Monthly Selection – April 2019

FILMS OF THE MONTH – APRIL 2019

CATEGORY: AMATEUR FILM

BEST AMATEUR FILM

As We Fall

Directed by Jim Winton Porter

Australia

CATEGORY: ANIMATED FILM

 

BEST ANIMATED FILM

 Who Won

Directed by Aisha Selime Coşkun

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Thatha’s Secret

Directed By Sharanya Ramesh

India

CATEGORY:DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

 Black Bud

Directed by Amol Kale

India

 OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TALK

Directed by Sumit Singh Sandhu

India

CATEGORY:DOCUMENTARY FILMS

BEST DOCUMENTARY FILMS

 Ten Thousand

Directed by Naveed Mulki

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Exilic Trilogy

Directed by Arsalan Baraheni

Canada

Darshan – Blessings of Saints

Directed by Burt Chojnowski

India

FINALIST

 Five Faces of Shiva

Directed by R.A. Fedde

USA

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

BEST EXPERIMENTAL FILMS

 Walkscape

Directed by Vasco Diogo

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mother

Directed by Ewan Gotfryd

USA

LIMITLESS

Directed by Radheya Taware

India

CATEGORY:BEST ACTRESS

 

BEST ACTRESS

 Love Takes Time

Acted by Brian Larios

USA

CATEGORY:BEST DIRECTOR

BEST DIRECTOR

 The Alliance 2019

Directed by Robert L. Butler

USA

  OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

LIMITLESS

Directed by Radheya Taware

India

ELEPHANTS DO REMEMBER

Directed by Swati Pandey

India

CATEGORY: FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT/ WILDLIFE

BEST FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT/ WILDLIFE

 Birth of a Pride

Directed by Dereck Joubert

South Africa

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

An Arctic Fairy Tale

Directed by Christian Uhlig

Norway

CATEGORY:FILM ON RELIGION

BEST FILM ON RELIGION

 A Tale of Three Trees

Directed by Mark Nicolosi

USA

CATEGORY:FILM ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

 Sketches from a Dancer’s Album

Directed by Arman S. Haghi

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Bodhan – The Awakening

Directed by Biplab Sanyal

India

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

 

BEST HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

 Unmatta

Directed by Mahesh Rajmane

India

 

 

CATEGORY: MOBILE FILM

BEST MOBILE FILM

 Darshan – Blessings of Saints

Directed by Burt Chojnowski

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

#STEALTH

Directed by Inga Vosk

Russia

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

 Prophecy

Directed by Barbara Estelle DeJesus

USA

FINALIST

 A Tale of Three Trees

Directed by Mark Nicolosi

USA

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

BEST NARRATIVE FEATURES

 The Alliance 2019

Directed by Robert L Butler

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Moral Compensation

Directed by Ali Adnan Ozgur

Turkey

CATEGORY:ONE MINUTE FILM

BEST ONE MINUTE FILM

 Mr CIGGY & BUDDHA…!!

Directed by Manisha Gupta

India

CATEGORY:PHOTOGRAPHY

BEST PHOTOGRAPHY

 Red Wind

Photography by Valentina Ippolito

India

CATEGORY: SHORT FILM

BEST SHORT FILM

 Blue

Directed by Yifan Du

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Two Down

Directed by Rolfin Nyhus

United Kingdom

The Handsomest Town – Episode One (Audacious)

Directed by Ranjan Das-Gupta

United Kingdom

TALK

Directed by Sumit Singh Sandhu

India

The Hire

Directed by Aditya Bhattacharya

USA

Woman of No Religion

Directed by Towfique Elahi

Bangladesh

THE GLUTTON

Directed by Arun Paul

India

Ab Nunu Ka Kya Hoga?

Directed by Nitesh Pandey

India

Jale Tere Hoat

Directed by Nitesh Pandey

India

Sketches from a Dancer’s Album

Directed by Arman S. Haghi

Australia

#itoo

Directed by Sudeep Sohni

India

FINALIST

 Once Bitten…

Directed by Pete Tomkies

United Kingdom

 

From up there

Directed by Teresa Paoli

Italy

Pearls from the Sky

Directed by Dev Nair

India

Unica Zürn

Directed by Eddy Falconer

USA

The Handsomest Town – Episode 2 (Bard from Bengal)

Directed by Ranjan Das-Gupta

India

The Handsomest Town – Episode Three (Reverence)

Directed by Ranjan Das-Gupta

United Kingdom

The Solace of the Wild

Directed by David C. Steyn

South Africa

Repentance | Short Film 2018

Directed by Debashish Saha

India

Flour

Directed by Joanna Nelson

Bolivarian Republic of Venezuela

Savvy?

Directed by Ramgopal A

India

DHATRI

Directed by Vishwanath Kote

India

As We Fall

Directed by Jim Winton Porter

Australia

OFFICIAL SELECTION

 ECHOES

 Directed by Payal Saxena

India

CATEGORY: SHORT SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

 RABBIT STILL HIDING

Written by Hakan Unal

Turkey

 

CATEGORY: SILENT FILM

BEST SILENT FILM

LIMITLESS

Directed by Radheya Taware

India

CATEGORY: STUDENT FILMS

BEST STUDENT FILMS

 A Bohemian Musician

Directed by Rochak Sahu

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The Devil’s Lamp

Directed by Chetna Vaidyanathan

United Kingdom

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

BEST TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 Wolfe’s House of Weed

Directed by Matt Jenkins

USA

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

 Inside

By Bijoy Raveendran

Singapore

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fossil

By Bijoy Raveendran

Singapore

FINALIST

 Forbidden Secrets

By Caretta O’Neal

USA

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

 

BEST WOMEN’S FILM

Prophecy

Directed by Barbara Estelle DeJesus

USA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

If you feel this is a informative article please share this: