Monthly Selection – April 2017

FILMS OF THE MONTH - APRIL 2017

 

CATEGORY - NARRATIVE FEATURE

BEST NARRATIVE FEATURE

Mango Dreams

Directed By John Upchurch

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BEYOND BOUNDARIES

Directed By KAMAL NATHANI

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

TOWARDS NEW DAWN

Directed By Shivarudhraiah K

India

SEMIFINALIST

Dhokbu - The Keeper, India

OFFICIAL SELECTION

PEROPERO - Breakdown in Tokyo, Germany

 

CATEGORY - DOCUMENTARY

BEST DOCUMENTARY FILM

Antartica - The Journey to the End of the Earth

Directed By Artem Gordina

Ukraine

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Filmisthaan

Directed By Yasmin Kidwai

India

SEMIFINALIST

Into the Light: Girls of Kolkata, United Kingdom

Mirgorod, a travel log, Iceland

Iyarkaiyum Maari, India

OFFICIAL SELECTION

Little Tsunamis, United Kingdom

Pratersauna - The final round, Austria

Amsterdam Stories USA, Belgium

MYSTIC REALM, Bangladesh

Boi Bumba - Move my ox, Germany

 

CATEGORY - SHORT FILMS

BEST SHORT FILM

Touch

Directed By Ghirija Jayarraj

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Obosheshot (At Last...)

Directed By Arindam Barooah

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Blindness

Directed By Shirsha Tanay Ghosh

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Hubert

Directed By Adrien Debackere

France

SEMIFINALIST

Internal Flight (full version), Ukraine

OFFICIAL SELECTION

POLIS NEA, Italy

BREAKER, Japan

It comes from the Heavens, Cuba

The Angry Men, Italy

No Wave, Canada

One man called Olivier Bécaille, Italy

Addict, France

Recourse, United Kingdom

DUSTBIN, India

A Man Full of Trouble, USA

L'Entretien, France

 

CATEGORY – EXPERIMENTAL FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Structures of Nature

Directed By Martin Gerigk

Germany

OFFICIAL SELECTION

Transmania, Croatia

 

CATEGORY - ANIMATED FILMS

BEST ANIMATED FILM

Bosatsu - Year of the Dragon

Directed By Siddharth Ahluwalia

United States

 

CATEGORY - WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

“Liberation“

Directed By Kimia Eyzadpanah

Germany

 

CATEGORY - STUDENT’S FILMS

BEST STUDENT’S FILM

Safe Harbor

Directed By Gabriel Carnick

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sweet Bloom of Night Time Flowers

Directed By Rifyal Giffari

Singapore

OFFICIAL SELECTION

Mommy Heist, United States

Chayachithram, India

DOLL, Australia

Coco Cabasa, Netherlands

 

CATEGORY -  FAMILY/CHILDREN FILMS

BEST FAMILY/CHILDREN FILMS

Bhog

Directed By Yash Revar

India

 

CATEGORY - YOUNG FILMMAKER

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Youth - Daughter

Directed By Daniel Chan

China

 

CATEGORY - DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

ABDUR RAFI for ESPEJISMO

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

RAFFAELLA COVINO for LEND A HAND

Italy

FINALIST

Blindness, India

Bosatsu - Year of the Dragon, United States

SEMIFINALIST

#ATFIRSTSIGHT, Hungary

Dhokbu - the Keeper, India

 

CATEGORY – FEATURE SCRIPT

BEST FEATURE SCRIPT

All-American

Written By Samuel J Narayan

 

CATEGORY - MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

Brass Wires Orchestra – Youth

Directed By Filipe Correia dos Santos

Portugal

SEMIFINALIST

Internal Flight (full version), Ukraine

Nineveh's Burning, Japan

 

CATEGORY - FILM ON NATURE AND ENVIRONMENT

BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

Antarctica

Directed By Andrii Andreiev

Ukraine

FINALIST

A Little Gardener, India

SEMIFINALIST

Captain Piers' Whales, Spain

Elephants in the Coffee, United States

 

CATEGORY - MOBILE FILM

BEST MOBILE FILM

Korean dog meat exposé (15 mins)

Directed By James Hyams

 

CATEGORY- FILMS ON DISABILITY ISSUE

BEST FILM ON DISABILITY ISSUE

MISS KAALU

Directed By Naresh Babu

India

OFFICIAL SELECTION

The Newspaper, South Africa

 

CATEGORY- FILM ON RELIGION

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Nunc Coepi -- The Life of Venerable Bruno Lanteri

Directed By John Wykes

USA

 

CATEGORY – BEST DIRECTOR

WINNER

Blindness

Directed By Shirsha Tanay Ghosh

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

#ATFIRSTSIGHT

Directed By DÁNIEL TISZEKER

Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dhokbu - The Keeper

Directed By Dawa Lepcha

India

 

CATEGORY – BEST EDITING

TOWARDS NEW DAWN

Directed By Shivarudhraiah K

India

 

CATEGORY – SOUND DESIGNING

WINNER

Bosatsu - Year of the Dragon

Directed By Siddharth Ahluwalia

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dhokbu - The Keeper

Directed By Dawa Lepcha

India

OFFICIAL SELECTION

BREAKER, Japan

 

CATEGORY – CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

#ATFIRSTSIGHT, Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD 

Dhokbu - the Keeper, India

 

CATEGORY – LGBT

BEST LGBT FILM

I WANT TO REMAIN WHO I AM

Directed By Richard Catherine

Luxembourg

 

CATEGORY – TRAVEL FILM

BEST TRAVEL FILM

Antarctica

Directed By Andrii Andreiev

Ukraine

OFFICIAL SELECTION

#TravelWithMe, Romania

 

CATEGORY – FILM SCORE

BEST FILM SCORE

RED KROKODIL [Soundtrack],

Composed By Alexander Cimini

Italy

 

CATEGORY – PHOTOGRAPHY

BEST PHOTOGRAPHY

Faces of the Earth By Merthan Kortan

Turkey

OFFICIAL SELECTION

Dumped, Greece

 

CATEGORY – TREATMENT / SYNOPSIS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dark Blossom

Written By Shripad Dagade

India

------------

 

 

If you feel this is a informative article please share this: