Monthly Selection – June 2017

FILMS OF THE MONTH – JUNE 2017

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

BEST NARRATIVE FEATURE

Azimuth

Directed by Mike Burstyn

Israel/USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Jihad

Directed by Rakesh Parmaar

India

OFFICIAL SELECTION

Scumbag, Canada

Teenagers, France

Thottam (TheGarden), Malaysia

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

BEST DOCUMENTARY FILM

The Beast Is Still Alive

Directed by Mina Mileva

Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

5

Directed by S. M. Hosseini

Iran

FINALIST

On The Sly: In Search of the Family Stone, USA

The making of MARINE BUTTERFLY, USA

The Man Who Discovered Capitalism, Germany

 

OFFICIAL SELECTION

Coffee for All Nations, Palestine

Dramas, Poland

MIRR, Switzerland

Sonic Divide, USA

The Final, Slovakia

The Last Supper Of The Levant, Iran

The Man Who Built Peace, UK

The Road, UK

Weavers of Imagination, Iran

 

CATEGORY: SHORT FILMS

BEST SHORT FILM

Where Nobody Can Go

Directed by Song Joosung

South Korea

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Building No.13

Directed by Amir Gholami

Iran

FINALIST

Close Your Eyes, France

Fresh Blood, USA

Girl at the Door, South Korea

Mazwara, Morocco

One Night Stand, Canada

Somewhere, Tomorrow, Brazil

OFFICIAL SELECTION

A Winter Afternoon, India

Chocolate, India

Fake Men, Germany

Flow, UK

Fugue, India

In Brief, India

Maylani, Canada

Nairobi Yangu, Kenya

P I R A N H A, UK

Real Artists, USA

Sambhavath – IT Follows, India

The Guy Cameon Horseback, Iran

The Merciless Beauty, UK

The Road, UK

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

BEST DIRECTOR

Caroline Jules for Torments of Love

France

 

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

FELIX SCHMILINSKY for The 13th

UK

 

CATEGORY: BEST EDITING

BEST EDITING

Dan Webb forThe 13th

UK

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

BEST SOUND DESIGNING

Adrian Townsend for The 13th

UK

 

CATEGORY: BEST ACTOR

BEST ACTOR

Matthew Sauvé

For One Night Stand, Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hyder Kazmi for Jihad

India

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Michael T Stewart for Ambush

USA

 

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Wookie Mayer for The 13th

UK

 

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

BEST WOMEN’S FILM

Torments of Love

Directed by Caroline Jules

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fresh Blood

Directed by Richa Rudola

USA

FINALIST

Mistress, Kazakhstan

The Bug (Keeda), India

OFFICIAL SELECTION

Real Artists, USA

 

CATEGORY: FILMS ON WOMEN

BEST FILM ON WOMEN

Torments of Love

Directed by Caroline Jules

France

FINALIST

A report about Mina, Iran

Numbness, Iran

OFFICIAL SELECTION

Real Artists, USA

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

Wrong Side Raju

Directed by Mikhil Musale

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Torments of Love

Directed by Caroline Jules

France

OFFICIAL SELECTION

Balaa, France

The 13th, UK

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

1 Day at the Museum

Directed by Patcharaphon Napapornpipat

Iran

OFFICIAL SELECTION

Talking Walls, India

The Road, UK

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

BEST ANIMATED FILM

Tanguito Argentino

Diirected by Joaquin Braga

Argentina

OFFICIAL SELECTION

Bystander, Iran

 

CATEGORY: FAMILY / CHILDREN FILMS

BEST FAMILY / CHILDREN FILM

Tanguito Argentino

Directed by Joaquin Braga

Argentina

 

CATEGORY: FILMS ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lil Bat

Directed by Justin Gorski

USA

FINALIST

Icy Silence, France

 

CATEGORY: TRAVEL FILMS

BEST TRAVEL FILM

American Vienna

Directed by Jasmin Al-Kattib and Richard Kromp

Austria

OFFICIAL SELECTION

Live a Dayin Alcácer, Portugal

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

ITAKO :: Visions

Directed by Edmondo Perrone

Italy

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION GENRE FEATURE FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The 13th

Directedby Chris Hastings

UK

OFFICIAL SELECTION

Apparition (The Nesting), USA

 

CATEGORY: LGBT FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PinkPunk (The Mirror)

Directed by Pipe Ospina

Colombia

 

CATEGORY: ONE MINUTE FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Count-down

Directed by Komalankutty Methil

United Arab Emirates

 

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

P I R A N H A

Directed by Elcid Asaei

UK

 

CATEGORY: SILENT FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Bag

Directed by C V Ramana

India

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

BEST STUDENT FILM

Setback of the Spirit

Directed by Sa’ed Arouri

Jordan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Catfish

Directed by Sourena Bayramloo

Iran

FINALIST

Al Sheikh Noel, Iran

Once Upon a Time, Belgium

What Goes Around, Philippines

OFFICIAL SELECTION

Doliyaan (Palanquin), India

The Pictures Feel Down!, Iran

The Road, UK

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Queen of the Road

Directed by Laura Valtorta

USA

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER (UNDER 18)

BEST YOUNG FILMMAKER (UNDER 18)

Time Flies

Directed by Daniel Chan

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Inner Thoughts

Directed by Ember Crowley

USA

 

CATEGORY: DRONE FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fjord

Directed by Kai Jonny Thue Venøy

Norway

 

CATEGORY: VR / AR AND 360º VIDEOS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Pattaya The Real Sin City

Directed by Daniel Philpott

UK

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA FILMS

BEST WEB AND NEW MEDIA FILM

Open Space

Directed by Romain Escuriola and Julie Bascou

France

OFFICIAL SELECTION

World of Wolfram, Germany

 

CATEGORY: MOBILE FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Silience in London

Directed by Cassius Rayner and Dimple Devadas

UK

 

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Evil Life

Directed by Reinhard J. Steiner

Switzerland

 

CATEGORY: TRAILER / TEASER

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Impuratus

Directed by Michael Yurinko

USA

 

CATEGORY: MUSIC VIDEOS

BEST MUSIC VIDEO

Isolated

Directed by Nyck Maftum

Brazil

FINALIST

Lucid Reverie, Brazil

Poppy Ackroyd Trains, UK

OFFICIAL SELECTION

Ghar Jaana Hai: The Stories Untold, USA

 

CATEGORY: FILM SCORE / SOUNDTRACK

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Starlight’s Delerian Finale

Composed by Nancy Stafford

USA

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPTS

BEST FEATURE SCRIPT

Lions of the Sea

Written by Jessi Thind

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Two Women

Written by Annette Siegal

Israel

FINALIST

Flipping the Score, USA

Get Jude Married, USA

Shepherding Cassie, USA

 

CATEGORY: SHORT SCRIPTS

BEST SHORT SCRIPT

FutureHealth

Written by Sarah Polhaus

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

BEST TREATMENT / SYNOPSIS

Bloodline

Written by Paula Brancato

USA

If you feel this is a informative article please share this: