Monthly Selection – February 2019

FILMS OF THE MONTH – FEBRUARY 2019

CATEGORY: ANIMATION FILM

 

BEST ANIMATION FILM

 

Togetherness

Directed By Sreemon Das

INDIA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

The Laws of the Universe-Part I

Directed By Isamu Imakake

USA

CATEGORY: FILM SCORE

 

BEST FILM SCORE

AMERICAN GUINEA PIG: SACRIFICE [SOUNDTRACK]

Scored By Alexander Cimini

Italy

 

CATEGORY: PRODUCER

 

BEST PRODUCER

1947 Two Soldiers

Produced by Sravan Gajabhinkar

India

CATEGORY: Best VFX Artist

 

Best VFX Artist

Gamer’s Wife

VFX by Brian Morelan and Barry Jesse Smith

Canada

CATEGORY: Debut Filmmaker

Best Debut Filmmaker

So that’s how it happened

Directed by Aylee Sustrom

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Down the River

Directed by Daniel H. Jacobson

Israel

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

Only Beautiful Things

Directed by Kristian Gianfreda

Italy

FINALIST

Vinveli Payana Kurippukal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

On the blue canvas

Directed by Chetan Singh

India

The Click Ceremony

Directed by Sukhpreet S. Gill

India

CATEGORY: Documentary Film

Best Documentary Film

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Directed by Bertie Gregory

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TEAM TIBET

Directed by Alison Pinkney

United Kingdom

The witness

Directed by KATE HORNE

Colombia

CATEGORY: Educational Film

Best Educational Film

 

Back Bencher

Directed by Kirtan Patel

India

 

CATEGORY: Experimental Film

Best Experimental Film

UnderSee

Directed by Margie Kelk, Lynne Slater

Canada

CATEGORY: Actor

Best Actor

 

1947 Two Soldiers

Acted by Shivam Malhottra

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Gamer’s Wife

Acted by Leon Potter

Canada

Walter Treppiedi

Acted by Vittorio Ciorcalo

Italy

CATEGORY: Actress

Best Actress

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Acted by Maithilee

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Chubby Café

Acted by CAO Yiwen

China

CATEGORY: Cinematography

Best Cinematographer

 

1947 Two Soldiers

Cinematographer- Nagesh Banell

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Cinematographer- Bertie Gregory and Spencer Millsap

USA

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Cinematographer-Mathew jenif Joseph

India

CATEGORY: Director

Best Director

 

SIEGE

Directed by Deeptanshu Sinha

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ABHIYOG

Directed by AADITYA BHARDWAJ

India

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Directed by Sarika Joshi

India

FINALIST

1947 Two Soldiers

Directed by Sravan Gajabhinkar

India

Walter Treppiedi

Directed by Elena Bouryka

Italy

CATEGORY: Editing

Best Editor

 

1947 Two Soldiers

Edited by Sravan Gajabhinkar

India

CATEGORY: Sound Designer

Best Sound Designer

 

1947 Two Soldiers

Designed by Devi Krishna Kadiyala

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ERASER WARS

Designed by Akira

Japan

CATEGORY: Family/Children films

Best Family/Children Films

 

Good Game: The Beginning

Directed by Umut Aral

Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Back Bencher

Directed by Kirtan Patel

India

NANNU KSHAMINCHANDI

Directed by RAGHAV OMKAR SASIDHAR

India

CATEGORY: Feature Script

Best Feature Script

 

Unorthodox

Written By Judah ray

United States

 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ajwa

Written by Omair Nazir

United Kingdom

CATEGORY: Film on Women

Best Film on Women

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

CATEGORY: Film/Video Poster

Best Film/Video Poster

Raiders of the Hidden Donald Trump Fetish Doll

Postered by Angel Connell

United States

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

 

Best Horror / Science Fiction / Genre Feature Film

 

Time Perspectives

Directed by Ciro Sorrentino

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AFTER THE LETHARGY

Directed by Marc Carreté

Spain

CATEGORY: LGBT

Best LGBT Film

Poncho

Directed by Corin Michalski

United States

CATEGORY: Music Video

Best Music Video

MAYBETHEPROBLEMISYOU – GiiRL

Directed by Alexander Kohn

Germany

CATEGORY: Narrative Feature

Best Narrative Feature

Toren

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Directed by Sarika Joshi

India

Humans of Someone

Directed by Sumesh Lal

India

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

FINALIST

Vinveli Payana Kurippukal (The space trip Notes)

Directed by Jeyaprakash

India

The Wreck

Directed by Cornel GHEORGHITA

Romania

On the blue canvas

Directed by Chetan Singh

India

Chase

Directed by Michael Rossi

USA

CATEGORY: Postmodern film

Best Postmodern Film

DODGEM

Directed by Christophe Karabache

France

CATEGORY: Short film

Best Short Film

Second Prize

Directed by Sreeraj Rajeev S

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Winners & Losers

Directed by J. Achar

US

Wild_Life: Resurrection Island (Episode 3: Wandering Albatross)

Directed by Bertie Gregory

United States

KARMA

Directed by Armando del Río

Spain

Anacronte

Directed by Raul Koler

Argentina

FINALIST

Bhutan Bumper

Directed by Vineet Horo

India

1947 Two Soldiers

Directed by Sravan Gajabhinkar

India

The Most Magnificent Thing

Directed by Arna Selznick

Canada

Realisation

Directed by Balaji SBR

India

Gamer’s Wife

Directed by Brian Morelan

Canada

Walter Treppiedi

Directed by Elena Bouryka

Italy

The Discovery

Directed by Jill Von D

United States

OFFICIAL SELECTION

In Mist She Was Standing

Directed by Ian Aannevik

Norway

 –

The Number

Directed by ANUJ BHARDWAJ

India

Poncho

Directed by Corin Michalski

United States

 –

A Clean Sleep

Directed by Robert Goose  Scott

USA

 

CATEGORY: Student film

Best Student Film

SIEGE

Directed by Deeptanshu Sinha

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Homecoming

Directed by Jennifer Blair

United States

FINALIST

Purple

Directed by Jasmin A Singh

United States

 –

Bhutan Bumper

Directed by Vineet Horo

India

 –

Mirchi Café

Directed by Mehkansh Kathuria

India

 –

Wolves Gone Hunting

Directed by Junior Day

United Kingdom

 

OFFICIAL SELECTION

The News

Directed by Gundeep Kaur

India

Sweet Potatoes

Directed by Ethan Levy

Canada

 –

Clean Up on Aisle Nine (Theatrical Cut)

Directed by Derrick J. Johnson

United States

 

CATEGORY: Television/Pilot or series

Best Television/Pilot or series

Dukla 61

Directed by David  Ondricek

Czech Republic

CATEGORY: Trailer/teaser

Best Trailer /teaser

Frieda – Coming Home TRAILER

Directed by Doc Miguel

Germany

CATEGORY: Travel Film

Best Travel film

JAPAN

Directed by Nils Hünerfürst

Germany

CATEGORY: VR

Best VR

Everest – The VR film Experience

Directed by Jonathan Griffith

United Kingdom

CATEGORY: Web and New media

Best Web and New media

Wild_Life: Resurrection Island (1 hr TV Special)

Directed by Bertie Gregory

United States

CATEGORY: Web and New media

Best Web and New media

Eka Veli Ek Diwas / One day at a time

Directed by Sarika Joshi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Chubby Café

Directed by LI Qia

China

 –

Code blue

Directed by saba  anjum

India

FINALIST

L-P-D-M

Directed by Nawal Kaffouf

France

The Most Magnificent Thing

Directed by Arna Selznick

Canada

 

 

 

If you feel this is a informative article please share this: