmaker

Best Debut Filmmaker

So that’s how it happened

Directed by Aylee Sustrom

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Down the River

Directed by Daniel H. Jacobson

Israel

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

Only Beautiful Things

Directed by Kristian Gianfreda

Italy

FINALIST

Vinveli Payana Kurippukal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

On the blue canvas

Directed by Chetan Singh

India

The Click Ceremony

Directed by Sukhpreet S. Gill

India

CATEGORY: Documentary Film

Best Documentary Film

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Directed by Bertie Gregory

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TEAM TIBET

Directed by Alison Pinkney

United Kingdom

The witness

Directed by KATE HORNE

Colombia

CATEGORY: Educational Film

Best Educational Film

 

Back Bencher

Directed by Kirtan Patel

India

 

CATEGORY: Experimental Film

Best Experimental Film

UnderSee

Directed by Margie Kelk, Lynne Slater

Canada

CATEGORY: Actor

Best Actor

 

1947 Two Soldiers

Acted by Shivam Malhottra

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Gamer’s Wife

Acted by Leon Potter

Canada

Walter Treppiedi

Acted by Vittorio Ciorcalo

Italy

CATEGORY: Actress

Best Actress

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Acted by Maithilee

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Chubby Café

Acted by CAO Yiwen

China

CATEGORY: Cinematography

Best Cinematographer

 

1947 Two Soldiers

Cinematographer- Nagesh Banell

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Cinematographer- Bertie Gregory and Spencer Millsap

USA

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Cinematographer-Mathew jenif Joseph

India

CATEGORY: Director

Best Director

 

SIEGE

Directed by Deeptanshu Sinha

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ABHIYOG

Directed by AADITYA BHARDWAJ

India

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Directed by Sarika Joshi

India

FINALIST

1947 Two Soldiers

Directed by Sravan Gajabhinkar

India

Walter Treppiedi

Directed by Elena Bouryka

Italy

CATEGORY: Editing

Best Editor

 

1947 Two Soldiers

Edited by Sravan Gajabhinkar

India

CATEGORY: Sound Designer

Best Sound Designer

 

1947 Two Soldiers

Designed by Devi Krishna Kadiyala

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ERASER WARS

Designed by Akira

Japan

CATEGORY: Family/Children films

Best Family/Children Films

 

Good Game: The Beginning

Directed by Umut Aral

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Back Bencher

Directed by Kirtan Patel

India

NANNU KSHAMINCHANDI

Directed by RAGHAV OMKAR SASIDHAR

India

CATEGORY: Feature Script

Best Feature Script

 

Unorthodox

Written By Judah ray

United States

 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ajwa

Written by Omair Nazir

United Kingdom

CATEGORY: Film on Women

Best Film on Women

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

CATEGORY: Film/Video Poster

Best Film/Video Poster

Raiders of the Hidden Donald Trump Fetish Doll

Postered by Angel Connell

United States

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

 

Best Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

 

Time Perspectives

Directed by Ciro Sorrentino

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AFTER THE LETHARGY

Directed by Marc Carreté

Spain

CATEGORY: LGBT

Best LGBT Film

Poncho

Directed by Corin Michalski

United States

CATEGORY: Music Video

Best Music Video

MAYBETHEPROBLEMISYOU – GiiRL

Directed by Alexander Kohn

Germany

CATEGORY: Narrative Feature

Best Narrative Feature

Toren

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Directed by Sarika Joshi

India

Humans of Someone

Directed by Sumesh Lal

India

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

FINALIST

Vinveli Payana Kurippukal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

The Wreck

Directed by Cornel GHEORGHITA

Romania

On the blue canvas

Directed by Chetan Singh

India

Chase

Directed by Michael Rossi

USA

CATEGORY: Postmodern film

Best Postmodern Film

DODGEM

Directed by Christophe Karabache

France

CATEGORY: Short film

Best Short Film

Second Prize

Directed by Sreeraj Rajeev S

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Winners & Losers

Directed by J. Achar

US

Wild_Life: Resurrection Island (Episode 3: Wandering Albatross)

Directed by Bertie Gregory

United States

KARMA

Directed by Armando del Río

Spain

Anacronte

Directed by Raul Koler

Argentina

FINALIST

Bhutan Bumper

Directed by Vineet Horo

India

1947 Two Soldiers

Directed by Sravan Gajabhinkar

India

The Most Magnificent Thing

Directed by Arna Selznick

Canada

Realisation

Directed by Balaji SBR

India

Gamer’s Wife

Directed by Brian Morelan

Canada

Walter Treppiedi

Directed by Elena Bouryka

Italy

The Discovery

Directed by Jill Von D

United States

OFFICIAL SELECTION

In Mist She Was Standing

Directed by Ian Aannevik

Norway

 –

The Number

Directed by ANUJ BHARDWAJ

India

Poncho

Directed by Corin Michalski

United States

 –

A Clean Sleep

Directed by Robert Goose  Scott

USA

 

CATEGORY: Student film

Best Student Film

SIEGE

Directed by Deeptanshu Sinha

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Homecoming

Directed by Jennifer Blair

United States

FINALIST

Purple

Directed by Jasmin A Singh

United States

 –

Bhutan Bumper

Directed by Vineet Horo

India

 –

Mirchi Café

Directed by Mehkansh Kathuria

India

 –

Wolves Gone Hunting

Directed by Junior Day

United Kingdom

 

OFFICIAL SELECTION

The News

Directed by Gundeep Kaur

India

Sweet Potatoes

Directed by Ethan Levy

Canada

 –

Clean Up on Aisle Nine (Theatrical Cut)

Directed by Derrick J. Johnson

United States

 

CATEGORY: Television/Pilot or series

Best Television/Pilot or series

Dukla 61

Directed by David  Ondricek

Czech Republic

CATEGORY: Trailer/teaser

Best Trailer /teaser

Frieda – Coming Home TRAILER

Directed by Doc Miguel

Germany

CATEGORY: Travel Film

Best Travel film

JAPAN

Directed by Nils Hünerfürst

Germany

CATEGORY: VR

Best VR

Everest – The VR film Experience

Directed by Jonathan Griffith

United Kingdom

CATEGORY: Web and New media

Best Web and New media

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Directed by Bertie Gregory

United States

CATEGORY: Web and New media

Best Web and New media

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Directed by Sarika Joshi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

 –

Code blue

Directed by saba  anjum

India

FINALIST

L-P-D-M

Directed by Nawal Kaffouf

France

The Most Magnificent Thing

Directed by Arna Selznick

Canada

 

 

 

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – January 2019

FILMS OF THE MONTH – JANUARY 2019

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

 

BEST AMATEUR FILM

Upstate Story

Directed by Shaun Rose

United States

 

CATEGORY: ANIMATION FILM

BEST ANIMATION FILM

1(One)

Directed by Ketan Pal

India

 

CATEGORY: PRODUCER

BEST PRODUCER

Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Produced By Elizabeth Coffey, Saurav Dutta and Abhimanyu Kukreja

India

 

CATEGORY: COMMERCIAL/ADVERTISEMENT

BEST COMMERCIAL/ADVERTISEMENT

Jaguar: Going Electric

Directed by Ben Lawrie

United Kingdom

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

Antervyatha

Directed by Kuldeep Vashisth

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Directed by Abhimanyu Kukreja

India

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

Voices from Zaatari

Directed by Théo Collet

France

FINALIST

Now Or Never

Directed by Matt Senior

United Kingdom

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

BEST DOCUMENTARY FILM

500 Feet Ahead

Directed by Jason Calhoun, Aaron Robbins

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Home Away From Home

Directed by Amandine Pras

Canada

Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Directed by Abhimanyu Kukreja

India

INVINCIBLE HERO

Directed by Chetan Kathi

India

LOVE IS TOLERANCE – TOLERANCE IS LOVE- Make Tolerance Great Again!

Directed by Hubertus Hoffmann

A MINOR GENOCIDE

Directed by Natalia Koryncka-Gruz

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

 

BEST EXPERIMENTAL FILM

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Selfie

Directed by Dr Shubhra Basu Aich

India

FINALIST

Six Days of Sistine

Directed by Richard J. Perry

United Kingdom

 

CATEGORY: BEST ACTOR

 

BEST ACTOR

Whose Crime Is It Anyway?

Acted by Matthew Nicholas Phillips

Australia

FINALIST

Guruji

Acted by Revant Bhatia

India

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

BEST ACTRESS

Whose Crime Is It Anyway?

Acted by Isabella Jacqueline

Australia

FINALIST

THE ROLE OF A LIFETIME

Acted by Véronique PICCIOTTO

France

 

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

 

BEST CINEMATOGRAPHER

INNER CITY

Cinematographed by WINSTON JOSE

India

 

CATEGORY: DIRECTOR

 

BEST DIRECTOR

50 Days

Directed by Chandra Duvvuri

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Selfie

Directed by Dr Shubhra Basu Aich

India

Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Directed by Abhimanyu Kukreja

India

 

CATEGORY: EDITING

BEST EDITOR

Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Edited By Sattyajit Gazmer

India

 

CATEGORY: FAMILY/ CHILDREN

 

BEST FAMILY/CHILDREN

The Ghost in the Kamera

Directed by Shona Charlton

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

GNANAM

Directed by  VARADARAJ VENKATASWAMY

INDIA

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

BEST FEATURE SCRIPT

THE LAST MOON

Written by Kristin Johnson

 

CATEGORY: FILM ON NATURE

BEST FILM ON NATURE

Requiem

Directed by Alex Godfrey

UNITED KINGDOM

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Now Or Never

Directed by Matt Senior

United Kingdom

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

PERFECT

Directed by Diana Cignoni

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Whose Crime Is It Anyway?

Directed by Isabella Jacqueline

Australia

FINALIST

THE ROLE OF A LIFETIME

Directed by Marc Saez

France

 

CATEGORY: FILM ON DISABILITY

BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

PERFECT

Directed by Diana Cignoni

United States

 

CATEGORY: LGBT FILM

BEST LGBT FILM

One Last Time

Directed by Artegg-Yumi

Japan

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

Remembering Love Eterne

 Directed by Joseph Villapaz

United States

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

BEST NARRATIVE FEATURE

Eight out of ten

Directed by Sergio Umansky

Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Wreck

Directed by Cornel Gheorghita

Country

 

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

BEST ONE MINUTE FILM

Every fall drives you further

Directed by Filippos Tsapekis

Greece

 

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

BEST PHOTOGRAPHY

Secrets of the Flower and Willow World

Photographer Robin Yong

Japan

 

CATEGORY: SHORT FILM

BEST SHORT FILM

Lull

Directed by Shuichi Kawanobe

Country

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

HEARTY’S DAY OUT

Directed by Vivek Joseph Varughese

Country

Interrupted Mind

Directed by Soumadeep Sen

Country

Aas -a pursuit of rainbow

Directed by Shilpa Jadhav

India

Whose Crime Is It Anyway?

Directed by Isabella Jacqueline

Australia

The Priest

Directed by K. Upali Nimal

Sri Lanka

Me And Daddy ( Main aur papa )

Directed by RAJA RAM MUKERJI

India

9to5

Directed by Filippos Tsapekis

Greece

SAOLI

Directed by KUMAR KULDIP MEDHI

India

Lat

Directed by Hemant Shirsat

India

Selfie

Directed by Dr Shubhra Basu Aich

India

FINALIST

AN EVENING…in my life

Directed by Sanat Dutta

India

Pablo & Cesar

Directed by Alexis Stan

France

Marion

Directed by Robert Piel

Germany

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

Voices from Zaatari

Directed by Théo Collet

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Wheeled Wings

Directed by Divy Bhagia & Aayush Dudhiya

India

F=MALE

Directed by VIKESH SINGH, HARSH BAGRODIA

India

Mara Dada

Directed by Yash Solanki

India

Pas à Pas

Directed by Lachaud Marie

France


ABHIYOG

Directed by AADITYA BHARDWAJ

India

Inhibited

Directed by Sonya Moorjani

Canada

FINALIST 

Windows

Directed by Akvilė Žilionytė

Lithuania

Ode to Broken Things

Directed by Shiv Verma

India

Now Or Never

Directed by Matt Senior

United Kingdom

Tripe Club

Directed by Beth Phillips

New Zealand

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

BEST TELEVISION / PILOT PROGRAM

SWITCH

Directed by Stavroula Toska, Cady McClain, Laurie Weltz, Katie Maguire

United States

 

CATEGORY: TRAILER/TEASER

BEST TRAILER/TEASER

Oxford Through the Lens

Directed by Douglas Vernimmen, Robbie Dickson

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rockumentary: Evolution of Indian Rock

Directed by Abhimanyu Kukreja

India

 

CATEGORY: TRAVEL FILM

BEST TRAVEL FILM

Be a Samurai

Directed by Kazuhiko Yamauchi, Sprout Japan

Japan

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

8 Days with a Militant

Written by Harshwardhan Patil
India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD 

13-1-7 (You are the only support)

Written by Chaitanya Sajjan  Desale

India

FINALIST

Sadistic Pleasure – Synopsis

Written by Arun Lobo

India

100 things you should know about women

Written by Harshwardhan Patil

India

 

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

BEST VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY VIDEO

Warsaw Rising

Directed by Tomasz Dobosz

Poland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Tops of Memory

Directed by JIALIANG LIU

Japan

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

PREFECT

Directed by Diana Cignoni

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MADHA

Directed by Srividya Basawa

India

Whose Crime Is It Anyway?

Directed by Isabella Jacqueline

Australia

Selfie

Directed by Dr Shubhra Basu Aich

India

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

BEST YOUNG FILMMAKER

A Night Out

  Directed by Alex Stevens

Country

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD 

Whose Crime Is It Anyway?

Directed by Isabella Jacqueline
Australia

 

If you feel this is a informative article please share this:

2019 GOLDEN FOX WINNERS

GOLDEN FOX AWARDS 2019

WINNER LIST

 

 

 

 

 

Amateur Film

Biology

Directed by James Porter & Hanni Witt

Australia

Animated Film

Expend

Directed by Bismark Fernandes

United States

Film Score – Soundtrack

The Mirror

Scored by Petros Niamonitakis

Greece

Producer

Sergiu Celibidache’s Garden

Produced by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

VFX Artist 

Team Teenettes

VFX by Brian Morelan & Barry Jesse Smith

Canada

Commercial / Advertisement

Alpha Browser Commercial

Directed by Yao Yu

United States

Debut Filmmaker

AGDA TURNING TO STONE

Directed by Michael Seebold

USA

Documentary Film

Singfest: The Literacy of Music

Directed by Amel Tresnjic

Australia

Drone Film

Symmetrical World

Directed by Kenichi Sasaki

Japan

Educational Film

Violet and the Wildman

Directed by Krisztina Danka, Ph.D.

United States

Experimental Film

An Awakening

Directed by John Seddon & Vaibhav Kaul

United Kingdom

Family / Children Film

Little Grey Wolfy. Spring and Icy Drift

Directed by Natalia Malykhina

Norway

Feature Script

COPLAND  IN SELF DEFENCE

Written by Jaroslaw Gogolin

United Kingdom

Film on Nature / Environment / Wildlife

NOOR – QUEEN OF RANTHAMBORE

Directed by PORUS KHAREGHAT

India

Film on Religion 

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

Film on Women

What Happened to Evie

Directed by Kate Cheeseman

United Kingdom

Film / Video Poster

Ruminations Film Poster

Designed by Diego Gomez

United States

Film on Disability Issue

Bus Money

Directed by Eric Berman

USA

Free Speech

The History of Everything Circa 1993 to the Present F/K/A Kissy Cousins Monster Babies and Morphing Elvis (The Feature)

Directed by Wayne Keeley

United States

Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

Unveiling The Horse Demon

Directed by Neal Tan

Philippines

LGBT Film

Sketches

Directed by Suen Yee Ling

Hong Kong

Mobile Film

Swapping

Directed by Abhijit Sinha

INDIA

Music Video

Lord

Directed by Rianne White

United Kingdom

Narrative Feature

THE DEVOTED

Directed by Pozsgai Zsolt

Hungary

One Minute Film

A believer

Directed by Kenta Crisà

Italy

Performing Arts

PANGEA

Directed by Derek Frey

United States

Photography 

Mudra of Strength

Photographer Ed Benkowski

United States

Postmodern Film

Eclipsed

Directed by ADITYA CHOWDHURY

India

Short Script

The Castle

Written by Rajoshi Seth

India

Short Film

 Tupelo

Directed by Cody Walker

USA

Silent Film

Semantics

Directed by Aroop Dwivedi

India

Student Film

Trapped

Directed by Mohamed Maged

United States

Television / Pilot Program or Series

#JustBlack

Directed by Deondra Edwards

USA

Trailer / Teaser

The flying of Leaves ( IL VOLO DELLE FOGLIE)

Directed by FABIO TERIACA

Australia

Travel Film

A PLACE CALLED MUSTANG

Directed by Santanu Ray

India

Treatment / Synopsis

The Tournament

Written by Andrew Delannoy

Australia

Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and

360° Video (Any length)

Dragonfly

Directed by Jayesh Pillai

India

Web & New Media

Who is Vanessa? (Quem é Vanessa?)

Directed by Rafael de Carvalho

Brazil

Women’s Film

The Boys Room

Directed by Pearlina Malik

India

Young Filmmaker

The Water Bottle’s Adventure

Directed by Robert Macartney

Canada

Direction

Devil (Maupassant’s Le Diable)

Directed by Kshitij Sharma

India

Cinematography

The Radicalization of Jeff Boyd

Cinematographer Brian Pinkus & Uwe Schwarzwalder

Switzerland

Editing

Dreamless

Edited by Norbert Porkoláb

Hungary

Sound Designing

Torment

Sound Designed by Ben Winwood

United States

Actor

About Patience

Actor Noah Howald

Switzerland

Actress

Béa

Actress Catalina Zavala

Mexico

Best Supporting Actress

A World of Contradictions

Actress Kate Bolshakova

United States

Best Supporting Actor

A bullet – Sam’s confession

Actor Bing-Hua Wu

Taiwan

If you feel this is a informative article please share this:

2019 GOLDEN FOX AWARD NOMINEES

GOLDEN FOX AWARD 2019

NOMINEE LIST

 

 

Amateur Film

Biology

Directed by James Porter & Hanni Witt

Australia

ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS’ EVE

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

Eclipsed

Directed by ADITYA CHOWDHURY

India

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

 

Animated Film

dystopia

Directed by bellopropello

Switzerland

Collision Course

Directed by Rói Davidsen

Faroe Islands

Knight Kris

Directed by Antonius Li

Indonesia

The Unknown Sweet Potato Seller

Directed by Roshdy Ahmed

Egypt

The Milky Way

Directed by Barabás Árpád & Fazakas Szabolcs

Romania

TREASURE NEST

Directed by Joy (Meng-Chwen) Tien, Allison Botkin & Mike Bourbeau

United States

One Small Step

Directed by Bobby Pontillas

USA

Lemon & Elderflower

Directed by Ilenia Cotardo

United Kingdom

The One-8 Project

Directed by Andrea Aviles & Tim Collins

Mexico

Expend

Directed by Bismark Fernandes

United States

November 10th (Battle of Surabaya)

Directed by Aryanto Yuniawan & M Suyanto

Indonesia

God I need a girlfriend

Directed by Stefan Janoski

United States

Skyscrapers

Directed by Fabienne GIEZENDANNER

France

Geometry

Directed by Simo Liu

United States

Not On The Menu

Directed by Fiona Percival

Australia

Freak The Fxxk Out 2

Directed by Kanso Ogbolu

Nigeria

Pensioners Chips Episode 5  US Presidential Campaign

Directed by Joachim Weber

Germany

 

Film Score – Soundtrack

Inside The Walls [Soundtrack]

Scored by Ivan Sintsov

Russian Federation

The Mirror

Scored by Petros Niamonitakis

Greece

Santia Starlight

Scored by Nancy Stafford

United States

Meraki

Scored by Robert Mai

USA

Cakra  Buana

Scored by Enry Johan Jaohari

Indonesia

RWANDA film soundtrack

Scored by DAVIDE CAPRELLI

Italy

 

Producer 

PLANCHETTE

Produced by Rajesh Jha

India

Sergiu Celibidache’s Garden

Produced by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Produced by Luciana Caplan

United States

Definetly Soy

Produced by George Zouvelos

United States

Bardo

Produced by Rolf Gunnar & Hjalmarsson

Sweden

Sare Jahan Se Accha

Produced by Rishabh Puri

India

 

VFX Artist 

Team Teenettes

VFX by Brian Morelan & Barry Jesse Smith

Canada

 

Commercial / Advertisement

NIKE – ‘BE A BALLERina’ (Spec Commercial)

Directed by David Kobzantsev & Renee George (co-director)

United States

Platinum Air Commercial

Directed by Samudranil Chatterjee

USA

Alpha Browser Commercial

Directed by Yao Yu

United States

 

Debut Filmmaker

Monstrosity

Directed by James Rowlins

Singapore

The Dark room

Directed by MORGANE SEGAERT

France

You and Me

Directed by Mrigank Dubey

India

The Things We’ve Seen

Directed by Tre Manchester

United States

(A)neethi

Directed by Sriram KanchanaThangaraj

India

The Birth of Venus

Directed by Melano Sokhadze & Aidan Büchi

Switzerland

Karim Mohammed

Directed by Pawan Kumar Sharma

India

The Leader

Directed by Amar Deokar

India

Victor Goodview

Directed by Vincent Tuturro

United States

Underneath the Sound

Directed by Olga Nikulina

USA

Kaala Gubbara

Directed by Jeetu R Mhatre

India

F A L L

Directed by Vigil Bose

United States

Nothing Behind

Directed by Zhang ChunGuang

China

Ingenium

Directed by Steffen Hacker

Germany

Vendredi (Friday)

Directed by DS Westwood

Canada

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan & Sophano Van

United States

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Drugs as Weapons Against Us: The CIA War on Musicians and Activists

Directed by John L Potash

United States

A Wish Filled Summer

Directed by Bas Goossens

Netherlands

Amudhan

Directed by Ranjith  Joseph

Canada

Barking Bruno

Directed by Sanket Verma

India

Lost In Apocalypse

Directed by Sky Wang

China

The Boys Room

Directed by Pearlina Malik

India

Know Nothins

Directed by Josh Kirk

United States

MY DEAR WIFE

Directed by CHANDAN KUMAR

India

Welcome to Paradise

Directed by Stefan Goslinga

Australia

THE SECRET OF HAPPINESS

Directed by Zamfirescu Vlad

Romania

Run through rainbow bridges

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

D.A.T.E

Directed by Sai Deodhar Anand

India

Emigration

Directed by A.Hassan Keivan

Australia

AGDA TURNING TO STONE

Directed by Michael Seebold

USA

I Am Sorry

Directed by Vivek Kumar

Australia

Miracle of Christmas

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

Back To The Old School

Directed by MICHAEL WANG

HONG KONG

Positive Indications

Directed by Debanjan Dhar

Australia

Delaware Shore

Directed by Raghav Peri

United States

The Woman All Women Once Were

Directed by Francesca Di Marco

USA

Mortimer’s search for Mr. Fluffy Furr

Directed by Ian Martin

United States

Baby Frankenstein

Directed by Jon YonKondy

United States

Devadasi_NOW

Directed by Indrani Nayar-Gall

United States

Fucking My Way Back Home

Directed by Shawn Whitney, Kathryn Palmateer

Canada

We had to kill Lady Death

Directed by Lucie Weeger

France

Dreamland (Swapnarajyam)

Directed by Ranji Vijayan

India

Chhotu

Directed by Aditya Agnihotri, Ashutosh Agnihotri

India

YAKSHI

Directed by Vijendra Bhambhani

India

Perspective

Directed by Adinath Kothare

India

I’m a fairy.

Directed by Rohit Shilwant

India

Ascetical

Directed by Ansar Shaiju

India

The Opaque

Directed by Anish Kunnath

Singapore

LET ME DANCE

Directed by GERVAIS Laure

Belgium

Bent On Somnolence

Directed by Timothy McCarthy

United States

Secrets of Himachal

Directed by Chirag  Saraswati

Germany

A bullet – Sam’s confession

Directed by Tsai Tsai

Taiwan

DESTINIES

Directed by CRISTINA DOBRITOIU, TITI RADOAIE

Romania

APPINESS

Directed by Eli Batalion

Canada

The Different Being

Directed by Rosario Brucato

Italy

 

Documentary Film 

Raising The Bar

Directed by Onir Onir

Australia

Stronger than a Bullet

Directed by Maryam Ebrahimi

Sweden

Core 2.1

Directed by Core van der Hoeven

Netherlands

Maharajin

Directed by Darpan Bajaj

India

I Am The White Tiger

Directed by Chiu Lei

Hong Kong

Devadasi_NOW

Directed by Indrani Nayar-Gall

United States

The Disappearance of Sombath Somphone

Directed by Ran Quinn

Lao People’s Democratic Republic

I AM WHAT I HAVE LEARNED TO BE

Directed by Adela Vrinceanu Celebidachi

Romania

ZAVAR, THE KID AND PARTRIDGES

Directed by Zeynep Kececiler

Turkey

THE CIRCLE

Directed by Philippa Frisby

United Kingdom

RAW

Directed by Carlos Ruiz

Portugal

Ruminations

Directed by Robert James

United States

Chhau nach, on the road to Jharkhand

Directed by Antonella Sabatino

Italy

Dreamless

Directed by Norbert Porkoláb

Hungary

Sirocco: Winds of Resistance

Directed by Josh Campbell

Canada

LIKE DOLLS, I’LL RISE

Directed by Nora PHILIPPE

France

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Uri In The Sky

Directed by Amir Har-Gil

Israel

Blood and the Moon

Directed by Tommaso Cotronei

Italy

A RAY of Light

Directed by Anirban Mitra & Tirtha Dasgupta

India

Drugs as Weapons Against Us: The CIA War on Musicians and Activists

Directed by John L Potash

United States

Singfest: The Literacy of Music

Directed by Amel Tresnjic

Australia

The Jazz Ambassadors

Directed by Hugo Berkeley

United Kingdom

The Big Picture

Directed by Diego Errázuriz

Chile

THE MULES

Directed by MARTYNAS  STARKUS

Lithuania

The Kampala Boxing Club

Directed by Sean Kernan

USA

Urban Inferno: the Night Santa Rosa Burned

Directed by STEPHEN SEAGER

United States

Somewhere In Their Heads

Directed by Gregg Houston

United Kingdom

1,2,3, Once Again

Directed by Vasco Diogo

Portugal

Monger

Directed by Jeff Zorrilla

Argentina

Murder on the Reef (2018, FEATURE)

Directed by Allen Dobrovolsky, Alex Fitzwater

Australia

Conversations with Solomon: Exploring Human Motivation

Directed by Stephen James

United States

Let The Dragon Out

Directed by György Pálos

Hungary

Girls on a Square -an untold diaspora-

Directed by Jorrit Smink

Chile

We Are One – blood drum spirit

Directed by Sara Pettinella

United States

Maa

Directed by Abhilash Bhattacharya

India

Beyond Words

Directed by Rinita Banerjee

India

Yes, I am Mauli

Directed by Suhas Vasant Jahagirdar

India

VICTIMS OF OLD WIVES’ TALE

Directed by UDDIPTA DUTTA

India

The Living Soul Television Show

Directed by Mitchell Gibson

United States

The Patient Who Built a Hospital

Directed by Börje Peratt & Lars af Sillén

Sweden

Do You Remember the Philippines?

Directed by Sally Gutierrez Dewar

Spain

URINE AID

Directed by Steve Williams

Australia

Scouting for light

Directed by Morand Coline

France

Roadways to change – A road for Kargyak VA

Directed by Jean-Michel Corillion, Isabelle Coulon

France

A Sniper’s War

Directed by Olya Schechter

United States

Song of God

Directed by AREF MOHAMMADI

Canada

The Silent Glow – Recovering the Present

Directed by Anja Krug-Metzinger

Germany

Crownsville Hospital:  From Lunacy to Legacy

Directed by R. Todd Stevens

United States

Bigas Luna: The entomologist gaze

Directed by Sergi Rubió

Spain

Ancestral Repatriation 85 years later  The human remains of Ainu return to Kineusu Kotan.

Directed by Tomoaki FUJINO

Japan

Start Up a War. Psychology of a conflict.

Directed by Sara Reginella

Italy

Chavismo: The Plague of the 21st Century

Directed by Gustavo Tovar-Arroyo

Venezuela, Bolivarian Republic of

The Gate Dawn of the Baha’i Faith

Directed by Bob  Hercules

USA

Liberate me

Directed by Shekhar Naik

India

Chai Garden

Directed by Tanishq Kaura

India

House of Stronzo

Directed by Matthew White

United States

Tax Evasion: A Greek National Sport

Directed by Kelly Sarri

Greece

American Hasi

Directed by Laura Asherman

United States

Looking Through The Bamboos

Directed by Mauraya Sharma

India

Slaughtered Dream

Directed by Angshu M Kotoky

India

 

Drone Film

A Year Gone by in Norway

Directed by André Hope

Norway

INSOMNIA

Directed by Andrii Andreiev & Olga Andreieva

Ukraine

Namibia

Directed by Matthieu Vinel

France

Mon Coeur Greenland ( 2018 )

Directed by Andrii Andreiev & Olga Andreieva

Ukraine

ODYSSEY  [ An Exploration to the North. Hokkaido, Japan ]

Directed by Hirokl Ito

Japan

Clouds

Directed by Ludovic Veltz

France

Symmetrical World

Directed by Kenichi Sasaki

Japan

 

Educational Film

My Teacher Hilda: Nora Finds New Friends

Directed by Pawan Mishra

United States

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

MALATI  KATHA  (Malati’s Tale)

Directed by MANISH GHOSH

India

Quantum Earth

Directed by FREDERIC EGER

Israel

Violet and the Wildman

Directed by Krisztina Danka, Ph.D.

United States

 

Experimental Film

A long story short

Directed by Andrei Olănescu

Romania

The Snake the Ape and the Apple

Directed by Daniel Crawford

Canada

Three Sights and a Sea

Directed by Mahdiya Sandiyani

Iran

S I N A M ( Anger )

Directed by Anand murthy

India

The Holy Cow

Directed by Daanish Shastri

India

UNDO

Directed by CV Ramana

India

PLANCHETTE

Directed by SUMITRO BANERJEE

India

An Awakening

Directed by John Seddon & Vaibhav Kaul

United Kingdom

Reverie of the Puppets

Directed by Kathy Rose

United States

Avernus

Directed by Alberto Martín-Aragón

Spain

The Intelligence

Directed by MITCHELL GIBSON

United States

FELICITY OF A RICE GRAIN

Directed by Margreet Kramer

Netherlands

Nirvana of Sodom°

Directed by Xie Tian(B.R.Sky)

China

Pintado

Directed by Gustavo McNair

Brazil

Drive – Nothing is what it seems

Directed by Aditya Pamnani

India

MAHAPRAYAN-The last journey

Directed by Nilesh Karamunge

India

TWALKING

Directed by Lorenzo Gonnelli

Italy

Witch Den

Directed by Travis Zariwny

United States

Varanasi – Beyond Life

Directed by Ayas

United Arab Emirates

Drift

Directed by James Sharpe

United States

Cyborg Odyssey

Directed by Morgan Jones

United States

THE ARTISANS OF KUMARTULI AND THEIR STRUGGLE FOR SURVIVAL

Directed by Dr. Shubhra Basu Aich

India

Disconnections

Directed by Alberto Martín-Aragón

Spain

Class A

Directed by Cameron Moir

United States

Somnambulist

Directed by Ju-Chiang Yang

Taiwan

2

Directed by Marcelo Presotto

Brazil

Seek

Directed by Gui Tensol

Brazil

 

Family / Children Film

High Calorie

Directed by Mehmet Tığlı

Turkey

Little Grey Wolfy. Spring and Icy Drift

Directed by Natalia Malykhina

Norway

The Golden Ball

Directed by AITOR ASPE

Spain

Mortimer’s search for Mr. Fluffy Furr

Directed by Ian Martin

United States

Little Grey Wolfy, Spring and Icy Drift

Directed by Natalia Malykhina

Norway

Ellie, Heart Warrior

Directed by Josh Tran

United States

The Cloud Boat

Directed by Mrittika Goon

Bangladesh

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan & Sophano Van

United States

Lemon & Elderflower

Directed by Ilenia Cotardo

United Kingdom

Buchcha

Directed by Pankaj Kumar

India

Lord Of Hope

Directed by Mitchell Gibson, Tiffany Irvin & Kathy Gibson

United States

Ghostbear

Directed by Paul McDermott

Australia

Madhav – Every Child Needs A Mentor

Directed by Dr. Anil Kumar Mehta

Netherlands

Madwe

Directed by Hindukrishna

India

Don’t Mess with Lucy

Directed by Malcolm Holt

United Kingdom

 

Feature Script

1000 – The Sword in the Stone series (Episode #1: The Druid, the Sword and the Raven)

Written by Guido Maria Giordano

Italy

MOONRACER

Written by Jessi Thind

Canada

KillJoy

Written by Timipre Presley prebor

Nigeria

The Living Soul

Written by Tiffany Irvin

United States

Children of the Dust

Written by John McCarney

United States

Where do the Clouds go?

Written by Serge loan Celebidachi & James Olivier

Romania

The Alliance

Written by Robert L Butler Jr

United States

COPLAND  IN SELF DEFENCE

Written by Jaroslaw Gogolin

United Kingdom

FINDING SUPERMAN

Written by Jessi Thind

Canada

Amuse Me

Written by Shreyas Ayaluri

United States

 

Film on Nature / Environment / Wildlife

Planet Earth 2: Grasslands

Directed by Chadden Hunter

United Kingdom

Araucaria Araucana

Directed by Rémi Rappe & Santiago Serrano

France

The Stolen River

Directed by Krisztina Danka

United States

In The Shadow of Mother Tree

Directed by Jibin James

India

Paradise Nest

Directed by Arif Ahmed

Bangladesh

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Directed by Oliver  Goetzl

Germany

CHANDAN VAN (SANDALWOOD PLANT)

Directed by Santhosh Shetty Kateel

India

Violet and the Wildman

Directed by Krisztina Danka, Ph.D.

United States

THE MAN OF THE TREES

Directed by Andrea Trivero

ITALY

NOOR – QUEEN OF RANTHAMBORE

Directed by PORUS KHAREGHAT

India

Life in the Jungles of Madagascar

Directed by Shravan Regret Iyer

USA

Muthalidam Nokki ( Towards No. 1)

Directed by Arudra

India

Murder on the Reef (2018, FEATURE)

Directed by Allen Dobrovolsky, Alex Fitzwater

Australia

 

Film on Religion 

The Legend of the Lilies

Directed by Mark Nicolosi

United States

Fatima The Ultimate Mystery

Directed by Andres Garrigo

Spain

The Christ in the Village
Directed by Shao Jiajia

China

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by AMAR JYOTI JHA

India

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

Women and Religion in India.

Directed by Disha Arora

India

The Ghost of Tacande

Directed by Antonio Manuel Fernandez Lorenzo

Spain

Our Lady of Altagracia

Directed by Abinadab Alberto

Dominican Republic

The Joy of Devotion

Directed by Krisztina Danka, Ph.D.

United States

Halima

Directed by Iuliia Zakharova

Russian Federation

 

Film on Women 

Nisa

Directed by Barbara S. Müller

Austria

Delaware Shore

Directed by Raghav Peri

United States

S I N A M ( Anger )

Directed by Anand murthy

India

The Visit

Directed by Ashay Vyas

India

Adam’s Ploy

Directed by Komal Ravinuthula

United States

Right to Be Forgotten

Directed by Peta Milan

Portugal

Torment

Directed by Luciana Capla

United States

LIKE DOLLS, I’LL RISE

Directed by Nora PHILIPPE

France

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan & Sophano Van

United States

What Happened to Evie

Directed by Kate Cheeseman

United Kingdom

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Endless?

Directed by Maryam Zahirimehr

Iran

LET ME DANCE

Directed by GERVAIS Laure

Belgium

DESTINIES

Directed by CRISTINA DOBRITOIU & TITI RADOAIE

Romania

The Best Is Yet to Come

Directed by Rohit Gupta

India

Fault Line

Directed by Misa Ogawa

Japan

MUMS SHUT OUT OF JOBS MARKET

Directed by Pj Gambioli

ITALY

Now

Directed by Paul Kelly

United States

SHE

Directed by Philip Rachid

United Arab Emirates

Mehndi & Me

Directed by Laura P. Valtorta

United States

PHIRE PAOWA (TO GET BACK)

Directed by ABESH BANERJEE

India

Ab Mujhe Udna Hai – Let me soar high!

Directed by Suujoy J. Mukerji

India

Chingari

Directed by Tara Jabeen

India

 

Film / Video Poster

Béa Poster

Designed by Bii Niza Cojulun

Mexico

Ruminations Film Poster

Designed by Diego Gomez

United States

 

Film on Disability Issue

Underneath the Sound

Directed by Olga Nikulina

USA

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Dunham Deaf Boy

Directed by Ladan Sahraei

Canada

A Ferry Tale

Directed by Mehmet Tığlı

Turkey

Tutahi

Directed by Marlène Popovic

Australia

MEGHA…A SONG OF SILENCE

Directed by NEERU KHERA & UJJWAL PANDEY

India

A Jolting Morning

Directed by Heather  Ross

USA

Hallowed (Mistigri)

Directed by Fabrice Chiambretto

France

Bus Money

Directed by Eric Berman

USA

 

Free Speech

The History of Everything Circa 1993 to the Present F/K/A Kissy Cousins Monster Babies and Morphing Elvis (The Feature)

Directed by Wayne Keeley

United States

NIB24

Directed by Kaiser Jakob

Austria

100 Years of Freeze

Directed by Assaf Al Rousan

JORDAN

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by AMAR JYOTI JHA

India

 

Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

Steven Berkoff’s Tell Tale Heart

Directed by Stephen Cookson

United Kingdom

Jasper

Directed by Julien Nicaud

Switzerland

Aliens With Knives

Directed by Struan Sutherland & Nicole Steeves

Canada

Lost In Apocalypse

Directed by Sky Wang

China

Unveiling The Horse Demon

Directed by Neal Tan

Philippines

 

LGBT Film

The Carmilla Movie

Directed by Spencer Maybee

Canada

Oh No Pedro

Directed by Annlin Chao

United Kingdom

Killer Unicorn

Directed by Drew Bolton

United States

Ruminations

Directed by Robert James

United States

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

United States

Chrysalis

Directed by Davide Como

Italy

Sadoum

Directed by Christophe Karabache

France

Menage A Trois

Directed by Feather Zhong

United States

Ana

Directed by Debojyoti Lahiri

India

Sketches.

Directed by Suen Yee Ling

Hong Kong

loop

Directed by Texas Black

Germany

The Opaque

Directed by Anish Kunnath

Singapore

A Chest of Drawers

Directed by Maxwell Nalevansky

The Forbidden Love

Directed by Paayel Chouudhury

India

 

Mobile Film

Action Reaction

Directed by Mesut Kalfa

Turkey

“SHORTY” – Exploitation of Childhood in Educated Society

Directed by Nikkhil

India

Swapping

Directed by Abhijit Sinha

INDIA

A Country In Moving Pictures (16MPGSF)

Directed by Arjanmar Rebeta

Philippines

A Gift

Directed by Sarthak Roy

India

Home Alone, Baby Blue

Directed by John e. Kilberg

United States

Yes, I am Mauli

Directed by Suhas Vasant Jahagirdar

India

Fling

Directed by Laurent Ziliani

United States

Brothers

Directed by Jack Ballo

United States

Super Cut Free Way

Directed by Vasco Diogo

Portugal

 

Music Video

FAWN

Directed by Anuk Rohde

Germany

Dianas light and darkness

Directed by Henrik Steen

Denmark

We’re All Mad Here – Marquis Of Vaudeville

Directed by Toby Lawhon, Geneva Arena & David Antunes

United States

Oh No Pedro

Directed by Annlin Chao

United Kingdom

CELLO

Directed by Dora Somrani

United Kingdom

Tere vede ( Music video)

Directed by Manpreet Dhami And Shiv Parkash

India

Soundwire – Dying Sun

Directed by Pedro Wilde

UK

Not That Strong

Directed by Gregory JM Kasunich

United States

To Cradle

Directed by Abhijit Agarwal

India

Vaaykkari

Directed by Arun Nath Kailas

INDIA

The Heart and The Void – A House by the sea

Directed by Daniele De Muro

Italy

I Can Make You Disappear

Directed by Yuval Semo

United States

PSYRUS – Hitcher

Directed by Sergei Filatov & Andrew Komarov

India

PSYRUS – Hitcher

Directed by Sergey Filatov

Russian Federation

I’ve Seen You Drunk

Directed by Bryan McGlothin

United States

Unhappy Holiday

Directed by Anna Haas

United States

PANGEA

Directed by Derek Frey

United States

The Letting Go – Music Video

Directed by Tyler McElrath

United States

“An Englishman in LA. (Mr Boshier)”

Directed by Derek Boshier

United States

Chingari

Directed by Tara Jabeen

India

TWALKING

Directed by Lorenzo Gonnelli

Italy

Wabi Sabi

Directed by Jii Zhang

Japan

Toronto Tabla Ensemble – Faceoff

Directed by Melissa Das-Arp

Canada

Great Expections

Directed by Jakob Kaiser

Austria

FAAGUN (THE DENSITY OF COLOURS)

Directed by Partha Ganguly

India

MUST SURRENDER by ANIQO

Directed by Peter Hönnemann

Germany

Normal Day

Directed by Luca Acito

Italy

The Fourth Kill

Directed by Stephen Brocklehurst and Steven Griffin

United Kingdom

OUT by Matthew Wood

Directed by Michael Knöfler, Laura N. Junghanns

Germany

Chupi Chupi

Directed by Ban Brothers

United States

MOUTH WATER

Directed by Erica Marigliani

United States

Entitas

Directed by Hugo Diego Garcia

France

Too

Directed by Anastasia Lebedeva

United States

Hausla Na Ruthe : The Stories Untold

Directed by Snehasis Das

United States

Seek

Directed by Gui Tensol

Brazil

Chingari

Directed by Tara Jabeen

India

 

Narrative Feature 

Mind Games

Directed by Charles Mawungwa

Zimbabwe

Octave

Directed by Serge Ioan Celebidachi

Romania

The Age Of Imitation

Directed by Mark Day

Australia

GAON

Directed by Gautam Singh

Qatar

INDIGO LAKE

Directed by MARTIN SIMPSON

Australia

Du Satin Blanc

Directed by Gloria Rodenas

France

The Radicalization of Jeff Boyd

Directed by Uwe Schwarzwalder

Switzerland

Elvis Walks Home

Directed by Fatmir Koci

Albania

TOTEM

Directed by Jakub Charon

Poland

Ghoul Scout Zombie Massacre

Directed by Eric Eichelberger

USA

The Incantation

Directed by Jude S. Walko

USA

KILIKIS..THE TOWN OF OWLS

Directed by Azlarabe  Alaoui

Morocco

Miracle of Christmas

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

ADAVI

Directed by Velmurugan Periavan

India

Paradise

Directed by Autumn Wang

USA

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Central Bloc

Directed by Michel Finazzi

Switzerland

Call Me Brother

Directed by David Howe

USA

Nupur

Directed by Ranadeep Sarkar

India

LORIK

Directed by Alexey Zlobin

Armenia

Lost In Apocalypse

Directed by Sky Wang

China

THE HEART OF HADIAH TROMP

Directed by Erik de Bruyn

Netherlands

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

Indiecency

Directed by Jody Weinman

United States

Drive

Directed by Shadow C. LaValley

USA

KADHA PARANJA KADHA

Directed by Dr.SIJU JAWAHER

India

‘AK-ZIL’

Directed by HAN JO LEE

South Korea

Path of Egress

Directed by Vincent Baran

United States

Top Coat Cash

Directed by David Tittone

United States

THE DEVOTED

Directed by Pozsgai Zsolt

Hungary

Mr.Bangladesh

Directed by Khijir Hayat Khan

BANGLADESH

2

Directed by Marcelo Presotto

Brazil

PAARANE

Directed by Shreelesh S Nair

India

Eclipsed

Directed by ADITYA CHOWDHURY

India

The Portrait

Directed by Christophe Leclaire

France

One Of These Days

Directed by Nadim Tabet

Lebanon

Drinking Water

Directed by Greg W. Locke

United States

Karen or Bust

Directed by Don Rittner

United States

Quintessential The Movie

Directed by Sammie Johnson

United States

PORNOMOCHI

Directed by KOUSHIK KAR

India

The Broken Key

Directed by Louis Nero

Italy

NAWAL THE JEWEL

Directed by RENJILAL DAMODARAN

India

Melody of Ceylon

Directed by Arvind Appadourai

France

The Turtle and the Sea

Directed by Marek Budzynski

United Kingdom

Behind the Mirror

Directed by Dietmar Gamper & Linda Roehl

Italy

Devil (Maupassant’s Le Diable)

Directed by Kshitij Sharma

India

Amruthavahini

Directed by Narendra babu

India

Baokchambab

Directed by Manish Sharma

Cambodia

KINTU…..GALPO NOY(BUT…IT’S NOT FICTION)

Directed by PABITRA GOSWAMI

India

SATANTYRA

Directed by Shahaji Kamble

India

 

One Minute Film

Cut Off

Directed by Ryan Cauchi

Australia

The Holiday Shopper

Directed by Karunakaran TK

United States

Shadows

Directed by Rafael de Carvalho

Brazil

NASTY WATER!

Directed by Frank Luchs

Switzerland

traum(A)novelle

Directed by Francesco Faralli

Italy

A believer

Directed by Kenta Crisà

Italy

Wake Up Call

Directed by Harshal Alurkar

India

“IM”BALANCE….??

Directed by MANISHA GUPTA

India

 

Performing Arts

ALIEN CITIZEN: An Earth Odyssey

Directed by Sofie Calderon

United States

PANGEA

Directed by Derek Frey

United States

The Pitts Circus Family

Directed by Ken Fanning

Ireland

Put That Away and Talk To Me

Directed by Avi Mazliah

Israel

 

Photography 

Mudra of Strength

Photographer Ed Benkowski

United States

Miss Universe 2017

Photographer Ricardo Soto

United States

Black Iced Nature

Photographer Josephine Kilger

Germany

Il Solenne Ingresso

Photographer Robin Yong

Italy

China

Photographer  Emma Sywyj

United Kingdom

The Pedestrians

Photographer Daniel chan

Australia

City Lights

Photographer Daniel Chan

Australia

For Right and Justice

Photographer Daniel Chan

Nicaragua

 

Postmodern Film

IN THE FURY! (If a Peacock Screams)

Directed by John Fireman

USA

Memories

Directed by Takamasa Iwasaki

Japan

My Home

Directed by Reiji Ooba

Japan

The Pitts Circus Family

Directed by Ken Fanning

Ireland

Sonia’s Story

Directed by Guarnieri Lorenzo

Italy

The Longneck Goodbye

Directed by Creighton Satterfield

United States

An Awakening

Directed by John Seddon, Vaibhav Kaul

United Kingdom

The Forest

Directed by Viktor Gasic

Germany

The Modern Mom

Directed by Alisa Pien

Thailand

 

Short Script

The Crowd

Written by Zhe Zhang

USA

Game of Life

Written by Timothy Mendonca

United States

Predicament

Written by Varunn Pandya

United States

The Castle

Written by Rajoshi Seth

India

Paradigm Shift

Written by Katherine Fitzgerald
Canada

Suicide 101

Written by Randy Zuniga

United States

The House

Written by Varunn Pandya

United States

 

Silent Film

Biology

Directed by James Porter & Hanni Witt

Australia

The Drone Master

Directed by Sébastien Duhem

France

N

Directed by Iacopo Di Girolamo

United Kingdom

The Anniversary

Directed by Ezzie Yildiz

USA

Magdalena’s File

Directed by Konrad Bogusław Bach

Germany

Perspective

Directed by Adinath Kothare

India

Chrysalis

Directed by Davide Como

Italy

ADAVI

Directed by VELMURUGAN PERIAVAN

India

Semantics

Directed by Aroop Dwivedi

India

“As the Earth Turns”

Directed by Richard H. Lyford

United States

Help Wanted

Directed by Mac Estelle (Michael Madden)

United States

The Bag

Directed by CV Ramana

India

 

Student Film

Nirvana of Sodom°

Directed by Xie Tian(B.R.Sky)

China

The Dark room

Directed by MORGANE SEGAERT

France

Electric Piya – Love story of a bulb

Directed by Mayank Pawar

India

Ostoja Will Move Your Piano

Directed by Sandra Mitrovic

Serbia

Mortimer’s search for Mr. Fluffy Furr

Directed by Ian Martin

United States

Wrestling Dreams

Directed by Eveliina Pasanen

Finland

(A)neethi

Directed by Sriram KanchanaThangaraj

India

Life Ink

Directed by YenJu Wu

Taiwan

Frozen heart

Directed by Tharindu Lokuarachchi

Sri Lanka

Mariposas

Directed by Adrian Carey

United States

Orukkam

Directed by Sankar G

India

Palayan

Directed by Manvi Duggal

India

A Lucky Man

Directed by Anna Gutto

United States

The Bunny

Directed by Ruochen Zhao

United Kingdom

Lemon & Elderflower

Directed by Ilenia Cotardo

United Kingdom

NO ACCENT

Directed by Ilanit shlosberg moreno

Israel

The Girl In The Blue Bra

Directed by Ayesha Abouelazm

USA

UNBOUND / Letter of Hope

Directed by W. Rohit

India

Departures

Directed by Nicolas Morganti Patrignani

Italy

Portrait Of Eva

Directed by Klim Tukaev

Russian Federation

Lalo’s House

Directed by Kelley Kali

United States

Where To?

Directed by Lidija Špegar

Croatia

LA CERI-SE

Directed by Bruna Arbex

Canada

Frontier Wisdom

Directed by Jenna Caravello

United States

Resilient

Directed by Aloiz Krisak

Canada

Marsyas

Directed by Peter Gordon Armstrong

Germany

A Beautiful Dawn

Directed by Ahmed Ferchichi

Tunisia

The Maybank

Directed by Junior Day

United Kingdom

Valencia

Directed by Chris Paraskevas

Australia

The Dancer Girl

Directed by Yokeena  Jamat

USA

Scratches on the Caged Floor

Directed by Ragini Bhasin

USA

Evan, a survivor’s story

Directed by Rafiqfuad Yarahmadi

United Kingdom

The Modern Mom

Directed by Alisa Pien

Thailand

Boy Gets Eaten

Directed by Sebastian Lagerkvist

Norway

STAY

Directed by Indresh Singh and Rishabh Nayan

India

Kuch Der Aur

Directed by Anurag Kawatra

India

IRY

Directed by Anna Niebert & Maurice Miller

Austria

Red in The Woods

Directed by Atharva Kharkar

United States

Seven Years Ago

Directed by Islam Badr

Turkey

The Little Goddess

Directed by Gauri Adelkar

India

The Hum

Directed by Leonardo Lenzini

ITALY

Trapped

Directed by Mohamed Maged

United States

Heroes

Directed by Archie Zhang

Canada

All I know about friendship

Directed by Léa Julienne

France

Lady Labyrinth

Directed by Jo Pratta

United States

The Dancer

Directed by Everett Sokol

Canada

Patiently Faithful

Directed by Vikas Patel

United States

500 Rupees

Directed by Shashwat Gandhi

India

Parallax
Directed by Aline Magrez

Belgium

The Firefox Guardian

Directed by Gunjan Menon

India

Cyborg Odyssey

Directed by morgan jones

United States

Y

Directed by Gina Wenzel

Germany

Refraction

Directed by Daniil Demidov

Russian Federation

My Dear Friend

Directed by Kevin Shadrach

India

Stand Sure

Directed by Gerard Mulvany, Danica Wild

Australia

Flight mandatory

Directed by Azizullah Haidari

Afghanistan

The Republican Movie

Directed by Jon Navarro

United States

Four days in the hospitality of the Al Ghiwane people

Directed by Khalid Mokadmine

Morocco

BINODINI

Directed by Mallika Subramanian

India

The Shadows Await

Directed by Tomas Stark

Sweden

Benazir

Directed by Hardik Aswani

United States

Shraddha

Directed by Jasraj Padhye

India

The Projection

Directed by Oleksandr Herasymenko

Ukraine

The Form

Directed by

United States

RIGOR MORTIS

Directed by Chandrika Abhang

United States

SAFFRON ASH

Directed by Sidharth Harikumar

India

Oedipus Complex

Directed by Lok Kwan Woo

Ik Taara Hor

Directed by Gurbaaz Maken

India

Pangu

Directed by Yijun Wang

United States

MUSALSAL

Directed by UDDIPTA DUTTA

India

To Be Eaten

Directed by Islam Badr

The Glimpse

Directed by Chandrika Abhang

India

Miss Kataria

Directed by Alyssa Bhikha

New Zealand

Naresh

Directed by Tuhin Basu

India

CHINNA

Directed by Vishnu Vardhan Babu Ponna

India

Dhachka

Directed by Devik Rathod

India

Turritopsis Dohrnii

Directed by Kazim Fayad

Lebanon

 

Television / Pilot Program or Series 

Order of The Dragon

Directed by David O´Connor

Angola

Breakfast in Bangalore

Directed by Mike Fontana and Ashwin Koushan

India

SomeWhen

Directed by Neil Enock

Canada

Breakers : Saving Harper Ross

Directed by Chason Laing

United States

Conversations with Solomon: Exploring Human Motivation
Directed by Stephen James

United States

Trotsky

Directed by Alexander Kott and Konstantin Statskiy

Russian Federation

#JustBlack

Directed by Deondra Edwards

USA

You Feel Me?

Directed by Laura P. Valtorta

United States

Confused

Directed by Jesse Salto

USA

The Pointe

Directed by Vishnu Prasad

United States

Charlie Bee Company

Directed by Ashley Scott Davison

United States

Turritopsis Dohrnii

Directed by Kazim Fayad

Lebanon

 

Trailer / Teaser 

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan & Sophano Van

United States

The flying of Leaves ( IL VOLO DELLE FOGLIE)

Directed by FABIO TERIACA

Australia

viva la vida – a travel Cinematic by DanielChanFilms (Trailer)

Directed by Daniel Chan

China

Angels Never Cry

Directed by Lok Kwan woo

United States

MMA – Never Surrender

Directed by Gerald J. Godbout III

United States

Salty Memory

Directed by Orwa Alahmad

France

Love in Kilnerry (Trailer #2)

Directed by Daniel Keith

United States

The uncanny theory

Directed by Luiz Fernando Rohenkohl

Brazil

Adam’s Ploy

Directed by Komal Ravinuthula

United States

The Astronot

Directed by Tim Cash

United Kingdom

 

Travel Film 

Namibia

Directed by Matthieu Vinel

France

Breathe Meghalaya

Directed by Jatin Bajaj

India

Overland: Islam Roads

Directed by Filippo Tenti, Giuseppe Tenti

Italy

Going Home

Directed by G D Jayalakshmi

United Kingdom

A PLACE CALLED MUSTANG

Directed by Santanu Ray

India

 

Treatment / Synopsis 

The Tournament

Written by Andrew Delannoy

Australia

Shiva

Written by Rakesh Dasgupta

United States

Mirza’s Friend Ghalib – Synopsis

Written by Anupam Sen Gupta & Abhijit Sengupta Bappa

India

Real Love

Written by Robert L Butler Jr

United States

The Migratory Flight Of The Birds

Written by Alejandra Bitran

Chile

 

Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and

360° Video (Any length) 

The Green Line

Directed by Ioannis Bekiaris & Alexis Mavros

Cyprus

HONG KONFUSION

Directed by Sebastiano Vitale

Italy

Jasmine Village – VR short film

Directed by Ramya Shanmugam

India

Plomo – Journey of a Bullet

Directed by Giulia Jimenez

United States

Somnambulist

Directed by Ju-Chiang Yang

Taiwan

RocketMan 360

Directed by Millo Simulov

Romania

The Train Hamasen

Directed by Kuan Yuan LAI

Taiwan

Dragonfly

Directed by Jayesh Pillai

India

Dawn Land

Directed by Scott Gorman

United Kingdom

Normal Day

Directed by Natasha Babenko, Aayushman Pandey, Alexia Kyriakopoulus

United States

 

Web & New Media

Nemausus

Directed by Quentin Uriel

France

Good Cop Black Cop

Directed by Ashley Karp & Alejandro Etcheagaray

United States

Quantum Earth

Directed by FREDERIC EGER

Israel

Who is Vanessa? (Quem é Vanessa?)

Directed by Rafael de Carvalho

Brazil

A Brazilian Test

Directed by Antonio Silva Matos

Brazil

Monstrosity

Directed by James Rowlins

Singapore

Blue Collar Hustle

Directed by Alonge Hawes, Geoffrey Henderson

United States

The Wonderful World of Hunter Wood

Directed by Stephen Kurowski

United States

ROMEOS

Directed by ARUN MITHRAN

India

Vieux Jeu

Directed by Quentin Fabiani

Canada

 

Women’s Film 

Eternal resonance

Directed by Solovieva Indira

France

The Reprogramming of Jeremy

Directed by Gail Wagner

USA

LIKE DOLLS, I’LL RISE

Directed by Nora PHILIPPE

France

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan & Sophano Van

United States

Ana

Directed by Manuela Berlanga

Brazil

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Tashi

Directed by Shilpa Krishnan Shukla

Singapore

‘Eighty and Counting’

Directed by Lina Chaplin

Israel

New Girl

Directed by Neha Maheshwari & Ankit Sharma

India

The Boys Room

Directed by Pearlina Malik

India

On the Fence

Directed by Luciana Caplan

United States

Lefty Lucy

Directed by Kelly Thompson & M.C.Nowell

United States

I REMEMBER…

Directed by Geeta Lal Sahai

India

Moon Rabbit

Directed by Kae Ho

Japan

Late

Directed by Robyn Fox

United Kingdom

PHIRE PAOWA (TO GET BACK)

Directed by ABESH BANERJEE

India

DESTINIES

Directed by CRISTINA DOBRITOIU, TITI RADOAIE

Romania

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

A Sari for Pallavi

Directed by Kate Chamuris

United States

BIRTH

Directed by OZLEM ALTINGOZ

United States

The Riddle  –  Feature Length Movie

Directed by Georgia Chioni

Greece

Du Satin Blanc

Directed by Gloria Rodenas

France

The Birth of Venus

Directed by Melano Sokhadze, Aidan Büchi

Switzerland

THE ARTISANS OF KUMARTULI AND THEIR STRUGGLE FOR SURVIVAL

Directed by Dr. Shubhra Basu Aich

India

Meerkat Moonship

Directed by Hanneke Schutte

South Africa

It’s a Flawed Circle

Directed by Alessia Vegro

Italy

Birth-The Dance of Life-

Directed by Arisa Wakami,Bak Ikeda,Hirofumi Ohashi

Japan

The Dark room

Directed by MORGANE SEGAERT

France

 

Young Filmmaker 

The Water Bottle’s Adventure

Directed by Robert Macartney

Canada

Milky way

Directed by Adam Onishi

Sweden

“E”

Directed by Ember Crowley

United States

Paint over Gentrification

Directed by Se Eun Kim

Korea, Republic of

Brain Soup

Directed by Mark Cohen

United States

Mirrorcide

Directed by Mara Cracaleanu

Romania

Stalk Her

Directed by Ben Carter

United States

Simulant

Directed by Natalie Paton

Canada

Determination

Directed by Anna Tkebuchava

United States

OVERDOSE

Directed by Emre Yapici

Turkey

Ojalá

Directed by George Hawke

United States

House Detention

Directed by Dominik Saal

Germany

PUSTAK

Directed by SWADHAA R SINGH

India

Total Solar Eclipse

Directed by Mathias Foster

United States

 

Short Film 

Monstrosity

Directed by James Rowlins

Singapore

About Patience

Directed by Till Gmuer

Switzerland

Eyes in the night

Directed by GAND Christophe

France

Sin Cielo

Directed by Jianna Maarten

United States

Bea

Directed by José Esteban Pavlovich Salido

Mexico

Perspective

Directed by Adinath Kothare

India

Tell Him

Directed by Virginia Bach

France

Henningsson!

Directed by Lina Engborg

Sweden

The ribbon on the Kite

Directed by Gianlorenzo Albertini

United States

S I N A M ( Anger )

Directed by Anand Murthy

India

SLOWPLAY

Directed by Thomas Gailhard

France

Mia and the owl

Directed by Constantin Müller

Germany

LAKSH

Directed by Jennifer  Rosen

United Kingdom

Scratch

Directed by Danielle Boesenberg

Australia

Soch

Directed by sumit kumar

India

Sandwich

Directed by Lorand Banner Szucs

Hungary

Right to Be Forgotten

Directed by Peta Milan

Portugal

Whales the shortfilm

Directed by Nora Jaenicke

Italy

KITAAB

Directed by Kamlesh K Mishra

India

Kaala Gubbara

Directed by Jeetu R Mhatre

India

Behind the Dream

Directed by CHIH-YUAN LU

Taiwan

Preta Hustle

Directed by Sümber liu

Hong Kong

Drishtti

Directed by Jass Khera

India

A Day With Frankenstein

Directed by Josh De Sousa

USA

MUKTI  the wrong way

Directed by MANISH GHOSH

India

Alone

Directed by Antoine Laurens

France

Memories of a Saint in August

Directed by Samuele Portera

Italy

Notes

Directed by Aashish D’Mello

India

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan & Sophano Van

United States

ROSHAM

Directed by Vishnu Dev

India

Left Behind

Directed by Anusha Rao

United States

THE SUICIDE COMPANY PVT LTD

Directed by JEHANGIR IRRONI

India

Number Two

Directed by Devvrat Mishra

India

Expectations

Directed by Manish kumar Pran

India

Until we meet again

Directed by Tetsuya Okabe

Japan

The Camel Boy

Directed by Chabname  Zariâb

France

Agony

Directed by Hammad Sheikh

United Arab Emirates

Ankahee(The Unspoken)

Directed by Farhan Khan

India

Rain Host

Directed by Nirmalya Majumder

India

The Nixie

Directed by Julia Bui Ngoc, Mai Bui Ngoc

Poland

JIEJIE

Directed by Feng I Roan

United States

ABANDONED (Let it be there)

Directed by Vishmayan Banerjee

India

New Girl

Directed by Neha Maheshwari, Ankit Sharma

India

Eviction

Directed by Lewis Clements

United Kingdom

CADUCEA

Directed by Belgium

Sigh

Directed by Hermano Beaumont

Brazil

Ashariri.. O..!

Directed by RUDRANATH BANERJEE

India

Impressions
Directed by sankalp rawal

India

PIECE OF MIND

Directed by Sandeep Mukherjee

India

Empty lot

Directed by Kim Sung Kyu

Korea, Republic of

Illusion

Directed by Mohammad Farahani

Iran, Islamic Republic of

Lord Of Hope

Directed by Mitchell Gibson, Tiffany Irvin, Kathy Gibson

United States

The Ageless

Directed by Manthan Kanani

India

Sketches.

Directed by Suen Yee Ling

Hong Kong

RENUKA

Directed by SENTHAMIL S.

India

Tale Of A Man Who Whispered To Flowers

Directed by Israel Ekanem

Canada

The Master of Cuchillo

Directed by Rodrigo Sebastian Gonzalez

Mexico

Blood and Chalk

Directed by Finn Higgins

Canada

Tupelo

Directed by Cody Walker

USA

Consequential Matters

Directed by Ali Matlock

USA

Awakening

Directed by Serge Riedner

USA

Team Teenettes

Directed by Brian Morelan, Bianca Poroliseanu

Canada

Her Words

Directed by Soumadeep Sen

India

The Sweet Death

Directed by Luca Di Molfetta

Italy

Upohaar

Directed by Roopam Choudhury

New Zealand

Conquer the World

Directed by Federico Del Buono

Italy

Autumn Leaf

Directed by Kshitij Kumar Pandey

India

BURMA EXPRESS

Directed by Kanakaraj Balasubramanyam

India

Marwa

Directed by Tara Jabeen

India

my home

Directed by Reiji Ooba

Japan

Aji

Directed by Anastasia Berezovsky

United Kingdom

Low

Directed by Daniel Bogran

United States

DEVAHANTA

Directed by vaibhav budhiraja

India

2 A.M.

Directed by Rajul Kumar

India

The Crime

Directed by Prashanth Vallur

India

PHIRE PAOWA (TO GET BACK)

Directed by ABESH BANERJEE

India

MAAT

Directed by Sonam Misra

India

Belladonna

Directed by Brett Mullen

United States

SAKURA

Directed by Jii Zhang

Japan

Lost and Hound

Directed by Jagdish Mishra

India

Definetly Soy

Directed by Ruben Zaccaroni

United States

Short/Experimental Film

Directed by Susana Weingarten

United States

Rotwang

Directed by Steven Kowal

United States

A Lifetime Older

Directed by Geo Leros

Ukraine

Katran

Directed by Prem Singh

India

Furryland.

Directed by Ian Morgan, Nic Eve

South Africa

Saved by Grace

Directed by Brandan Haskell

United States

The Rabbit

Directed by Lana Vlady

Italy

#VintageLove

Directed by AMBAR CHAKRAVARTY

India

Temporarily Disconnected

Directed by Hamad Saghran

UAE

One Last Spin

Directed by Ali Matlock

United States

BAMBI, the antimovie

Directed by Gilles Legare

CANADA

Hausla Aur Raste

Directed by Roshan Bhondekar

SPAIN

Headway

Directed by Camila Rizzo

United States

The conversion

Directed by Katrin Butt

Austria

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

TYSON

Directed by SANJAY BHATIA

India

Sound of Silence – Born severely deaf

Directed by Philippe Woodtli

Switzerland

Siddhartha

Directed by Avijit Roy

India

SHUNYA

Directed by Divyank Agrawal

India

Eden’s Premises

Directed by Germain Le Carpentier

France

Trapped

Directed by Mohamed Maged

United States

Oodal

Directed by Mahesh Chakravarthy

India

PRETTY PRETTY PRISON

Directed by Amanda Spencer

United States

Jack

Directed by Daniele Nicolosi

Italy

GIVE + TAKE

Directed by Armand Hamouth

Canada

NIRLIPTA (DETACHED)

Directed by ANAMITRA SARKAR & AKASH CHATTERJEE

India

Joss

Directed by Gilles Graveleau

France

Sare Jahan Se Accha
Directed by Gurprasad Singh

India

FIRST SIN

Directed by Vineed Menon

India

7 Minutes

Directed by Govind Chandran

United Kingdom

The Unusual Suspects

Directed by Sam  Murray

USA

The Crushes

Directed by Eugenii Baranov

Russian Federation

On the Other Side

Directed by Yuanhao Du

USA

Tales of the Circle Keys

Directed by Kurt Kaminaka

USA

The Cornered

Directed by Subhasis Das

India

High Calorie

Directed by Mehmet Tığlı

Turkey

A Christmas Carol

Directed by Luca Vecchi

Italy

BONDING  (BANDH)

Directed by Rahul Punday

India

Shameless

Directed by W. Keith Gomes

India

The Birth of Venus

Directed by Melano Sokhadze, Aidan Büchi

Switzerland

Epilog

Directed by David Reynie

United States

Ode To An Urn

Directed by Zak Mir

United States

121 – Ondrum Irandum Ondru

Directed by Yuvaraj Krishnasamy

Malaysia

Love at the End of Earth

Directed by Evan Morton

United States

Master Plan

Directed by Rahil Vadsariya

India

Kingdom of Bliss

Directed by Malachi Whitten

United States

Courage

Directed by Jean-Luc Julien

Germany

YATHI

Directed by Sunil Subramanian

India

The oak Tree

Directed by Yiannis DOP

Lebanon

ADWAITA

Directed by Manwar Rana

India

RUMET

Directed by Kamiran Betasi

Iraq

Jhumki

Directed by Anuja Kapoor

India

PRAYER

Directed by Gamzat Aminov

Russian Federation

The Last Page – An Intruder in my mind

Directed by Vishal Wakchaure

India

YAKSHI

Directed by Vijendra Bhambhani

India

Banoffee Pie

Directed by Inderjit Bansel

India

Thiru’s Manggai

Directed by Viknish Lokarag Asokan

Malaysia

Home

Directed by Margherita Catalani

United Kingdom

CASUAL TALK

Directed by Ramesh P Kumar

India

Savaari (The Ride)

Directed by Balaji SBR

India

In Loving Memory…

Directed by Chandradeep Das

India

Touch me not

Directed by Harri prakash.M

India

Studio

Directed by Jer Sklar

United States

No Wonder!

Directed by Anjani K Pandey

United States

THE REHABILITATION

Directed by NAVARAJ R S

India

The blood

Directed by Sergi Rubió

Spain

Silence

Directed by Sergi Rubió

Spain

A Shadow on my Path

Directed by Sergi Rubió

Spain

Indian Salmon

Directed by Arsila Zaidi

India

Troubles

Directed by Yassin Bouhaïk

France

Diva

Directed by Maggie Levin

United States

Chimes

Directed by Jannine Benkhardt

Ireland

A bullet – Sam’s confession

Directed by Tsai Tsai

Taiwan

Mon Coeur Greenland ( 2018 )

Directed by Andrii Andreiev, Olga Andreieva

Ukraine

Max

Directed by mr. Bouhaïk

France

Roadside Assistance

Directed by Ali Matlock

USA

Motherland

Directed by vivek narang

India

Kommando 1944

Directed by Derek Quick

United States

Closure

Directed by Kevin Austra

United States

plate of love

Directed by RONAK SHARMA

1up

Directed by Shreyas Ayaluri

United States

Hiraeth

Directed by Teeshay

United States

Mother

Directed by Samiron

India

Sleepless

Directed by Christian Ludwig

Germany

The doGs Illusion

Directed by Mashroor Parvez

Bangladesh

Icons

Directed by Ronnie Cramer

United States

 

Direction 

2

Directed by Marcelo Presotto

Brazil

Top Coat Cash

Directed by David Tittone

United States

Animal

Directed by Henry Young

Australia

Antahkaran (The internal sense)

Directed by Partha Paul

India

BIRTH

Directed by OZLEM ALTINGOZ

United States

About Patience

Directed by Till Gmuer

Switzerland

The Pitts Circus Family

Directed by Ken Fanning

Ireland

Dianas light and darkness

Directed by henrik steen

Denmark

You and Me

Directed by Mrigank Dubey

India

The ribbon on the Kite

Directed by Gianlorenzo Albertini

United States

S I N A M ( Anger )

Directed by Anand murthy

India

Adam’s Ploy

Directed by Komal Ravinuthula

United States

Love at the End of Earth

Directed by Evan Morton

United States

A World of Contradictions

Directed by Chaaritha Dheerasinghe

United States

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Directed by Oliver  Goetzl

Germany

Torment

Directed by Luciana Caplan

United States

Sergiu Celibidache’s Garden

Directed by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Directed by Luciana Caplan, Sophano Van

United States

Left Behind

Directed by Anusha Rao

United States

Rain Host

Directed by Nirmalya Majumder

India

Lost In Apocalypse

Directed by Sky Wang

China

AHMAD MARYAM

Directed by SALEH JAMAL EDDIN

Sweden

Tale Of A Man Who Whispered To Flowers

Directed by Israel Ekanem, Monica G. Bell

Canada

A bullet – Sam’s confession

Directed by Tsai Tsai

Taiwan

PIECE OF MIND

Directed by Sandeep Mukherjee

India

On the Fence

Directed by Luciana Caplan

United States

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

Devil (Maupassant’s Le Diable)

Directed by Kshitij Sharma

India

Low

Directed by Daniel Bogran

United States

TWALKING

Directed by Lorenzo Gonnelli

Italy

AB MUJHE UDNAA HAI – Let me soar high

Directed by Suujoy J. Mukerji

India

Kommando 1944

Directed by Derek Quick

United States

I Am The White Tiger

Directed by Lei Chiu

Hong Kong

BURMA EXPRESS

Directed by Mithun Balaji

India

 

Cinematography 

The Pitts Circus Family

Cinematographer Andre Schmid

Ireland

Dianas light and darkness

Cinematographer

Denmark

F A L L

Cinematographer Vigil Bose

United States

S I N A M ( Anger )

Cinematographer Saravanan Natarajan

India

BAMA

Cinematographer Himalay Debnath

India

The Radicalization of Jeff Boyd

Cinematographer Brian Pinkus & Uwe Schwarzwalder

Switzerland

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Cinematographer Oliver  Goetzl

Germany

Torment

Cinematographer Sophano Van

United States

Famous Little Girls
Cinematographer Sophano Van

United States

Benazir

Cinematographer Sathish Shankutty

United States

Lost In Apocalypse

Cinematographer Xiaowei Wang

China

ABANDONED (Let it be there)

Cinematographer Prithish Ghosh

India

Somewhere In Their Heads

Cinematographer Gregg Houston

United Kingdom

I Am The White Tiger

Cinematographer Thomas Sandfield

Hong Kong

HINOIRINOKAZE  -Wind of sunset-

Cinematographer Takehiku Tamiya

Japan

Antahkaran (The internal sense)

Cinematographer Partha Paul

India

 

Editing 

The Pitts Circus Family

Edited by Stuart Sloan

Ireland

Sin Cielo

Edited by Aashish D’mello

USA

S I N A M ( Anger )

Edited by Deepak Bhojraj

India

The Radicalization of Jeff Boyd

Edited by Uwe Schwarzwalder

Switzerland

Avernus

Edited by Alberto Martín-Aragón

Spain

Dreamless

Edited by Norbert Porkoláb

Hungary

A World of Contradictions

Edited by Kiyanoush Jahaandideh & Roberto H. Roquer

United States

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Edited by Oliver  Goetzl

Germany

Notes

Edited by Aashish D’Mello

India

Torment

Edited by Sophano Van

United States

Sergiu Celibidache’s Garden
Edited by Serge Ioan Celebidachi

United Kingdom

Famous Little Girls

Edited by Sophano Van

United States

Lost In Apocalypse

Edited by Frederick J. Chen

China

2

Edited by Marcelo Presotto

Brazil

I Am The White Tiger

Edited by Jason Calhoun

Hong Kong

JIEJIE

Edited by Zekun Mao

United States

 

Sound Designing 

The Pitts Circus Family

Sound Designed by Michael McNulty

Ireland

S I N A M ( Anger )

Sound Designed by Sampath Alwar MPSE

India

Torment

Sound Designed by Ben Winwood

United States

Sergiu Celibidache’s Garden

Sound Designed by Herve Poissonnier

United Kingdom

Lost In Apocalypse

Sound Designed by Nathan Ruyle

China

Max

Sound Designed by Swan le Minh Loc

France

PIECE OF MIND

Sound Designed by Alok De

India

Team Teenettes

Sound Designed by Evan Matthiesen

Canada

Burning Crows

Sound Designed by Cheng-Hsien Yu

Taiwan

Pari and Pinocchio

Sound Designed by Sukanya Ghosh

India

 

Actor 

Monstrosity

Actor Jack Hyde

Singapore

About Patience

Actor Noah Howald

Switzerland

Lost Innocence

Actor Noah Howald

United States

To Feel Human II

Actor Christian Bulich

United States

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Uwe Schwarzwalder

Switzerland

Only God Knows

Actor Sunny Dhillion

United Kingdom

Soch

Actor Amaan Asif

India

The Reprogramming of Jeremy

Actor Sean Wagner

United States

Your enemies are closer

Actor Manuel Sonnleitner

Austria

A World of Contradictions

Actor Bobby Coyne

United States

Tashi

Actor Charan Singh

India

Tale Of A Man Who Whispered To Flowers

Actor Scott Stephenson

Canada

On the Fence

Actor Michael Mantone

United States

REBIRTH (PUNARJANAM)

Actor AMAR JYOTI JHA

India

Definetly Soy

Actor George Zouvelos

United States

written by?

Actor Sabyasachi Chakrabarty

India

2

Actor Naomi Nero

Brazil

 

Actress 

The Pitts Circus Family

Actress Amelie Webster

Ireland

Sinam (Anger)

Actress Sai Dhanshika

India

Béa

Actress Catalina Zavala

Mexico

The Radicalization of Jeff Boyd

Actress Yessica Sanchez

Switzerland

Thendral Vandhu Theendum Bodhu (The Breeze that sparks a feeling..)

Actress Jaqlene Prakash
India

Love at the End of Earth

Actress Katie Oliver

United States

Eternal Resonance

Actress Ratledge Théa

France

The Reprogramming of Jeremy

Actress Emily Ciuffetelli

United States

F A L L

Actress Sindhu Nair

United States

Torment

Actress MELINDA DEKAY

United States

Dum Dum Dumroo

Actress Sanaya Irani

India

Famous Little Girls

Actress Melanie Caplan

United States

Aliens With Knives

Actress Holly Stevens

Canada

Tashi

Actress Tania Mukherjee

India

AHMAD MARYAM

Actress Hoda Alhallak

Sweden

PLANCHETTE

Actress Basabdatta Chatterjee

India

Conquer the World

Actress Vanessa Montanari

Italy

Team Teenettes

Actress Jennifer Elle Cannon

Canada

PHIRE PAOWA (TO GET BACK)

Actress SANANDA

India

Now

Actress Judith Roberts

United States

Delaware Shore

Actress Emily Mckinley Hill

United States

YATHI

Actress  Yami

India

Aakashee Pullover

Actress  Aloknanda Roy

India

my home

Actress Reiko Konishi

Japan

Pari and Pinocchio

Actress Anurita Jha

India

The Riddle  –  Feature Length Movie

Actress Vicky Driva

Greece

 

Best Supporting Actress 

The Pitts Circus Family

Actress Amelie Webster

Ireland

S I N A M ( Anger )

Actress Bidita Baag

India

The Radicalization of Jeff Boyd

Actress Zarina Tadjibaeva

Switzerland

A World of Contradictions

Actress Kate Bolshakova

United States

Famous Little Girls

Actress Isabella Fowler

United States

AHMAD MARYAM

Actress Hoda Alhallak

Sweden

 

Best Supporting Actor 

The Pitts Circus Family

Actor Bronte Webster

Ireland

SLOWPLAY

Actor Malcolm Conrath

France

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Joerg Reichlin

Switzerland

Famous Little Girls

Actor Michael Joseph

United States

Tashi

Actor Sai Pogaru

India

A bullet – Sam’s confession

Actor Bing-Hua Wu

Taiwan

Team Teenettes

Actor Leon Potter

Canada

NIRLIPTA (DETACHED)

Actor ANAMITRA SARKAR

India

Closure

Actor Eric Francis Melaragni

United States

 

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – December 2018

FILMS OF THE MONTH – DECEMBER 2018

 

 CATEGORY: AMATEUR FILM

 

BEST AMATEUR FILM

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

 

CATEGORY: FILMSCORE – SOUNDTRACK

 

BEST FILMSCORE – SOUNDTRACK

RWANDA film soundtrack

Scored by Davide Caprelli

Italy

 

CATEGORY: PRODUCER

 

BEST PRODUCER

BIRTH

Produced by OZLEM ALTINGOZ

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sare Jahan Se Accha

Produced by Rishabh Puri

India

 

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

 

BEST COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

Alpha Browser Commercial

Directed by Yao Yu

United States

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

 

BEST DEBUT FILMMAKER

APPINESS

Directed by Eli Batalion

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Different Being

Directed by Rosario Brucato

Italy

 

OFFICIAL SELECTION

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

BEST DOCUMENTARY FILM

Looking Through The Bamboos

Directed byMauraya Sharma

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Tax Evasion: A Greek National Sport

Directed byKelly Sarri

Greece

American Hasi

Directed byLaura Asherman

United States

 

CATEGORY: DRONE FILM

 

BEST DRONE FILM

Golden years of Moscow

Directed by Andrew Efimov

Russian Federation

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

 

BEST EXPERIMENTAL FILM

Seek

Directed by Gui Tensol

Brazil

 

OFFICIAL SELECTION

To Be Eaten

Directed by Islam Badr

Turkey

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

 

BEST FILM ON WOMEN

Chingari

Directed by Tara Jabeen

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ab Mujhe Udna Hai – Let me soar high!

Directed bySuujoy J. Mukerji

India

 

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

 

BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

Bus Money

Directed byEric Berman

USA

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hallowed (Mistigri)

Directed by Fabrice Chiambretto

France

 

CATEGORY: LGBT FILM

 

BEST LGBT FILM

A Chest of Drawers

Directed byMaxwell Nalevansky

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The forbidden love

Directed by Paayel Chouudhury

India

 

OFFICIAL SELECTION

Pari & Pinocchio (Short )

Directed byJigyasa Taneja

India

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

 

BEST MUSIC VIDEO

Too

Directed by Anastasia Lebedeva

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hausla Na Ruthe : The Stories Untold

Directed bySnehasis Das

United States

 

Seek

Directed by Gui Tensol

Brazil

 

FINALIST

Chingari

Directed by Tara Jabeen

India

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 

BEST NARRATIVE FEATURE

Acre Dreams English 2742018

Directed byDaniel Wachsmann

Israel

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

SATANTRYA

Directed by Shahaji Kamble

India

Amruthavahini

Directed by BNarendra babu

India

Baokchambab

Directed byManish Sharma

Cambodia

KINTU…..GALPO NOY(BUT…IT’S NOT FICTION)

Directed byPABITRA GOSWAMI

India

 

OFFICIAL SELECTION

Saavat – A hunt for Closure

Directed by Saurabh  Sinha

India

 

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

 

BEST ONE MINUTE FILM

“IM” BALANCE….??

Directed byMANISHA GUPTA

India

 

OFFICIAL SELECTION

Supernation Magazine AW18 – Kinga Rajzak

Directed by Zoltan Tombor

USA

 

CATEGORY: SHORT FILM

 

BEST SHORT FILM

Joss

Directed by Gilles Graveleau

France

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

On the Other Side

Directed by Yuanhao Du and Wendi Sun

USA

The Crushes

Directed by Eugenii Baranov

Russian Federation

The Unusual Suspects

Directed bySam  Murray

USA

7 Minutes

Directed by Govind Chandran

United Kingdom

FIRST SIN

Directed byVineed Menon

India

Sare Jahan Se Accha

Directed byGurprasad Singh

India

Joss

Directed by Gilles Graveleau

France

NIRLIPTA (DETACHED)

Directed byANAMITRA SARKAR & AKASH CHATTERJEE

India

GIVE + TAKE

Directed by Armand Hamouth

Canada

Jack

Directed by Daniele Nicolosi

Italy

PRETTY PRETTY PRISON

Directed by Amanda Spencer

United States

Oodal

Directed by Mahesh Chakravarthy

India

Trapped

Directed by Mohamed Maged

United States

Tales of the Circle Keys

Directed by Diq Diamond

United States

 

 

FINALIST

The doGs Illusion

Directed byMashroor Parvez

Bangladesh

Icons

Directed by Ronnie Cramer

United States

Sleepless

Directed by Christian Ludwig

Germany

 

OFFICIAL SELECTION

Pari&Pinocchio 1

Directed byJigyasa Taneja

India

Don’t Go!

Directed by Bader Al Shuaib

USA

Just A Question

Directed by Roy Eisenstein
USA

Bitter Light

Directed by KAZUHITO YOKOMIZO

Japan

Jawaab La-Jawaab

Directed by Parviz Batada

India

 

CATEGORY: STUDENT FILM

 

BEST STUDENT FILM

The Glimpse

Directed byChandrika Abhang

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Miss Kataria

Directed by Alyssa Bhikha

New Zealand

Naresh

Directed byTuhin Basu

India

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 

BEST TELEVISION PILOT PROGRAM OR SERIES

#JustBlack

Directed by Deondra Edwards

USA

 

CATEGORY: TRAVEL FILM

 

BEST TRAVEL FILM

A PLACE CALLED MUSTANG

Directed by Shantanu Ray

India

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

 

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

The migratory flight of the birds

Written by Alejandra Bitran

Chile

 

CATEGORY: WEB & NEW MEDIA

 

BEST WEB & NEW MEDIA

ROMEOS

Directed by ARUN MITHRAN

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vieux Jeu

Directed by Quentin Fabiani

Canada

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

 

BEST WOMEN’S FILM

BIRTH

Directed byOZLEM ALTINGOZ

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Riddle  –  Feature-Length Movie

Directed by Georgia Chioni

Greece

 

OFFICIAL SELECTION

THE DEADLY VALENTINE  !!!

Directed byMANISHA GUPTA

India

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

 

BEST YOUNG FILMMAKER

Brain Soup

Directed byMark Cohen

United States

 

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

 

BEST CINEMATOGRAPHY

7 Minutes

Cinematography by Jamie Laxton

United Kingdom

 

CATEGORY: DIRECTOR

 

BEST DIRECTOR

BIRTH

Directed by OZLEM ALTINGOZ

United States

 

CATEGORY: SOUND DESIGNING

 

BEST SOUND DESIGNING

Pari and Pinocchio

Sound Designed by Karam Veer

India

 

CATEGORY: ACTRESS

 

BEST ACTRESS

The Riddle  –  Feature-Length Movie

Actress Vicky Driva

Greece

 

FINALIST

Pari and Pinocchio

Actress Anurita Jha

India

 

CATEGORY: SUPPORTING ACTOR

 

BEST SUPPORTING ACTOR

NIRLIPTA (DETACHED)

Actor Anamitra Sarkar

India

 

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – November 2018

FILMS OF THE MONTH – NOVEMBER 2018

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

 BEST AMATEUR FILM

ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS’ EVE

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eclipsed

Directed by ADITYA CHOWDHURY

India

CATEGORY: PRODUCER

BEST PRODUCER

Bardo

Produced by Rolf Gunnar & Hjalmarsson

Sweden

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 BEST DOCUMENTARY FILM

Slaughtered Dream

Directed by Angshu M Kotoky

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

House of Stronzo

Directed by Matthew White

United States

OFFICIAL SELECTION

The Living Soul Television Show

Directed by Mitchell Gibson

United States

The Patient Who Built a Hospital

Directed by Börje Peratt, Lars af Sillén

Sweden

 

CATEGORY: DRONE FILM

 BEST DRONE FILM

Symmetrical World

Directed by Kenichi Sasaki

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Clouds

Directed by Ludovic Veltz

France

 

CATEGORY: ACTOR

 BEST ACTOR

2

Actor Naomi Nero

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

written by?

Actor Sabyasachi Chakraborty

India

 

CATEGORY: ACTRESS

 BEST ACTRESS

2

Actress Barbara Riethe

Brazil

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

 BEST CINEMATOGRAPHY

Antahkaran (The internal sense)

Cinematography by Partha Paul

India

 

CATEGORY: DIRECTION

 BEST DIRECTOR

Antahkaran (The internal sense)

Directed by Partha Paul

India

 

CATEGORY: EDITING

 BEST EDITING

2

Edited by Marcelo Presotto

Brazil

 

CATEGORY: SOUND DESIGN

 BEST SOUND DESIGN

Burning Crows

Sound Designed by Cheng-Hsien Yu

Taiwan

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

 BEST SUPPORTING ACTRESS

written by?

Actress Kankana Chakraborty

India

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

 BEST FEATURE SCRIPT

COPLAND  IN SELF DEFENCE

Written by Jaroslaw Gogolin

United Kingdom

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

 BEST FILM ON WOMEN

Antahkaran (The internal sense)

Directed by Partha Paul

India

 

CATEGORY: FREE SPEECH

 BEST FREE SPEECH

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by Amar Jyoti Jha

India

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

 BEST MUSIC VIDEO

MUST SURRENDER by ANIQO

Directed by Peter Hönnemann

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Devils Liar

Directed by James Peniata

Australia

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 BEST NARRATIVE FEATURE

2

Directed by Marcelo Presotto

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PAARANE

Directed by Shreelesh S Nair

India

FINALIST

Eclipsed

Directed by Aditya Chowdhury

India

 

CATEGORY: POSTMODERN FILM

 BEST POSTMODERN FILM

Eclipsed

Directed by Aditya Chowdhury

India

 

CATEGORY: SHORT FILM

 BEST SHORT FILM

written by?

Directed by Kankana Chakraborty

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Headway

Directed by Camila Rizzo

United States

SHUNYA

Directed by Divyank Agrawal

India

FINALIST

Sound of Silence – Born severely deaf

Directed by Philippe Woodtli

Switzerland

Eden’s Premises

Directed by Germain Le Carpentier

France

OFFICIAL SELECTION

The conversion

Directed by Katrin Butt

Austria

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

TYSON

Directed by Sanjay Bhatia

India

Siddhartha

Directed by Avijit Roy

India

 

CATEGORY: SILENT FILM

 BEST SILENT FILM

“As the Earth Turns”

Directed by Richard H. Lyford

United States

 

CATEGORY: STUDENT FILM

 BEST STUDENT FILM

Trapped

Directed by Mohamed Maged

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Heroes

Directed by Archie Zhang

Canada

FINALIST

To Be Eaten

Directed by Islam Badr

Turkey

OFFICIAL SELECTION

The Rickshaw Incident

Directed by Rishabh Trivedi

India

Conceal

Directed by Surya Ranganathan Iyer

United States

 

CATEGORY: WEB & NEW MEDIA

 BEST WEB & NEW MEDIA

A Brazilian Test

Directed by Antonio Silva Matos

Brazil

CATEGORY: WOMEN’S FILM

 BEST WOMEN’S FILM

A Sari for Pallavi

Directed by Kate Chamuris

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bardo

Directed by Rolf Gunnar Hjalmarsson

Sweden

 

If you feel this is a informative article please share this:

Monthly Selection – October 2018

FILMS OF THE MONTH – OCTOBER 2018

 

 

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

 

BEST AMATEUR FILM

Biology

Directed by James Porter & Hanni Witt

Australia

 

 

CATEGORY: ANIMATED FILM

 

BEST ANIMATED FILM

THE INTELLIGENCE! -The counterattack of robots

Directed by Suisei Hoshii

Japan

 

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

 

BEST DEBUT FILMMAKER

Back To The Old School

Directed by LIFU HABO

HONG KONG

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I have a dream

Directed by Zhiwei Ou

United Kingdom

 

OFFICIAL SELECTION

I Am Sorry

Directed by Vivek Kumar

Australia

Miracle of Christmas

Directed by Eri Tsukimoto

Japan

Somnambulist

Directed by Ju-Chiang Yang

Taiwan

 

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

BEST DOCUMENTARY FILM

Beyond Words

Directed by Rinita Banerjee

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

VICTIMS OF OLD WIVES’ TALE

Directed by UDDIPTA DUTTA

India

HUNGRY EYES

Directed by Begum Ceyda Cakaloglu

TURKEY

 

OFFICIAL SELECTION

Yes, I am Mauli

Directed by Suhas Vasant Jahagirdar

India

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

 

BEST EXPERIMENTAL FILM

Witch Den

Directed by Travis Zariwny

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

2

Directed by Marcelo Presotto

Brazil

 

OFFICIAL SELECTION

Somnambulist

Directed by Ju-Chiang Yang

Taiwan

 

 

CATEGORY: FAMILY/ CHILDREN FILM

 

BEST FAMILY / CHILDREN FILM

Don’t Mess with Lucy

Directed by Malcolm Holt

United Kingdom

 

 

 

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

 

BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

Passage of Silt and Shell

Directed by James J Macdonald

United States

 

OFFICIAL SELECTION

THE MAN OF THE TREES

Directed by Andrea Trivero

ITALY

 

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

 

BEST FILM ON WOMEN

MUMS SHUT OUT OF JOBS MARKET

Directed by Pj Gambioli

ITALY

 

 

CATEGORY: FREE SPEECH

 

BEST FREE SPEECH

100 Years of Freeze

Directed by Assaf Al Rousan

JORDAN

 

OFFICIAL SELECTION

NIB24

Directed by Kaiser Jakob

Austria

 

 

CATEGORY: MOBILE FILM

 

BEST MOBILE FILM

Fling

Directed by Laurent Ziliani

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Selfie In Per Se

Directed by Nirmit Nishith Vaishanv

India

 

OFFICIAL SELECTION

Yes, I am Mauli

Directed by Suhas Vasant Jahagirdar

India

home alone, baby blue

Directed by John e. Kilberg

United States

 

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

 

BEST MUSIC VIDEO

Great Expections

Directed by Jakob Kaiser

Austria

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Entitas

Directed by Hugo Diego Garcia

France

Freak

Directed by Martina Sochor

Austria

 

OFFICIAL SELECTION

FAAGUN (THE DENSITY OF COLOURS)

Directed by Partha Ganguly

India

 

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

 

BEST NARRATIVE FEATURE

THE DEVOTED

Directed by Pozsgai Zsolt

Hungary

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mr.Bangladesh

Directed by Khijir Hayat Khan

BANGLADESH

 

OFFICIAL SELECTION

Top Coat Cash

Directed by David Tittone

United States

 

 

CATEGORY: SHORT FILM

 

BEST SHORT FILM

BAMBI, the antimovie

Directed by Gilles Legare

CANADA

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Directed by Mithun Balaji

India

Katran

Directed by Prem Singh

V

Animal

Directed by Henry Young

Australia

Saved by Grace

Directed by Brandan Haskell

United States

#VintageLove

Directed by AMBAR CHAKRAVARTY

India

One Last Spin

Directed by Ali Matlock

United States

 

FINALIST

Biology

Directed by James Porter & Hanni Witt

Australia

Hiraeth

Directed by Teeshay

United States

The Rabbit

Directed by Lana Vlady

Italy

Mother

Directed by Samiron

India

 

OFFICIAL SELECTION

Furryland.

Directed by Ian Morgan & Nic Eve

South Africa

Don’t Mess with Lucy

Directed by Malcolm Holt

United Kingdom

Temporarily Disconnected

Directed by Hamad Saghran

UAE

Hausla Aur Raste

Directed by Roshan Bhondekar

SPAIN

 

 

CATEGORY: SILENT FILM

 

BEST SILENT FILM

Biology

Directed by James Porter & Hanni Witt

Australia

 

 

CATEGORY: STUDENT FILM

 

BEST STUDENT FILM

The Hum

Directed by Leonardo Lenzini

ITALY

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Definetly Soy

Directed by Ruben Zaccaroni

United States

IRY

Directed by Anna Niebert & Maurice Miller

Austria

Seven Years Ago

Directed by Islam Badr

Turkey

Dhachka

Directed by Devik Rathod

India

MUSALSAL

Directed by UDDIPTA DUTTA

India

 

FINALIST

I have a dream

Directed by Zhiwei Ou

United Kingdom

The Little Goddess

Directed by Gauri Adelkar

India

 

OFFICIAL SELECTION

Red in The Woods

Directed by Atharva Kharkar

United States

Pangu

Directed by Yijun Wang

United States

Turritopsis Dohrnii

Directed by Kazim Fayad

LEBANON

 

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 

BEST TELEVISION

Charlie Bee Company

Directed by Ashley Scott Davison

United States

 

 

CATEGORY: TRAILER / TEASER

 

BEST TRAILER / TEASER

The Tattooist

Directed by Michael Wong

China

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

MANipulation

Directed by

 

OFFICIAL SELECTION

Cinderella (Trailer version 2 MINUTES)

Directed by Mithun Balaji

India

 

 

CATEGORY: TRAVEL FILM

 

BEST TRAVEL FILM

Breathe Meghalaya

Directed by Jatin Bajaj

India

 

 

CATEGORY: VR / AR / 360 VIDEO

 

BEST VR VIDEO

RocketMan 360

Directed by Millo Simulov

Romania

 

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

 

BEST WOMEN’S FILM

Rowdy Folks

Directed by Vimala Perumal

MALAYSIA

 

 

CATEGORY: PRODUCER

 

BEST PRODUCER

Definetly Soy

Produced by George Zouvelos

United States

 

OFFICIAL SELECTION

Cinderella (Trailer version 2 MINUTES)

Produced by Mithun Balaji & Karthikeyan Chandrasekar

India

 

 

CATEGORY: FILMSCORE / SOUNDTRACK

 

BEST FILMSCORE

Cakra  Buana

Scored by Enry Johan Jaohari

Indonesia

OFFICIAL SELECTION

Construct

Scored by Colin Aguiar

United States

 

 

CATEGORY: DIRECTION

 

BEST DIRECTOR

2

Directed by Marcelo Presotto

Brazil

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Animal

Directed by Henry Young

Australia

 

OFFICIAL SELECTION

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Directed by Mithun Balaji

India

Top Coat Cash

Directed by David Tittone

United States

 

 

CATEGORY: EDITING

 

BEST EDITING

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Edited by Mithun Balaji

India

 

 

CATEGORY: SOUND DESIGNING

 

BEST SOUND DESIGNING

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Sound Designed by Tsprod

India

 

 

CATEGORY: ACTRESS

 

BEST ACTRESS

PHIRE PAOWA (TO GET BACK)

Actress Sananda

India

 

 

OFFICIAL SELECTION

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Actress Akshitha

India

 

 

CATEGORY: ACTOR

 

BEST ACTOR

Saved by Grace

Actor Spencer Trinwith

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Animal

Actor Alastair Osment

Australia

FINALIST

Definetly Soy

Actor Hugo

United States

 

OFFICIAL SELECTION

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Actor Ashwin Kumar

India

Top Coat Cash

Actor David Titonne

United States

 

 

CATEGORY: SUPPORTING ACTOR

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Cinderella (Festival version 20 MINUTES)

Actor Amar Ramesh

India

 

 

If you feel this is a informative article please share this: